ÇANAKKALE HABERLERİ

Çanakkale Diş Sağlığı Merkezi çocuklar için artık daha güvenli

DHA
12.05.2017 - 17:24Son Güncelleme : 12.05.2017 - 17:25
DHA

ÇANAKKALE Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreteri Uzm. Dr. Kerim Yeşildağ, ülkemizde yaygın olarak görülen ve diş hekimi korkusu olarak bilinen Dentafobi’nin miniklerde de görüldüğünü söyledi. Bu amaçla, Ağız ve Diş Sağlığı Merkezi’ni çocukların kendilerini güvende hissedecekleri hale getirdiklerini belirtti.

Çocuklukta başlayan bu fobinin önlem alınmaz ise yetişkinlikte de devam ettiğine dikkat çeken Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreteri Uzm. Dr. Kerim Yeşildağ, muayene yapılan ortam, ebeveynin tutumu ve hekimin yaklaşımının Dentafobi'nin oluşmasında etken olarak görülebileceğini belirtti. Bu korkuyu yenmek için Ağız ve Diş Sağlığı Merkezinde yapılan değişiklikleri anlatan Yeşildağ, “Çocuğa uygun yapıdaki kliniklerin bulunması ve buraların çocukların dikkatini çekecek oyuncaklarla donatılmış olması, çocukların davranışını olumlu yönde etkiler. Bu amaçla biz de Merkezimizde bulunan çocuk oyun alanının duvarlarını çocukların sevdiği ve ilgisini çekecek çizgi film kahramanlarının resimleri ile giydirme yaptık. Çocuklarımızın diş hekimi muayenesi ve tedavisini beklerken oynayabilecekleri güzel bir ortam oluşturduk. Pedodonti kliniğinin önüne koyduğumuz televizyonla çocuklarımızın çizgi film seyrederek güzel zaman geçirmelerini sağladık. Böylece çocuklarımızı kendisini güvende hissedecek şekilde düzenlediğimiz çocuk muayene ve oyun alanında hem önyargılardan hem de korkularından arındırmış olduk” dedi.

Çocuklarda dentafobinin önlenmesinde ebeveynlere ve hekimlere önemli görev düştüğünden bahseden Yeşildağ “Beyaz önlük giymiş bir diş hekiminden hemen hemen her çocuk korkar. Bunun bir fobi haline dönüşmemesi için en büyük görev ebeveynlere düşmektedir.  Bu korkunun oluşmasını önlemek için öncelikle çocuğun dişlerinde herhangi bir problem oluşmadan genel kontrol amacıyla diş muayenesi yaptırılmalıdır. Çocuğun ilk muayenesi sırasında diş hekimi ile ilk tanışmasında anne-baba çocuğun hekimle arasındaki diyaloga müdahale etmemelidir. Bu yöntemle çocuk ile hekim arasında güven duygusu gelişir ve çocuğun ilk ve daha sonraki muayenelerinde korku yaşamasının önüne geçilmiş olur” diye konuştu.

Ağız ve Diş Sağlığı Merkezi Başhekimi Dt. Hacer Oğuz da, çocuklardaki diş hekimi korkusunun aşılması için hekimlere de büyük sorumluluk düştüğünü anlattı. Diş hekimlerinin ilk tedavi aşamasında çocuklara olumlu gelecek davranışlar sergilemesinin önemli olduğunu ifade eden Oğuz, "İleriki seanslarda çocuğa ve ailesine uygulanacak tedavi konusunda bilgi verilmeli ve çocuklara uygulanan tedavi seansları eğlenceli hale getirilmeli. Çocukların diş kontrollerinin 1 yaşından itibaren başlaması gerekiyor. Bu şekilde çocuklar diş hekimlerine daha kolay alışılabilecek. Sıklıkla gerçekleştirilen kontroller de erken teşhis için önemli" dedi. 

ÇANAKKALE / DHA

FOTOĞRAFLI

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Çanakkale haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Çanakkale ilinden Çanakkale Diş Sağlığı Merkezi çocuklar için artık daha güvenli hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 12 Mayıs 2017 tarihinde saat 17 24’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Çanakkale Diş Sağlığı Merkezi çocuklar için artık daha güvenli haberi güncellenecektir.

  ÇANAKKALE NAMAZ VAKİTLERİ
  22 Eylül 2017, Cuma
  • İmsak
   05:14
  • Guneş
   06:54
  • Öğle
   13:18
  • İkindi
   16:44
  • Akşam
   19:21
  • Yatsı
   20:48
  Diğer iller için Namaz Vakitleri »
  Sayfa Başı