Gündem Haberleri

  Çanakkale ve işgalin 400 bin belgesi internette

  Sefa KAPLAN
  20.11.2011 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Çanakkale ve işgalin 400 bin belgesi internetteİngiltere Ulusal Kütüphanesi (British Library), Birinci Dünya Savaşı’na ilişkin olarak arşivinde bulunan 400 binden fazla belgeyi tarihinde ilk kez internet üzerinden kullanıma açıyor. Söz konusu belgeler Çanakkale Savaşı ve İstanbul’un işgal yılları dolayısıyla Türkiye’yi de yakından ilgilendiriyor.

  DÜNYANIN en zengin arşivine sahip kütüphanelerinden birisi olan İngiltere Ulusal Kütüphanesi (British Library), Birinci Dünya Savaşı’na ilişkin 400 binden fazla belgeyi ilk kez internet üzerinden kullanıma açıyor. Aralarında askerlere ait günlüklerin, kitapların, gazetelerin, haritaların, mektupların, fotoğrafların, madalyaların ve propaganda broşürlerinin de bulunduğu 400 binden fazla belge Türkiye’yi de yakından ilgilendiriyor. Çünkü özellikle Çanakkale Savaşları ve İstanbul’un işgaliyle ilgili yeni belgeler, o döneme ilişkin bilgilerimizi bir kez daha gözden geçirmemizi de gerektirebilir.
  100. yıl için
  The Observer gazetesinde yer alan habere göre, arşivlerin internete taşınması, 2014’te başlangıcının 100. yıldönümünde anılacak olan Birinci Dünya Savaşı ile ilgili büyük projenin bir parçası. ‘Birinci Dünya Savaşı’nı Hatırlamak’ ismini taşıyan proje, İngiltere Ulusal Kütüphanesi’nin öncülüğünde İtalya, Almanya, Fransa ve Danimarka’nın da dahil olduğu 12 Avrupa ulusal kütüphanesiyle birlikte yürütülüyor. Projenin amacı, savaşa dair gözardı edilen gerçekleri herkesin bilgisine sunarak savaş karşıtı bir bilinç oluşturmak.
  Torunlar görecek
  12 Avrupa ülkesinin kendi ulusal kütüphanelerindeki belgeleri internete koymaları ise ayrı bir anlam taşıyor. Böylece insanlar o yıllarda birbirleriyle savaşan ülkelerin ve askerlerin neler düşündüğünü, neler yaşadığını ve belki daha da önemlisi neler hissettiğini birinci el kaynaklardan öğrenebilecek. Birinci Dünya Savaşı’nı yaşayanların neredeyse hiçbirinin hayatta olmadığı düşünüldüğünde, bu belgeler bilhassa torunlar için de çok şey ifade edecek.

   

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı