ERZURUM HABERLERİ

CHP İl Başkanı Yavuz’dan Cumhuriyet Bayramı Mesajı

IHA
29.10.2015 - 14:08Son Güncelleme :

CHP İL BAŞKANI TEVHİT YAVUZ

IHA

CHP Erzurum İl başkanı Tevhit Yavuz, “Cumhuriyet, bir gün önce kararlaştırılıp, ertesi gün ilan edilen bir yönetim şekli değildir” dedi.
İl Başkanı Yavuz. 29 Ekim cumhuriyet bayramı dolayısıyla bir kutlama mesajı yayımladı. Yavuz, mesajında, “Büyük bir onur, gurur ve geleceğe güvenle bakarak 92. yaşını kutladığımız Cumhuriyet, bir gün önce kararlaştırılıp, ertesi gün ilan edilen bir yönetim şekli değildir. Cumhuriyet’in birinci hecesi 1915’te Çanakkale’de, ikinci hecesi 4 Eylül 1919’da Sivas’ta, üçüncü hecesi 23 Nisan 1920’de Ankara’da, dördüncü hecesi 9 Eylül 1922’de İzmir’de yazılmış, 29 Ekim 1923’te ilan edilmiştir” ifadelerini kullandı.
“Cumhuriyet halkın iradesine ve toplumun değer yargılarına saygı duymak, bilhassa kimsesizlerin kimsesi olmaktır” ifadesini kullanan Yavuz, mesajında şu ifadelere yer verdi: “Laik Cumhuriyet dil, din, ırk, mezhep, inanç, cinsiyet farkı gözetilmeden bireyin özgürleştirilmesi, kardeşleştirilmesidir. Cumhuriyet aynı zamanda sanatı ve sanatçıyı yüceltmektir. CHP, Cumhuriyetin 90. yılını salt bir bayram kutlaması olarak görmemektedir. Cumhuriyet değerlerinin 21. yüzyılla buluşturulması sorumluluğunu da taşımakta ve bunu gerçekleştirmek için çaba harcamaktadır. Bunun adı dördüncü devrimdir. Bu duygu ve düşüncelerle Cumhuriyetimizin gelecekte gerçekleri söylemekten ve savunmaktan korkmayan, fikri hür, vicdanı hür, irfanı hür gençlerle, dün olduğu gibi bugün de Cumhuriyet savunucularının ellerinde, omuzlarında yücelmeye devam edeceğine inanıyor, başta Cumhuriyetin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere, silah arkadaşlarını, Cumhuriyetin kuruluşuna giden süreçte seve seve canlarını veren şehitlerimizle, o mücadelenin haklı ve onurlu nişanını benliklerinde, vücutlarında taşıyan gazilerimizi ve günümüzde Cumhuriyet ile Cumhuriyetin kazanımlarının korumaya kararlı olan halkımızı kutluyor, sevgiler, saygılar sunuyorum.”

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Erzurum haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Erzurum ilinden CHP İl Başkanı Yavuz’dan Cumhuriyet Bayramı Mesajı hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 29 Ekim 2015 tarihinde saat 14 08’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça CHP İl Başkanı Yavuz’dan Cumhuriyet Bayramı Mesajı haberi güncellenecektir.

Sayfa Başı