BURSA HABERLERİ NİLÜFER HABERLERİ

BTSO Başkanı Burkay: Oda seçimleri için doğal adayım

DHA
01.02.2018 - 14:41Son Güncelleme :
DHA

BURSA,(DHA)- BURSA Ticaret ve Sanayi Odası (BTSO) Yönetim Kurulu Başkanı İbrahim Burkay, oda seçimlerinin yakında yapılacağını belirterek, "7 Şubat'ta Ankara'da 365 oda ve borsa başkanıyla toplantımız var. O toplantıda start da verilmiş olacak. Biz doğal adayız. Başkan aday olmaz mı?" dedi.

BTSO Yönetim Kurulu Başkanı İbrahim Burkay, 100'den fazla oda ve STK başkanının Mehmetçik'in Afrin’e düzenlediği ‘Zeytin Dalı Harekatı’na destek deklarasyonunun ardından medya temsilcileri ve köşe yazarlarıyla sohbet etti. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın geçen hafta Bursa ziyaretinden mutlu ayrıldığını belirten Burkay, "Bursa'da değişim dönüşüm vardı. Nasıl olacağı konuşuluyordu. Ama Bursa çok güzel karşıladı. O yüzden güzel geçti" dedi. Sohbet toplantısında "Oda seçimleri yapılacak mı?" sorusuna yanıt veren Burkay, "Oda seçimleri inşallah olacak. Biz 'olacak' diye biliyoruz. 7 Şubat'ta Ankara'da 365 oda ve borsa başkanıyla toplantımız var. O toplantıda start da verilmiş olacak. Start verildiği an biz de çalışmaya başlayacağız. Biz doğal adayız, başkan aday olmaz mı? Son toplantıda arkadaşlara söyledim. Artık Bursa Ticaret ve Sanayi Odası'nın meclis üyeliği, komite başkanlığı, komite üyeliğinde herkesin bir projesi olacak. Ülkenin içinde bulunduğu durumu görüyorsunuz. Ben bu makama geleceğim, koltuğa oturacağım hevesiyle olmaz. Bu ülkenin gücü ve kalkınması için varsa atacağın adım, buyur gel. Yoksa öyle bir ekmek yok" diye konuştu.

BURSA'NIN YERLİ SAVUNMA SANAYİİNE KATKISI

Bursa'nın yerli savunma sanayine katkı sağladığını, Atak helikopteri, Altay tankı, Fırtına ve Yavuz obüslerinde Bursalı firmaların da çalıştığını kaydeden Burkay, şunları söyledi:

"Savunma sanayi kümesi kurmak için harekete geçtik. 39 bin üyeye yazı yolladık. Bunun 19 bin tanesi sanayici. Doğru düzgün cevap gelmedi. Bu şirketleri dolaşmaya başladık. Yetenek matrisi oluşturmaya başladık. NASA'ya, Boeing, Airbus'a parça üreten firmaların bazıları yaptığı parçanın bir otomotivin parçası olduğunu biliyor. İş modeli çok önemli. Amerika'da Ar-Ge çalışmaları böyle oluyor. Ar-Ge merkezi bir projeyi en az 17-19 farklı alana bölmüş. Bunun tamamını her birini farklı firmalara veriyor. Bana 19 parçadan bir tanesini veriyor. ‘Otomotivde bir parça yapacağız, sen buna çalışacaksın’ diyor. 19 farklı hikaye ile Ar-Ge’yi yaptırıyor. Bunlar bir araya geldiğinde bunun ne işe yaradığını; oradaki akıl biliyor. Yüksek teknoloji; özellikle uzay havacılık savunma sanayiinde açık edilmiyor. Firma öyle anlaşmalar yapmış ki gizlilik anlaşmaları, ‘Para vereceğim’ deseniz konuşmuyor. Çalıştığı alan gizlilik isteyen bir alan."

"BURSALI 1700 FİRMANIN YETENEK MATRİSİNİ ÇIKARDIK"

Bursa'da bin 700 firmanın yetenek matrisinin çıkarıldığını vurgulayan Burkay, "Atak helikopteri yapılacak, Savunma Sanayi Müsteşarlığı bir platform oluşturuyor. Yazılımı yapacak şirket devreye giriyor, elektronik devreleri yapacak elektronik şirketleri, vücudunu yapacak metal işleme motor şirketi devreye giriyor. Farklı disiplinlerde 30-40 tane firmayı biraraya getiriyorsun. Her birine o projenin bir parçasını veriyorsun. Büyük devletler gibi yürütülüyor. 50 taneden fazla proje var. Bunların tamamı, kararı verildikten sonra Savunma Sanayi Müsteşarlığı hemen şehirlerde bölgelerde firmaları tarıyor. Bunlardan hangilerini bunun içine alacağız. Bizim yaptığımız, altyapıyı hazırlamak. Savunma Sanayi Müsteşarımız her ay bizi bir iki kez ziyaret ediyor. Buradaki firmaları o platformlara veriyoruz. Tank, obüs helikopterde çalışan firmalarımız var. Diğer tüketiciye yansıyan ürün olmadığı için kamuoyu ile paylaşılmıyor. Ketum davranılan alanlar. Gizlilik anlaşmaları var" diye konuştu.

Savunma Sanayi Müsteşarlığı ile Butekom'un anlaşma yaptığını da hatırlatan Burkay, "Nefer projesi var. Hem tank hem zırhlı araçla ilgili hem de geleceğin askeri dediğimiz Amerika'nın çalıştığı model var. Onun üzerinde çalışıyoruz. Butekom’u uzmanlaştırmak istiyoruz. Öyle kıyafet imal ediliyor ki, asker yaralandığı zaman yara bandı değil, kanı görünce otomotik büzüşen doğal tamponu otomotik yapıyor. Giydiğin elbise senin otomotik tansiyonunu ölçüp wireles ile merkeze veriyi gönderiyor. Bu tip kumaşlar üretiliyor. Bunun pazarını oluşturmamız lazım. Savunma Sanayi Müsteşarlığı ile işbirliği yapyoruz. Geleceğin askerinde ülkelerin ciddi anlaşmaları var. Butekom Aralık ayında uluslararası kuruluşlarda akredite aldı. Kompoziti orada kurduk. Haziran ayı gibi mükemmeliyet merkezi devreye giriyor. Yanmazlık testlerinin tümü burada yapılacak. Mukavemet testlerini yapıyoruz. Hem nakit, hem zaman tasarruf olacak" diye konuştu.

"TÜRKİYE'NİN ÖNÜNDE BÜYÜK FIRSAT VAR”

Türkiye'nin Afrin'deki terörle mücadeledeki başarısının ekonomiye çok olumlu yansıması olduğunu, dünya ölçeğinde Türkiye ve ekonomisine olan güveni artırdığını hatırlatan İbrahim Burkay, "Türkiye'nin dış siyaset politikaları da operasyon bazlı yönetiliyor. Bunda da başarılı olunuyor. Afrin'deki terörle mücadele operasyonunu Avrupa'da desteklemeyen ülke yok. Türkiye kimseyle kati ortaklık yapmıyor. Gelişen gündeme göre siyaset belirliyoruz. Şu anda Avrupa'nın Türkiye'ye ihtiyacı var. Avrupa'da ekonominin düzlüğe çıkması, oradaki iyi gelen büyüme rakamları Türkiye için de bir fırsat. Almanya'da son 8 yılın en iyi fuarını yaptık. Eğer Türkiye önündeki süreci iyi değerlendirirse, 2002-2008 yılları arasındaki ivmeyi yeniden yakalar ve bu da Türkiye'yi dünya liginde üst sıralara taşır" diye konuştu.

FOTOĞRAFLI

 

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Hurriyet.com.tr’nin Nilüfer haberleri bölümünde, DHA’nın abonelerine gönderdiği Nilüfer haberleri otomatik olarak derlenmektedir. hurriyet.com.tr editörleri otomatik akış içinde BTSO Başkanı Burkay: Oda seçimleri için doğal adayım haberine editoryal müdahalede bulunmamıştır. Haber içeriklerinden hukuken ilgili ajanslar sorumludur.

BURSA NAMAZ VAKİTLERİ

25 Eylül 2018, Salı
 • İmsak
  05:23
 • Guneş
  06:47
 • Öğle
  13:02
 • İkindi
  16:24
 • Akşam
  19:04
 • Yatsı
  20:23
Sayfa Başı