Gündem Haberleri, Son Dakika, Haberler

GÜNDEM

  Bombardımanda Türk pilotları

  22 Ekim 2009 - 00:00Son Güncelleme : 22 Ekim 2009 - 07:27

  İkinci Dünya Savaşı sırasında eğitim için İngiltere’ye giden Türk pilotların İngilizlerle birlikte Almanlara karşı savaşıp Berlin bombardımanına katıldığı ve bu pilotlardan bazılarının çatışmalar esnasında şehit olduğu ortaya çıktı. Eski Hava Kuvvetleri Komutanı Emin Alpkaya’nın İngiltere’de tuttuğu günlüklerde ve Hava Kuvvetleri’nin internet sitesinde şehit olan pilotların isimleri ve nasıl şehit olduklarına dair bilgi yer alıyor.

  NTV Tarih Dergisi’nde yer alan küçük bir haberden yola çıkarak yaptığımız bir araştırma, II. Dünya Savaşı sırasında eğitim amacıyla İngiltere’ye gönderilen 20 Türk pilotun, İngiliz pilotlarla birlikte çatışmalara girdiğini ve bunlardan 14’ünün şehit olduğunu ortaya çıkardı. 1941’de İngiltere’ye gönderilen pilotlardan biri olan Eski Hava Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Emin Alpkaya’nın günlüklerinde bu konuda ilginç bilgiler yer alıyor. Ayrıca, Hava Kuvvetleri Komutanlığı’nın resmi internet sitesinde de söz konusu 14 pilotun ne zaman ve nasıl şehit olduğuna dair özel bir sayfa mevcut.

  Refah faciası
  /images/100/0x0/55ea20def018fbb8f86cf6ff
  Eski Hava Kuvvetleri Komutanı Emin Alpkaya’nın İsviçre’de yaşayan kızı Tülin Alpkaya, babasının günlüğünü okuyunca çok şaşırdığını, günlüklerde adı geçen Cronwell’deki İngiliz karargâhına başvurarak o dönemle ilgili bilgi istediğini söyledi. Kendisine bilgi ile birlikte İngiltere’de eğitime katılan pilotların fotoğrafının da gönderildiğini belirten Tülin Alpkaya, “Babamın günlüğü, 1942 yılında Cronwell’de eğitim gören Türk pilotlarının daha sonra bombardıman uçaklarıyla göreve yollandıklarını göstermektedir” dedi.

  Hava Kuvvetleri Komutanlığı’nın resmi internet sitesinde ise döneme ilişkin olarak şu bilgiler veriliyor: “20 Hava subayı, 23 Haziran 1941 tarihinde Refah şilebi ile İskenderun’dan Mısır’ın İskenderiye limanına hareket ettiler. O tarihlerde Akdeniz Almanların kontrolünde olduğu için anılan personelin Mısır’a gönderilmesi, buradan da İngilizler tarafından İngiltere’ye götürülmesi kararlaştırılmıştı. Ancak hareketinden beş saat sonra Refah şilebi, torpillenmiş ve tarihe ‘Refah faciası’ olarak geçen bu olayda, içlerinde 16 hava asteğmeni olmak üzere toplam 167 Türk askeri personeli hayatını kaybetmiştir.

  Bu olay Hava Kuvvetlerinin kararlılığını kırmamış ve 17 Mayıs 1942’de ilk grup 38’inci Eğitim Dönemine katılmak üzere İngiltere’ye ulaşmıştı. Bunu diğer dönemler takip etmişti. Öğrenci pilotlar, Hurricane ve Spitfire tipi uçaklarda gelişme göstermeden önce, uçuş kariyerlerine daha sessiz Miles Master tipi uçaklarda başlamıştı. Uçuş kazaları sık görülmekteydi ve bunların çoğu, genç Türk havacılar için ölümcül sonuçlar doğurmuştu.”

  Bombardımanda Türk pilotları

  Etiketler:
  Okuyucu Yorumları { Toplam 20 Yorum }
  • Bilgehan UYGUR 22.10.2009 17:25:24
   !!! TRAKYALI FENER !!! O dönemki devlet adamlarımız ihanet etmişlerdir diyorsun..! Şimdikiler hala ediyo da noluyo ki..?
  • Osman Avunduk 22.10.2009 17:03:40
   Geriden de olsa ogrendim.<br>Keske gazeteler maganda futbol haberleri yerine sadece normal futbol haberleriyle yetinseler de, maganda futbol haberlerinden bosalan yerlere Turkiye icin daha onemli haberlere yer verseler.
  • İlkay Leo 22.10.2009 16:16:52
   Babam ve eniştemi her ziyaretimizde onlara da fatiha okuyup karanfil bırakıyoruz.Nasıl olur da bilinmiyor?
  • kenan nayir 22.10.2009 12:25:12
   Allah hepsine rahmet eylesin.Lütfen yorum yaparken hepsinin şehitlerimiz olduğunu unutmayınız.
  • TRAKYALI FENER 22.10.2009 10:11:50
   Yazık 167 evladımızı gemide diğer 14 taneyide savaşta kaybetmişiz.Ne için bir hiç için.Bunu yapan o dönemki devlet adamlarımız bana göre çok büyük hata yapmışlar ve ihanet etmişlerdir.
  • Android Veysel 22.10.2009 10:08:38
   Akıllı dumrul ingiltere emperyalisttir doğru. Ama ikinci dünya savaşında kendi ülkelerini koruyorlardı almanlara karşı. Bizim pilotlarımız da saldırgana, zalime karşı ülkesini koruyan ingiliz pilotların yanında misafir gibi durmak istememişler. Şehitlere saygısızlık etmeyelim!
  Sayfa Başı
  Haberlerkadiköyataşehirmevlid kandilimevlid kandili nedirmevlid kandili ne zamanmevlid kandili hangi günmevlid kandili ibadetleri