Çanakkale ve işgalin 400 bin belgesi internette

20 Kasım 2011 - 00:00Son Güncelleme : 20 Kasım 2011 - 09:54

Çanakkale ve işgalin 400 bin belgesi internetteİngiltere Ulusal Kütüphanesi (British Library), Birinci Dünya Savaşı’na ilişkin olarak arşivinde bulunan 400 binden fazla belgeyi tarihinde ilk kez internet üzerinden kullanıma açıyor. Söz konusu belgeler Çanakkale Savaşı ve İstanbul’un işgal yılları dolayısıyla Türkiye’yi de yakından ilgilendiriyor.

DÜNYANIN en zengin arşivine sahip kütüphanelerinden birisi olan İngiltere Ulusal Kütüphanesi (British Library), Birinci Dünya Savaşı’na ilişkin 400 binden fazla belgeyi ilk kez internet üzerinden kullanıma açıyor. Aralarında askerlere ait günlüklerin, kitapların, gazetelerin, haritaların, mektupların, fotoğrafların, madalyaların ve propaganda broşürlerinin de bulunduğu 400 binden fazla belge Türkiye’yi de yakından ilgilendiriyor. Çünkü özellikle Çanakkale Savaşları ve İstanbul’un işgaliyle ilgili yeni belgeler, o döneme ilişkin bilgilerimizi bir kez daha gözden geçirmemizi de gerektirebilir.
100. yıl için
The Observer gazetesinde yer alan habere göre, arşivlerin internete taşınması, 2014’te başlangıcının 100. yıldönümünde anılacak olan Birinci Dünya Savaşı ile ilgili büyük projenin bir parçası. ‘Birinci Dünya Savaşı’nı Hatırlamak’ ismini taşıyan proje, İngiltere Ulusal Kütüphanesi’nin öncülüğünde İtalya, Almanya, Fransa ve Danimarka’nın da dahil olduğu 12 Avrupa ulusal kütüphanesiyle birlikte yürütülüyor. Projenin amacı, savaşa dair gözardı edilen gerçekleri herkesin bilgisine sunarak savaş karşıtı bir bilinç oluşturmak.
Torunlar görecek
12 Avrupa ülkesinin kendi ulusal kütüphanelerindeki belgeleri internete koymaları ise ayrı bir anlam taşıyor. Böylece insanlar o yıllarda birbirleriyle savaşan ülkelerin ve askerlerin neler düşündüğünü, neler yaşadığını ve belki daha da önemlisi neler hissettiğini birinci el kaynaklardan öğrenebilecek. Birinci Dünya Savaşı’nı yaşayanların neredeyse hiçbirinin hayatta olmadığı düşünüldüğünde, bu belgeler bilhassa torunlar için de çok şey ifade edecek.

 

Etiketler:
Okuyucu Yorumları { Toplam 11 Yorum }
 • sedat ersincan 20.11.2011 12:18:49
  sordugum soruya ilkokul kitaplarinda yazilanlari cevap olarak gorunce ne kadar cahil ve arastirmasiz bir millet oldugumuzu anliyorum ve inanin bunun icin de uzulmemek elde degil.<br>beyler birakin resmi tarihi, bize zorla ogretilmek istenen tarihi de, isterseniz biraz dusunun ha, ne dersiniz..
 • Mehmet Yılmaz 20.11.2011 11:19:24
  Sedat Bey:İngilizler ve Fransızlar ta o zamanlar demokrattı ve siyasetçiler halklarına hesap veriyordu. Anadoluyu uzun süre işgal edip başarısız olmayı göze alamadılar ve zavallı yunanlıları kullandılar. Sonuç hüsran olunca ve oyunları açığa çıkınca kamuoyu baskısı altında geri çekildiler. Oldu mu?
 • cosmos cosmos 20.11.2011 11:17:20
  BU ASKERLERE HAKKIMIZI NASIL ÖDEYECEGIZ ONLAR BIZIM ICIN SAVASTILAR BIZI ÖZGÜRLÜGE KAVUSTURDULAR BU KAHRMAN ASKERLERE DIKKATLI BAKIN IYI BAKIN NEDEN IYI BAKIN DIYORUM CÜNKÜ BU DÜNYAYA BIR DEYIL BIN DEFA GELSELER YINE BIZIM ICIN SAVASIRLAR <br><br>TÜRKLER ÖLÜRLER AMA ÖZGÜRLÜKLERINI KIMSEYE VERMEZLER
 • GOGOROK .. 20.11.2011 11:11:22
  Belki Fransizlara ve Italyanlara pastadan pay alacaklari soylenmistir,hani Fiat ve Renault diye yillarca iki markaya bindik ya.Bu secenek hosunuza gider miydi Ersincan bey? Soru sorarken acaba cevabi zaten cebimizde mi tasiyoruz,bizi ikna edecek tek yanit cebimizdeki mi?
 • ihsan baki budanoğlu 20.11.2011 11:10:35
  Vefasız,nankör ve geçmişte yaşananları maksatlı ve kasden kötüleyen beleşcilere yuh olsun diyorum.Tarihten gelen soylu bir ulusu , başkası diye görmediği topluluklarla kardeşliği tesis ederek, bir ülkenin kurulması için akli dehasını kullanan o büyük önderi bırakın artık,huzur içinde yatsın...
 • Hatice Fahrünnisa Ensari 20.11.2011 10:45:37
  Ülke rejimi üzerine oynayanlar birgöz atsınlar bakalım,emperyalist batıya karşı Kurtuluş mücadelesi,Atatürk ve silah arkadaşları ve bu fedakar millet tarafından nasıl ve hangi zor koşullar altında ölümüne verilmiş ve Cumhuriyet kısasürede bu milletin anasının ak sütü gibi nasıl hak edilerek kurulmuş
Sayfa Başı
HaberlerSeyahatdizifragmanGezginsonbaharsonbaharrotalaridiriliş ertuğruldiriliş ertuğrul 69. bölüm fragmanı