BURSA HABERLERİ

MERKEZ HABERLERİ

Bursa’da akıllı kavşak uygulamasında başarılı sonuç

DHA
29 Mayıs 2017 - 11:50Son Güncelleme : 29 Mayıs 2017 - 11:50

Bursa’da akıllı kavşak uygulamasında başarılı sonuç

DHA

BURSA, (DHA)- BURSA’da kent içi trafiğin düğüm notlarından biri olan Orhaneli kavşağında, döner adanın kaldırılmasıyla hayata geçirilen akıllı kavşak uygulamasıyla birim zamanda geçen araç sayısı yüzde 40 artarken, ışıklarda bekleme süresi ise yüzde 50’nin altına indi. Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, tüm yönlere sensorlar yerleştirildiğini, sensorların yoğunluk durumuna göre otomatik sinyalizasyona uyarı gönderdiğini ve böylelikle yoğunluğun fazla olduğunu noktaya daha uzun süre geçiş hakkı tanındığını vurguladı.   

Büyükşehir Belediyesi, akıllı kavşak uygulamalıyla da trafikteki düğümleri bir bir çözüyor. Daha önce Ankara yolu üzerinde Mimar Sinan Kavşağı’nda uygulanan ve ortadaki döner adanın kaldırılmasıyla aynı daha fazla araca geçiş imkanı sunan yöntem bu kez, günün her saati trafiğin kilitlendiği İzmir yolu üzerindeki Orhaneli Kavşağı’nda uygulandı. Kavşak ortasındaki döner ada kaldırılırken, otomatik sinyalizasyon sisteminin olduğu tüm yönlere sensorlar yerleştirildi. Araç yoğunluğu sensorlar aracılığıyla otomatik sinyalizasyon sistemine iletilirken, yoğunluğun fazla olduğu yöndeki araçlara daha uzun süre geçiş hakkı tanınması ile kavşaktaki genel yoğunluk büyük ölçüde ortadan kalktı. Yapılan ölçümlerle birim zamanda geçiş yapan araç sayısının yüzde 40 arttığı ve bekleme sürelerinin de yüzde 50’nin altına indiği saptandı.

TÜM ÖNEMLİ KAVŞAKLARA UYGULANACAK

Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, şehir içi trafiğin en önemli düğüm noktası olan Orhaneli Kavşağı’nda hayata geçirilen yeni uygulamalı inceledi. Bursa’nın ulaşılabilir bir kent olması, özellikle de kent içindeki düğümlerin çözülmesi için yoğun çaba harcadıklarını dile getiren Başkan Altepe, “Her bölgenin yapısına ve yoğunluğuna göre özel projeler geliştiriyoruz. Kurduğumuz sistemlerle birlikte trafiğin akış yönlerine doğru sürekli ölçümlemeler yapılıyor. Yoğunlaşan bölgelerin rahatlatılması ve akışkan hale gelmesi için bilimsel çalışmalarla çözümler üretiliyor. Orhaneli Kavşağı’nda da döner ada dediğimiz orta adayı kaldırdık. Alanın genişletilmesiyle birlikte bağlantı yolları da genişletildi ve ek şehitler yapıldı. Tüm yönlerde yerlere sensorlar yerleştirildi. Duyarlı sensorlar sayesinde hangi hatta ne kadar araç biriktiği otomatik sinyalizasyona bildiriliyor ve yoğunluğun fazla olduğu bölgede daha uzun süre geçiş hakkı tanınıyor. Uygulanan bu akıllı sistemle birim zamanda geçen araç sayısının yüzde 40 arttığını ve ışıkta bekleme sürelerinin ise yüzde 50’nin altına düştüğünü gördük. Tüm önemli kavşaklarımızda bu uygulamayı yapacağız” diye konuştu.
FOTOĞRAFLI 

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Hurriyet.com.tr’nin Merkez haberleri bölümünde, DHA ve İHA’nın abonelerine gönderdiği Merkez haberleri otomatik olarak derlenmektedir. hurriyet.com.tr editörleri otomatik akış içinde Bursa’da akıllı kavşak uygulamasında başarılı sonuç haberine editoryal müdahalede bulunmamıştır. Haber içeriklerinden hukuken ilgili ajanslar sorumludur.

  BURSA NAMAZ VAKİTLERİ
  18 Ağustos 2017, Cuma
  • İmsak
   04:19
  • Guneş
   06:10
  • Öğle
   13:19
  • İkindi
   17:06
  • Akşam
   20:06
  • Yatsı
   21:42
  Diğer iller için Namaz Vakitleri »
  Sayfa Başı