BURSA HABERLERİ

Bursa Balkanlar’a Rol Model Oluyor

IHA
27.10.2015 - 11:18Son Güncelleme :

RUMELİ’DEN GELEN YÖNETİCİLERİ AĞIRLAYAN BÜYÜKŞEHİR BELEDİYE BAŞKANI RECEP ALTEPE, BURSA’DA GERÇEKLEŞTİRİLEN VE DÜNYA ÇAPINDA ÖDÜL ALAN PROJELERİN BALKAN ÜLKELERİNDE DE YAPILMASI İÇİN HER TÜRLÜ DESTEĞİ VERMEYE HAZIR OLDUKLARINI BİLDİRDİ.

IHA

Rumeli’den gelen yöneticileri ağırlayan Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, Bursa’da gerçekleştirilen ve dünya çapında ödül alan projelerin Balkan ülkelerinde de yapılması için her türlü desteği vermeye hazır olduklarını bildirdi.
Başkan Altepe, Rumelili vatandaşlarla buluştu. Doburca’daki sosyal tesislerdeki buluşmaya Başkan Altepe’nin yanı sıra AK Parti Bursa milletvekilleri Hakan Çavuşoğlu ile Emine Yavuz Gözgeç, Osmangazi Belediye Başkanı Mustafa Dündar, Kosovalı kanaat önderlerinden Hacı İlyas, Makedonya Anayasa Mahkemesi eski Başkanı Mahmut Yusufi ve Bursa’da faaliyet gösteren Rumeli derneklerinin temsilcileri katıldı. Altepe, Bursa’da gerçekleştirilen projeleri anlattı. 13 yıllık belediye başkanlığı döneminde dünyaya örnek projeleri hayata geçirdiklerini, yatırım ve hizmetlerin devamını getirmek için var güçleriyle çalıştıklarını belirten Altepe, bütün bu tecrübelerin Balkan ülkeleri için önemli bir kaynak olduğunu vurguladı.
Dünyanın ilk 10’u arasında gösterilen Timsah Arena’yı sadece belediye bütçesiyle inşa ettiklerini, Türkiye’nin ilk yerli tramvayının Türkiye ve Avrupa caddelerinde boy göstermesini sağladıklarını hatırlatan Başkan Altepe, “Daha bunun gibi nice projeleri hayata geçirerek kentimizin marka değerine katkı sağladık. Daha startını vermediğimiz ve Kültürpark içerisinde planladığımız açık hava tiyatrosu projesi bile en önemli mimarlık ödüllerinden birine sahip oldu. Dünyanın en iyi belediye binalarından biri, 136 yıl sonra yine bizim dönemimizde Bursa’ya kazandırıldı. Tarihi ve kültürel miras çalışmalarımızla kentimizin sultan semtlerini UNESCO Dünya Kültür Mirası listesine soktuk. Dere yataklarının yeniden düzenlenmesinden tutun da yeni yollar açılmasına kadar Bursa’yı her alanda daha yaşanabilir seviyelere çektik” dedi.
“KARDEŞLERİMİZİN İSTİFADESİNE SUNMAYA HAZIRIZ”
Başkan Altepe, edindikleri tecrübeleri Balkan ülkelerinin istifadesine sunmak için hazır olduklarını bildirdi. Tarihi ve kültürel miras kapsamında gerçekleştirdikleri çalışmaları Bursa ve İstanbullu işadamlarının desteğiyle Balkan ülkelerinde de uyguladıklarını, sosyal faaliyetlerle oradaki Müslümanlar arasında birlik ve beraberlik olgusu oluşturmaya çalıştıklarını vurgulayan Başkan Altepe, sanayi ve teknoloji alanında da benzer yatırımlar yapabileceklerini ifade etti. Bursa’nın 1300 dolayındaki yabancı şirketi, otomotiv ve tekstil sektöründeki dev fabrikalarıyla güçlü bir sanayiye, engin bir tecrübeye sahip olduğunu kaydeden Başkan Altepe, “Tüm bu artılarımızı oradaki kardeşlerimizin istifadesi için aktarmaya hazırız. Bu konuda ne yapılması gerekiyorsa, Büyükşehir Belediyesi olarak elimizi taşın altına koymaya hazırız” diye konuştu.
Toplantının ardından Başkan Altepe, Makedonya ve Kosovalı misafirleri ile Rumeli derneklerinin temsilcileriyle hatıra fotoğrafı çektirdi.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Bursa haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Bursa ilinden Bursa Balkanlar’a Rol Model Oluyor hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 27 Ekim 2015 tarihinde saat 11 18’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Bursa Balkanlar’a Rol Model Oluyor haberi güncellenecektir.

Sayfa Başı