Bir saatte genetik analizi - Ankara Haberleri
Ankara Haberleri

ANKARA HABERLERİ

  Bir saatte genetik analizi

  Hürriyet Haber
  06 Eylül 2016 - 15:18Son Güncelleme : 21 Eylül 2016 - 17:44

  Hacettepe Teknokent’te sağlık alanında faaliyet gösteren bir Ar-Ge firması, kalıtsal hastalıkların kaynağının hangi gen ile taşındığını kısa sürede tespit ve analiz eden yazılım geliştirdi.

  Hemosoft firmasının yöneticisi Mert Yegül, “Geliştirdiğimiz yazılım hangi gendeki farklılıktan dolayı hastalığın oluştuğunu tespit etmeyi sağlayan bir algoritma. İçinde görsel renklendirme ögelerini barındırıyor. Bu yazılım sayesinde ondan fazla hastalığa neden olan genin lokalizasyonu tespit edildi” diye konuştu. Yazılımın hangi gende mutasyon olduğunun tespitini sağladığını anlatan Yegül, bunun hastalığın teşhis ve tedavisinde doktorların işlerini kolaylaştırdığını vurguladı. Hastalık ve gen bilgilerinin ulusal bir veri tabanında tutulması için de çalışmalar yapıldığını anlatan Yegül, ileride bu veri tabanı sayesinde yurt dışındaki kurumlara ödenen ücretlerin azalacağını ve Türk insanının genetik özelliklerine uygun daha doğru sonuçlara ulaşılabileceğini de sözlerine ekledi.

  YASAL BİLGİLENDİRMEHurriyet.com.tr’nin Yerel Haberler bölümünde, DHA ve İHA’nın abonelerine gönderdiği haberler otomatik olarak derlenmektedir. hurriyet.com.tr editörleri otomatik akış içinde bu bölüme editoryal müdahalede bulunmamaktadır. Haber içeriklerinden hukuken ilgili ajanslar sorumludur.
  
  AnkaraBugün25 ºCAçık
  • Cmts26 ºC
  • Pazr26 ºC
  • Pzts22 ºC
  • Salı23 ºC
  • Çarş23 ºC
  • Perş24 ºC

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı