Bilecik Haberleri

BİLECİK HABERLERİ

  Bilecik'te 25 bin kişi tiyatro ile buluştu

  DHA
  02 Aralık 2016 - 11:59Son Güncelleme : 02 Aralık 2016 - 12:00

  Bilecik'te 25 bin kişi tiyatro ile buluştu

   

   
  Cafer ELMAS / BİLECİK,(DHA)- BİLECİK'te bu yıl 11'incisi gerçekleştirilen Uluslararası Bilecik Tiyatro Festivali, 25 bin seyirci ile buluştu.
   
  Kültür ve Sanat Şehri Bilecik'te; Bilecik Belediyesi tarafından bu yıl 11. gerçekleştirilen Uluslararası Bilecik Tiyatro Festivali ile tiyatronun kalbi Bilecik'te atarken, iki hafta boyunca sahnelenen oyunlar ile binlerce tiyatrosever tiyatrou ile buluştu.
   
  Yetişkinler için 13 oyunun sahnelendi tiyatro festivali kapsamında çocukları da kendileri için 6 gün boyunca günde iki seans halinde sahnelenen oyunlar ile keyifli anlar yaşadı. 11 yıldır Bilecik'i, sanatların anası tiyatro ile buluşturan Bilecik Belediyesi, festival kapsamında hazırlanan "Yalnız Ağaç" ve 'Obez Miyim" adlı oyunları 6 gün boyunca günde iki seans halinde çocuklarla buluşturdu. Gerçekleştirilen tiyatro festivali ile çocuklarımızın beğenisine sunulan oyunları, Bilecik'teki mülteci
  çocukları da izleyerek, hem eğlendi hem de dilimiz, kültürümüzü öğrenme imkanı buldu.
   
  BİLECİK ÇOK ŞEYLER KAZANDI
   
  Bilecik Belediye Başkanı Selim Yağcı, 11 yıldır büyük bir başarı ile gerçekleştirilen tiyatro festivalleri hakkında yaptığı değerlendirmede şunları söyledi:
   
  "11 yıl önce tohumunu atmış olduğumuz tiyatro festivalimizi bu yıl uluslararası boyutta gerçekleştirmenin haklı hazzı ve mutluluğunu yaşıyoruz. Tarih ve medeniyet şehri olduğu gibi aynı zamanda kültür ve sanat şehri de olan Bilecik'imiz, bu yıl tiyatrodaki kapılarını uluslararası boyutta açtı. Bilecik ve Bilecik Belediyesi olarak bunun mutluluğunu yaşadık. 11 yıl önce, Bilecik'in kültür ve sanat yaşamına renk getirmemiz gerekir' düşüncesiyle başladığımız tiyatro festivalinde bu yıl Bilecik bütün dünyaya tiyatronun güzelliğini duyurma imkanı bulduk. Sanatların anası olan tiyatro ile Bilecik, gerçekten çok şeyler kazandı ve kazanmaya devam ediyor. Her yıl büyük bir katılım ve keyifle gerçekleştirdiğimiz 11. Uluslararası Bilecik Tiyatro Festivalimizi bu yıl da Kültür ve Turizm Bakanımız  Nabi Avcı ve değerli il protokolümüzün katıldığı büyük bir gala gecesiyle başlattık ve devamında yurt içinden ve dışından değerli oyun ve oyuncuyu tiyatroseverlerle buluşturduk. İnşaallah yeni yıllarda daha nice festivalleri ile ilimizin adını duyurmaya devam edeceğiz." 
   
  KRİSTAL ÇINAR ONUR ÖDÜLLERİ
   
  Bilecik Belediyesi tarafından her yıl verilen ve tiyatroyla özdeşleşen "Kristal Çınar Onur Ödülleri" ile kültür ve sanat hayatına kök salan Bilecik Ulusal Tiyatro Festivali kapsamında, 2004 yılından bu güne kadar, Sadri Alışık Tiyatrosu, Nejat Uygur Tiyatrosu, Müjdat Gezen Tiyatrosu, Levent Kırca Oya Başar Tiyatrosu, Cengiz Küçükayvaz Tiyatrosu, Asuman Dabak Tiyatrosu, Bursa Devlet Tiyatrosu, Enis Fosforoğlu Tiyatrosu, Abdullah Şahin Tiyatrosu, İstanbul Kraliyet Tiyatrosu, Hadi Çaman Tiyatrosu, Kent Tiyatrosu gibi tiyatroda dev kadrolarda yer alan yüzü aşkın oyuncuyu tiyatroseverler ile buluştuğu gibi bu yıl uluslararası düzeyde gerçekleştirilen festival kapsamında yeni oyun ve tiyatro ekipleri Bilecik'te ağırlandı.
   
  Belediye Başkanı Selim Yağcı tarafından 2004 yılında temelleri atılan Bilecik Ulusal Tiyatro Festivali kapsamında bugüne kadar; tiyatroda duayen isim "Kristal Çınar Ödülleri" taktim edilirken, bu yıl da yeni isimler Kristal Çınar Ödüllerine sahip oldular.
   
  --

  Etiketler:
  YASAL BİLGİLENDİRMEHurriyet.com.tr’nin Yerel Haberler bölümünde, DHA ve İHA’nın abonelerine gönderdiği haberler otomatik olarak derlenmektedir. hurriyet.com.tr editörleri otomatik akış içinde bu bölüme editoryal müdahalede bulunmamaktadır. Haber içeriklerinden hukuken ilgili ajanslar sorumludur.
  BilecikBugün19 ºCÇok Bulutlu
  • Cuma20 ºC
  • Cmts21 ºC
  • Pazr17 ºC
  • Pzts13 ºC
  • Salı16 ºC
  • Çarş19 ºC

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı