KAYSERİ HABERLERİ

CHP İl Başkanı Keskin: Üretici, borç ve faiz batağında

DHA
29.03.2016 - 16:09Son Güncelleme :
DHA

KAYSERİ, (DHA) - CUMHURİYET Halk Partisi (CHP) İl Başkanı Feyzullah Keskin, üreticinin zor bir süreçten geçtiğini belirterek, ''AKP iktidarı sürekli çiftçi borçlarının ertelendiğini belirterek iyi bir iş yaptığını söylüyor. Oysa ötelenen borçların faizleri işlediğinden borç büyüyor ve ödenemez hale geliyor. Ötelemede faizlerin sıfırlanması gerekir'' dedi.

CHP İl Başkanı Feyzullah Keskin ve il yöneticileri ilçe çalışmaları kapsamında Bünyan ilçesini ziyaret etti. Resmi kurumlara ziyaretler gerçekleştiren, üreticilerle ve esnafla bir araya gelen İl Başkanı Feyzullah Keskin ve yöneticiler, sorunları yerinde dinledi. İl Başkanı Keskin, üreticinin gerçekten zor bir süreçten geçtiğini, borç ve faiz batağına sürüklendiğini söyledi. Keskin, ''AKP iktidarı sürekli çitçi borçlarının ertelendiğini belirterek iyi bit iş yaptığını söylüyor. Oysa ötelenen borçların faizleri işlediğinden borç büyüyor ve ödenemez hale geliyor. Ötelemede faizlerin sıfırlanması gerekir. Yeni yapılandırılmada faiz oranlarının yüksekliği ayrı bir sıkıntı. Böyle olunca da üretici para kazanamıyor. Süt fiyatları düşük olduğu için üretici artık süt ineklerini bile kesime göndermek zorunda kalıyor. Üreticide et fiyatı hala düşük seyrederken marketlerde fiyatlar artmaya devam ediyor. Yemde KDV’nin kalktığı söylenmesine rağmen, fabrikalar bunu çiftçiye yansıtmıyor. Tarımsal sulamada elektrik paraları aylık alınmaya başladığı için yılda bir kez ürün satan üretici bunu ödemekte zorlanıyor ve elektrikleri kesiliyor. Bu durumun yine eskiden olduğu gibi sezonluk alınması gerekir. Bünyan ilçemizde de gördük ki üreticinin durumu iyiye gitmiyor, tam tersine faiz ve borç batağı içine çekilerek, zarar ettiriliyor. Bünyan ilçemizde ayrıca Bünyanlı hayırseverler tarafından yaptırılmış olan Devlet Hastanesi artık ihtiyaca cevap veremiyor. Hastanenin yapımına katkı sağlayan Bünyanlı hayırseverlerimize teşekkür ederiz. Ancak, yeni cezaevinin yapılacak olması ile bu sıkıntı daha da büyüyecek. Bu nedenle kısa zamanda Devlet Hastanesine ek bina yapılması gerekiyor. Cumhuriyet Halk Partisi olarak tespit ettiğimiz bu sorunları ilgililerin dikkatine sunacağız ve takipçisi olacağız'' diye konuştu.

FOTOĞRAFLI 

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Kayseri haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Kayseri ilinden CHP İl Başkanı Keskin: Üretici, borç ve faiz batağında hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 29 Mart 2016 tarihinde saat 16 09’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça CHP İl Başkanı Keskin: Üretici, borç ve faiz batağında haberi güncellenecektir.

Sayfa Başı