BURSA HABERLERİ

Çanakkale ruhu Bursa’da

DHA
29.03.2017 - 15:56Son Güncelleme :
DHA

BURSA, (DHA) - BURSA Büyükşehir Belediyesi tarafından Çanakkale Destanı’nın 102. yılında Atatürk Kongre Kültür Merkezi park alanına kurulan dev platoda, cephe ve cephe gerisinde yaşananlar tiyatral gösteriyle bugüne taşınıyor.

Büyükşehir Belediyesi, Çanakkale Zaferi’nin 102. yılında Merinos Park’a ‘Çanakkale Destanı Platosu’ kuruldu. ‘Çanakkale Destanı Platosu’nu ziyaret eden Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, köklü tarihin şanlı zaferlerle dolu olduğunu söyleyerek, “Bizler bugünlere kolay gelmedik. Bu vatan için evlatlarımız toprağa düştü, şehitler verdik. Dünya tarihinin dönüm noktalarından biri de Çanakkale Zaferi’miz… 18 Mart 1915’te gerçekleşen bu zafer, bizim için bir dönüm ve kırılma noktasıydı. Vatanları için canlarını feda eden kahraman askerlerimizle büyük bir destan yazıldı” dedi.Başkan Altepe, Çanakkale Zaferi’nin yaşatılması adına anlamlı bir çalışmanın gerçekleştirildiğini ifade ederek, “Bu büyük destanı yaşamak, yaşatmak ve unutturmamak gerekiyor. Bu devletin ve vatanın bugünlere kolay gelmediğini gençlerimize en güzel şekilde anlatmalıyız. Büyükşehir Belediyesi olarak Çanakkale Zaferi’nin 102. yılında Merinos Park’a kurulan ‘Çanakkale Savaşı Destanı Platosu’ ile bir asır önce yaşananları, görsel olarak canlandırmak istedik” diye konuştu. Altepe, tüm vatandaşları 2 Nisan Pazar gününe kadar ziyarete açık kalacak olan ‘Çanakkale Destanı Platosu’na, eşsiz destanı hatırlamaya davet etti.

AÇIK HAVA MÜZESİBüyükşehir Belediyesi iştiraklerinden Bursa Kültür A.Ş. tarafından açık hava müzesi halinde hazırlatılan ‘Çanakkale Destanı Platosu’nda, Kireçtepe Bursa Seyyar Jandarma Taburu da tasvir edildi. Çanakkale Anıtı maketinin yanı sıra tarihi konsepte uygun Seyit Onbaşı heykeli, karavana, yatakhane, sıhhiye çadırları ile cephede kullanılan kazma, kürek, mermi, tabanca, top mermisi, askerlere ait üniformalar ve cepheye ilişkin fotoğraflar da sergileniyor. Platoda 3 boyutlu dekorlar, aslına uygun kostümler, gerçekçi aksesuarlar, sabit sergi ve canlandırma alanları bulunuyor. 4 gün boyunca 10.00 ile 17.00 saatleri arasında gerçekleştirilecek 5 seansla Çanakkale Destanı’nı anlatan tiyatral gösterilerin ücretsiz izlenebileceği platoda, vatandaşlara Türk askerinin savaş zamanı karavanası buğday çorbası ve üzüm hoşafı ikram ediliyor.

FOTOĞRAFLI

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Bursa haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Bursa ilinden Çanakkale ruhu Bursa’da hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 29 Mart 2017 tarihinde saat 15 56’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Çanakkale ruhu Bursa’da haberi güncellenecektir.

Sayfa Başı