BİLECİK HABERLERİ

Bilecik'te "pestisit" denetimi

AA / Muhsin Arslan
24.02.2016 - 12:02Son Güncelleme :

Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğünce sebze ve meyve ürünlerinde hasat öncesi pestisit denetimi bilgilendirme toplantısı yapıldı

AA / Muhsin Arslan

BİLECİK (AA) - Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğünce sebze ve meyve ürünlerinde hasat öncesi pestisit denetimi bilgilendirme toplantısı yapıldığı bildirildi.

Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Hacı Dursun Yıldız, yaptığı açıklamada, ülkenin tarımı ve ticareti açısından önemli yeri olan taze meyve ve sebzelerde yaşanan kalıntı sorunu nedeniyle telafisi zor olan olumsuzlukların yaşanabildiğini bildirdi.

Üretilen ürünlerin pazarlama olanaklarının iyileştirilmesi, üreticilerin yaşayabileceği gelir kayıplarının önlenmesi, gıda güvenilirliğinin etkili önlemlerle sağlanabileceğini bildiren Yıldız, "Gıda güvenirliğinin sağlanması, gıdadan kaynaklı oluşabilecek risklerin önlenmesinde üreticilerimiz gerekli tedbirleri almalıdır. Bitki koruma ürünleri teknik talimatlara uygun olarak doğru dozda, doğru zamanda uygulanması hem üretici sağlığı açısından hem tüketici sağlığı hem de maliyetin düşmesi açısından önemlidir" dedi.

Toplantıda, Bitkisel Üretim ve Bitki Sağlığı Şube Müdürü Güven Sönmez, Bitki Koruma Ürünü (BKÜ) kullanımları hakkında bilgi verdi.

Bilecik'te 2013 yılından itibaren yürütülen hasat öncesi pestisit denetim programı çerçevesinde çeşitli taze meyve ve sebzelerden alınan 110 adet numunenin Bursa Gıda Yem Araştırma Müdürlüğüne gönderildiği ve 32 üreticiye BKÜ kullanımı ve Maksimum Kalıntı Limiti (MRL) artışı tespit edildiğinden hasat geciktirme ile idari para cezası uygulandığı bildirildi.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Bilecik haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Bilecik ilinden Bilecik'te "pestisit" denetimi hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 24 Şubat 2016 tarihinde saat 12 02’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Bilecik'te "pestisit" denetimi haberi güncellenecektir.

Sayfa Başı