Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Bugüne dek yaratılan en hafif materyal nedir?

  Hürriyet Haber
  28 Nisan 2016 - 14:32Son Güncelleme : 23 Mayıs 2016 - 15:41

  Bugüne kadar yaratılan en hafif materyal nedir? Günümüzün en hafif materyali havalı pelte midir? Havalı pelte adıyla bilinen aerojel nedir? Cevabı haberimizde..

  Günümüzün en hafif materyallerinde birincilik unvanı ‘havalı pelte’ olarak da tanınan aerojellere ait. En basit tanımıyla aerojel; bir jelin içindeki sıvı bileşenin havayla değiştirilmesi sonucunda elde edilen katı bir madde. Dumana benzeyen yapısı ve büyük oranda havadan oluşuyor olması zaten ne kadar hafif olduğunun bir göstergesi. 

  Bu madde aynı zamanda çok iyi bir yalıtkan olmasıyla da ünlü. Öyle ki, oksijen kaynağıyla doğrudan verilen ateşi bile yalıtabiliyor. Bu nedenle uzay araştırmalarında da tercih edilen bir materyal durumunda.

  Aerojellerin milyonlarca ufak delikten ibaret olan yüzeyleriyse bir süngeri andırıyor. Büyüklüğü milimetrenin milyarda birine denk gelen bu delikler, bir ağ gibi tüm malzemenin içini kaplıyor. Aerojel, kütlesinin binlerce katını taşıyabilecek güce sahip olmasına rağmen ufak bir darbeyle kırılabilen bir malzeme.

  popsci.com.tr Tarafından Hazırlanmıştır.

  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı