TEKİRDAĞ HABERLERİ ÇERKEZKÖY HABERLERİ

Çerkezköy Kültür Merkezi'nin temeli atıldı

DHA
30.09.2017 - 18:08Son Güncelleme :
DHA

 

Onur KAYA/ÇERKEZKÖY(Tekirdağ),(DHA)-TEKİRDAĞ'ın Çerkezköy İlçesi'nde 142 milyon liraya malolacak Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi tarafından yaptırılan Kültür Merkezi'nin temeli törenle atıldı.

Çerkezköy Kültür Merkezi'nin temel atma törenine CHP Tekirdağ Milletvekili Faik Öztrak, Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Albayrak, Çerkezköy Belediye Başkanı Vahap Akay, Kapaklı Belediye Başkanı İrfan Mandalı, Çorlu Belediye Başkanı Ünal Baysan,  Ergene Belediye Başkanı Rasim Yüksel, Hayrabolu Belediye Başkanı Fehmi Altayoğlu, Marmara Ereğlisi Belediye Başkanı İbrahim Uyan, Saray Belediye Başkanı Nazmi Çoban ile davetliler katıldı.

Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Oral Karakaya, Kültür Merkezi'nin 12 bin  764 metrekare inşaat alanı olduğunu ve
238 kişilik nikah salonu, 238 kişilik tiyatro salonu, 728 kişilik çok amaçlı konferans salonu, 1000  metrekare servis salonu sanat atölyeleri, kafeteryalar, resim atölyeleri bulunacağını söyledi. Karakaya, "İnşaatımızın ihale bedeli 27 milyon 600 bin TL'dir. İnşaatımızın sözleşme tamamlanma süresi 2018 yılının Aralık ayıdır. Fakat yaptığımız görüşmede 4 ay daha önce tamamlanacağı ifade edildi. Çerkezköy'e Büyükşehir ve TESKİ tarafından hizmetlerin parasal değeri ise 65 milyondur. Devam eden yatırımlarla birlikte toplam 142 milyon TL olacaktır. Bunlara Kaymakamlık binası arkasında devam eden Kentpark inşaatı ise dahil değildir" dedi.

Çerkezköy Belediye Başkanı Vahap Akay, çok çalışarak Çerkezköy için mücadele ettiklerini belirterek, "2015-2017 yılları arasında yeşil alanlara önem verdik ve bu dönemde ise yaklaşık 100 yeni park yaparak revize ettik. Çerkezköy'de 313 bin 500 metrekarelik alanda düzenleme yaparak bataklık alanları yaşam alanına çevirdik. İlçe merkezinde 965 bin metrekare sıcak asfalt, 71 bin metrekare parke taş, 87 bin metrekare ise kaldırım yaptık. Bununla birlikte örnek sokaklar kazandırıp esnafın engellerini kaldırdık. Çerkezköy'ün yaşanabilir kent olması hedefiyle ise sokakları vatandaşlarımızın rahat dolaşacağı yer haline getirdik. Bu hizmetleri yaparken de eleştiriler ile de karşı karşıya kalıyoruz. Yapılan çalışmalara ise kulp takmaya çalışanlar var, ancak onlar tedavülden kalktı. Belediye hizmet binamızda da çalışmalar yaptık ve 2 buçuk milyonluk yatırım ile belediyeyi halkın kullanımına açtık.Veliköy ve Kızılpınar mahallesinde mahalle evlerini ve Türkan Saylan Eğitim ve Kültür merkezini hayata geçirdik. Türkan Saylan Eğitim ve Kültür Merkezini devraldığımızda geçmiş dönemlerde fetönün derneklerine verildiğini gördük. Kızılpınar'da ki Kültür Merkezi de aynı derneklere verilmişti. Onları kurtararak Çerkezköy'e kazandırdık" dedi.

Akay, yaz okullarında her yıl 2 bin çocuğa eğitimler verdiğini belirterek, "Çerkezköy'ün tekli eğitime geçmesi konusunda yerel yönetimler olarak sonuna kadar destekliyoruz. Veliköy'de ki düğün salonumuz bitiyor. 6 milyonluk TEDES projesi ile Çerkezköy'ü güvenli bir şehir haline getirmek için adımlar atıyoruz. Yeni kapalı Pazar yerinin hafriyat çalışmaları başladı. Yaklaşık 7 milyonluk yatırımla birlikte 10 bin metrekarelik Pazar yerini Çerkezköy'e kazandıracağız. Sadece yol ve kaldırım yapmıyoruz. Çerkezköy belediyesi vatandaşın kötü gününde de yanında oluyor. Vatandaşlarımızn her zaman yanında olmaya çalışıyoruz. Çerkezköy Belediyesini vatandaşlarımız ile buluşturuyoruz ve kaynaştırıyoruz. Kent parkın birinci etabı bitti ve ikinci etabı da başladı. 2018 yılının sonunda yaklaşık 70 bin metrekarelik yaşam alanını Çerkezköy Belediye ve Büyükşehir Belediyesi ile sunmuş olacağız. Kültür merkezinde belediyemizin çalışanlarının büyük emeği ile temel atma seviyesine geldik. 27 milyonluk bir yatırımı Çerkezköy'e kazandıracağız. Cengiz Topel caddesinde bulunan yüzme havuzu da hayata geçecek ve 9 milyonluk yatırım ortaya çıkacak. Çerkezköy ani su baskınlarından çok çekti. TESKİ 7 milyonluk yatırım ile yağmur suyu hattını tamamladı ve o sıkıntılı bölgelerimiz iki yıldır çok rahat. Alt yapıya yatırımın geleceğe olan yatırım olduğunu söyledik. Büyükşehir Belediyesi tamamladı ve Çerkezköy'ün hizmetine sundu. Kavakdere'nin ıslahı devam ediyor. OSB'den yapılan deşarjlar Kavakdere üzerinde birikime sebep oluyordu. Evsel atık kokusu mahalleyi etkisi altına alıyordu. Büyükşehir Belediyesi ise buna da kayıtsız kalmadı. Bu iş benim değil demeden elini taşın altına koyarak 6 milyonluk yatırım ile Kavakdere'yi ıslah ediyor. Bununla birlikte Yıldırım Beyazıt mahallesinde yaşayan 20 bin vatandaşı kötü kokudan kurtardık. Bağlık viyadüğü önem verdiğimiz projelerden birisidir. Viyadüğü inşallah önümüzdeki günlerde hayata geçireceğiz. İçme suyu irsaliye hattını Büyükşehir Belediyesi projelendiriyor ve önümüzdeki yıl 70 kilometrelik içme suyu değiştirme projesi gerçekleşecektir. Çerkezköy bununla birlikte sağlıklı içme suyuna kavuşacaktır.Gece gündüz demeden 3.5 yıldır sabahtan akşama kadar çalışıyoruz. Çalışmaya da devam edeceğiz" diye konuştu. 

Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Albayrak, 11 ilçe belediyesi olarak ele ele vererek çalışmaları sürdürdüklerini belirterek, şunları söyledi:
"11 ilçe Belediye Başkanı bugüne kadar gecesini gündüzüne katarak sizin verdiğiniz oyları hak etmek için elinden geleni yaptı. Bugün itibariyle 3,5 yılı doldurduk. Bu bir buçuk yıl içinde de seçim kitapçığında verdiğimiz sözleri yerine getireceğiz. Hizmetler devam edecek. Sadece ve sadece hizmet için çalışıyoruz. Bir konu da sizleri tebrik ediyorum. Çalışkan Çerkezköy sevdalısı ve kendisini sizlere adamış bir Belediye Başkanınız var.  3,5 yıl boyunca hizmet için koşarken, hala neler yapacağız diye konuşurken 3,5 yıldır da siyasi iktidarla karşı karşıyayız. Çorlu'da seçilen ilçe başkanı Çorlu'yu Cumhurbaşkanı Erdoğan'a hediye edeceğiz demiş. Tamam da Recep Tayyip Erdoğan'ı daha çok seviyoruz. Çünkü ona 12 sosyal demokrat belediyesini 30 Mart 2019'da hediye edeceğiz. Çerkezköy İlçe Başkanı Abdullah Öğe 'Mehter ile belediyeyi alacağız. AK Partinin bayrağını dikeceğiz' demiş. Çok geç kaldın biz İzmir marşı ile burada 12-0 yaptık. Kapaklı İlçe Başkanı seçiliyor ve ben bu adamı yıkacağım ifadelerini kullanıyor. Yıkacağım dediği adam da Kapaklı'ya kendini adamış, Kapaklı'ya büyük hizmetler etmiş İrfan Mandalı'dan kastediyor. Şimdi de başlamışlar bırakın biz yapalım diyorlar. Arkadaş sen beni İstanbul'un Kadir abisi mi zannettin. İstanbul'un Kadir abisi bırakıp gider, Tekirdağ'ın abisi sonuna kadar mücadele eder. Önce bunu bilsinler."


Programda son olarak konuşan CHP Tekirdağ Milletvekili Faik Öztrak "Tekirdağ Kültür Merkezi skandallarıyla anılan bir şehirdir. Sadece Süleymanpaşa'da 30 yılda bitmeyen bir kültür merkezi vardır. Ben buradaki siyaseti çok ilginç buluyorum. Burada belediyelerimizi sürekli eleştiren sürekli saldıran bir iktidar var. Hiç endişe etmeyin meyve veren ağacı taşlarlar. Bizim yaptıklarımız onları rahatsız ediyor. Onların yapması gereken bir çok şeyi bugün burada sizler yapıyorsunuz. Bu hizmetlerden ötürü bütün belediye başkanlarımızı kutluyorum. Her gün yüzümüzü ağartıyorlar, hergün meydanlarda vermiş olduğumuz sözlerin yerine gelmesini sağlayarak vatandaşında yüzünü güldürüyorlar. Temeli atılacak kültür merkezinin kültür hayatına çok büyük katkılar sağlayacağını düşünüyorum. Atatürk diyor ki 'Milli bağımsızlık milli kültür ile eştir'. Bu Cumhuriyetin temelinde kültür vardır diyor. Bu çerçevede kültür merkezinin hayırlı olmasını temenni ediyorum" dedi.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Hurriyet.com.tr’nin Çerkezköy haberleri bölümünde, DHA’nın abonelerine gönderdiği Çerkezköy haberleri otomatik olarak derlenmektedir. hurriyet.com.tr editörleri otomatik akış içinde Çerkezköy Kültür Merkezi'nin temeli atıldı haberine editoryal müdahalede bulunmamıştır. Haber içeriklerinden hukuken ilgili ajanslar sorumludur.

Sayfa Başı