Büyük Buluşma Köln'de gerçekleştirildi

Mesut ZEYREK / KÖLN
07.09.2014 - 10:36 | Son Güncelleme:

DEİK çatısı altında faaliyet gösteren Dünya Türk İş Konseyi DTİK tarafından düzenlenen “Avrupa - Balkanlar Büyük Buluşması” Köln'de gerçekleştirildi.

DIŞ Ekonomik İlişkiler Kurulu'nun (DEİK) çatısı altında faaliyet gösteren Dünya Türk İş Konseyi (DTİK) tarafından düzenlenen “Avrupa- Balkanlar Büyük Buluşması” Büyük Buluşma Kölnde gerçekleştirildiAlmanya'nın Köln kentinde gerçekleştirildi.

Köln Maritim Otel'de düzenlenen etkinlikte Avrupa ve Balkanlar DTİK şehir temsilcileri belirlendi. Avrupa - Balkanlar Büyük Buluşması'na aynı zamanda DEİK ve DTİK başkanı olan Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, DTİK Avrupa Bölge Komitesi Başkanı Turgut Torunoğulları, DTİK Balkanlar Bölge Komitesi Başkanı Ömer Süsli, 750 Türk kökenli iş adamı ve çok sayıda yetkili katıldı.

Toplantıda Berlin Büyükelçisi Hüseyin Avni Karslıoğlu ile Köln Başkonsolosu Hüseyin Emre Engin de hazır bulundu. Avrupa- Balkanlar Büyük Buluşması'nın yurt dışında yerleşik Türk girişimciler ve profesyonellerin güçlü bir sinerji oluşturmalarını hedeflediğini belirten Hisarciklioğlu, Türk girişimcilerin Avrupa ekonomisine yaptığı katkının önemini anlattı. Büyükelçi Karslıoğlu ise konuşmasında işadamlarını Türkçe, Almanca ve İngilizce konuşulan ana okulları açmaya davet etti.

TÜRKLER'İN OLDUĞU HER ŞEHRE BİR TEMSİLCİ

DEİK Yönetim Kurulu Üyesi Murat Yalçıntaş, bu buluşmada 750 iş adamı ile Köln'de bir araya gelmelerinin önemine değinerek, büyük buluşma ile ilgili şu bilgileri verdi:
“DTİK olarak amacımız Avrupa ve Balkanlarda Türkler'in bulunduğu her şehirde en az bir tane Dünya Türk İş Konseyi temsilcisi atamak. Avrupa ve Balkanlarda çok büyük bir başarıya ulaştığımızı görüyorum. İnşallah yurt dışındaki tüm Türkler tek bir çatı altında bir araya gelip dayanışma içinde daha güzel yarınlara ulaşırlar. 2023 hedefimiz Türkiye'yi dünyanın en büyük 10 ekonomisinden biri haline getirmek. Bunu yapmak için elimizdeki en büyük güç girişimci Türkler. Bizlerin Türk asıllı Avrupalı iş adamlarını dünyanın her yerinde başarılı iş yapar hale getirebilmemiz lazım ki hem onlar ekonomik açıdan ileriye gitsinler hem de 2023 vizyonumuza ulaşabilelim.”

Tüm gün süren etkinlik sonunda DTİK şehir temsilcileri sertifika ve rozet töreni gerçekleştirildi.

Etiketler:


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı