ANTALYA HABERLERİ

Çetin: Arabuluculuk iş dünyasına yeni soluk

DHA
28.12.2017 - 16:18Son Güncelleme :
DHA

ANTALYA, (DHA) - ANTALYA Ticaret ve Sanayi Odası (ATSO) Başkanı Davut Çetin, işçi-işveren uyuşmazlıklarında dava şartı haline gelen arabuluculuğun, iş dünyasında yeni bir dönem başlatacağını açıkladı.
ATSO Başkanı Davut Çetin, 1 Ocak 2018 tarihinde yürürlüğe girecek 7036 Sayılı İş Mahkemeleri Kanunu ile iş uyuşmazlıklarında dava şartı haline gelen arabuluculuğun, iş dünyasına etkilerini değerlendirdi. Dava şartı arabuluculuk ile iş dünyasına yeni bir soluk geldiğini vurgulayan Davut Çetin, yeni düzenlemede emeği geçen herkese teşekkür ederken, camia olarak sistemin başarısı için üzerlerine düşen ne varsa yapmaya devam edeceklerini vurguladı.
ATSO Başkanı Çetin, arabuluculuk görüşmeleri sonunda anlaşmaya varan işçi ve işverenin, üzerinde anlaşılmış olan hususları tekrar dava konusu yapmasının mümkün olmadığını, düzenlemenin iş dünyası için önemli bir zamandan tasarruf sağlayacağını belirtti. Çetin, "İşçi de işveren de ihtiyacını karşılarken bu sorunla uğraşmayı bırakacak, enerjisini, potansiyelini ve zamanını başka işler için kullanabilecek" dedi.
Davut Çetin, “Klasik yargılama usulleri ile iş dünyası için büyük sorun haline gelen emsal kararlar, işçi ve işverenin aralarında yapacağı arabuluculuk anlaşma metni gizli olacağından, tüm taraflar ve arabulucu bu gizliliğe uymak zorunda olduğundan bir sorun olmaktan çıkacak ve emsal oluşturmayacaktır" diye konuştu. Davut Çetin, bu değişikliklerin iş dünyası tarafından ayrıntılarıyla öğrenilmesi gerektiğini vurguladı.
TARAFLAR ÇÖZÜM ÜRETEMEZSE NE OLACAK?
Arabuluculuğun genel avantajlarının yanı sıra iş dünyasına büyük etkilerinin bu kadarla da kalmadığını belirten Başkan Çetin, arabuluculuk sürecinde işçi ve işverenin çözüm üretemediklerinin ortaya çıkması halinde arabulucunun bir çözüm önerisi getirebileceğini sözlerine ekledi.
SİSTEM NASIL İLERLEYECEK?
Başkan Çetin, yeni düzenlemeler ışığında sistemi şöyle özetledi:
“İşçi işveren alacağı ve tazminatı ile işe iade talepli iş uyuşmazlıklarında arabuluculuğun dava şartı haline gelmesi ile birlikte taraflar artık ilk oturumda arabuluculuk yolunu deneyecek. Arabuluculukta anlaşılmaması halinde mahkemeye başvurabilecekler. Sistem adliyelerdeki arabuluculuk büroları üzerinden işleyecek. Arabulucu, yapılan arabuluculuk başvurusunu 3 hafta içinde sonuçlandıracak. Tarafların anlaşamaması halinde ilk iki saatlik ücret Adalet Bakanlığı bütçesinden karşılanacak. Taraflardan birinin ilk toplantıya katılmaması sebebiyle arabuluculuk faaliyetinin sona ermesi durumunda toplantıya katılmayan taraf, son tutanakta belirtilecek ve bu taraf davada kısmen veya tamamen haklı çıksa bile yargılama giderinin tamamından sorumlu tutulacak."

FOTOĞRAFLI

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Hurriyet.com.tr’nin Antalya haberleri bölümünde, DHA’nın abonelerine gönderdiği Antalya haberleri otomatik olarak derlenmektedir. hurriyet.com.tr editörleri otomatik akış içinde Çetin: Arabuluculuk iş dünyasına yeni soluk haberine editoryal müdahalede bulunmamıştır. Haber içeriklerinden hukuken ilgili ajanslar sorumludur.

ANTALYA NAMAZ VAKİTLERİ

07 Ocak 2018, Pazar
 • İmsak
  06:23
 • Guneş
  08:04
 • Öğle
  13:14
 • İkindi
  15:49
 • Akşam
  18:04
 • Yatsı
  19:34
Sayfa Başı