ANKARA HABERLERİ

‘Buz gibi’ tebligat protesto edildi

Mert Gökhan KOÇ
16.12.2017 - 10:00Son Güncelleme :

Başkentlilerin 300 dolar karşılığında aldıkları ön ödemeli doğalgaz sayaçlarının Başkentgaz tarafından 406 TL güvence bedeli karşılığında değiştirilmek istenmesi CHP Altındağ İlçe Örgütü’nce protesto edildi.

Mert Gökhan KOÇ

Eski Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek döneminde 300 dolar verilerek alınan ön ödemeli (kartlı) doğalgaz sayaçlarının 20 yılı doldurduğu için değiştirileceği, değiştirmeyenlerin doğalgazının kesileceğine yönelik Başkentgaz’ın abonelere gönderdiği tebligat, dün Ulus’taki Atatürk Heykeli önünde protesto edildi. CHP Altındağ İlçe Örgütü’nün düzenlediği eyleme CHP Ankara Milletvekili Murat Emir, CHP Ankara İl Başkanı Adnan Keskin ve CHP Altındağ İlçe Başkanı Servet Akman ve Büyükşehir Belediye Meclisi CHP Grup Başkan Vekili Doğan Yılmazkaya da katıldı. Akman, 1 milyona yakın kartlı doğalgaz sayacı abonesi olan Başkentgaz’ın, Ankaralılara ve Altındağlılara 20 yaşını doldurmuş kartlı sayaçları 406 TL güvence bedeli karşılığında mekanik sayaç dayatmasında bulunduğunu belirterek, “Başkentgaz’ın bu uygulaması usulsüzdür. EPDK’da bu usülsüzlüğe göz yummaktadır. Özellleştirmeden önce mekanik sayaçlar 300 dolar karşılığında kartlı sayaçlarla değiştirilirken şimdi de kartlı sayaçlar 406 TL karşılığında değiştirme dayatmasında bulunulmaktadır” dedi.

UYGULAMA MEVZUATLA ÇELİŞKİLİDİR

Akman, EPDK’nın Doğalgaz Dağıtım Sektörü Bağlatı ve Hizmet Bedelleri İlişkin Usül ve Esaslar’la ilgili 11. maddesini ve Doğalgaz Piyasası Dağıtım ve Müşteri Hizmetleri Yönetmeliği’nin 40. maddesini hatırlatarak, şunları söyledi: “Tüketiciye ön ödemeli ya da mekanik sayaç dayatmasında bulunulamaz. Başkentgaz’ın uygulaması ve EPDK’nın kararı mevzuatla çelişki oluşturmaktadır. Dayatma yapılması tüketici haklarına, kamu yararına, ticari ahlaka aykırıdır. Başkentgaz, yasal mevzuat ve tüketici haklarını hiçe saymakta, tüketicilerin kendi istekleri ve onaylarını almaksızın zorla mekanik sayaç dayatarak 406 TL güvence bedeli almayı amaç ve hedef haline getirmiş bulunmaktadır.

BAKANLIĞI VE EPDK’YI GÖREVE ÇAĞIRIYORUZ

Kendi rızası ve onayı alınmadan kartlı-ön ödemeli doğalgaz sayaçları mekanik sayaçlarla değiştirilen abonelere haklarını aramak için çağrıda bulunuyoruz. Abonelerin güvence bedeli olarak ödemiş oldukları parayı geri almak ve konutuna takılan faturalı sayacın sökülüp yerine eski sayacı ile eşdeğer bir kartlı sayacın takılmasını isteme hakları vardır. Cumhurbaşkanı, Başbakan ve Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı ve EPDK’ya birer yazı yazarak bu konunun takipçisi olacağız. Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı’nı ve Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu’nu Başkentgaz’ın bu usulsüzlüğünü ve haksız uygulamasını durdurmak için acilen göreve çağırıyoruz.”

Başkentgaz’dan buz gibi tebliğBaşkentgaz’dan buz gibi tebliğ


Hürriyet Ankara, Burada Okur-Yazar köşesinden, Başkentgaz’ın abonelere gönderdiği yazıyı, ‘Buz gibi tebligat’ başlığıyla kamuoyuna duyurmuştu.

Etiketler: Doğalgaz , sayaç , ANKARA

Yasal Bilgilendirme

Ankara haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Ankara ilinden ‘Buz gibi’ tebligat protesto edildi hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 16 Aralık 2017 tarihinde saat 10 00’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça ‘Buz gibi’ tebligat protesto edildi haberi güncellenecektir.ANKARA NAMAZ VAKİTLERİ

10 Mart 2018, Cumartesi
 • İmsak
  05:39
 • Guneş
  07:02
 • Öğle
  13:05
 • İkindi
  16:20
 • Akşam
  18:56
 • Yatsı
  20:14
Sayfa Başı