ANKARA HABERLERİ

Beynin sırrını bu merkez çözecek

Hürriyet Haber
03.05.2015 - 01:14Son Güncelleme :

Moleküler biyoloji, psikoloji ve mühendislik alanlarında çalışan bilim adamlarının beyin üzerinde disiplinlerarası araştırmalarını kolaylaştırması hedeflenen Aysel Sabuncu Beyin Araştırmalar Merkezi’nin temeli, törenle atıldı.

Hürriyet Haber

Bilkent Cyberpark'ta oluşturulacak Aysel Sabuncu Beyin Araştırmaları Merkezi'nin temeli Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık’ın da katıldığı törenle atıldı. Dünyanın 4. kuşak disiplinlerarası çalışma yapan üniversitelere odaklandığına dikkati çeken Işık, Bilkent Üniversitesi'nin, bu merkezle söz konusu üniversiteler arasındaki yerini daha da pekiştireceğini belirtti.

Işık, "Temelini atacağımız bu merkez tamamlandığında; moleküler biyoloji, psikoloji ve mühendislik alanlarında çalışan bilim insanlarımızın beyin üzerine disiplinlerarası araştırmalar yapmasını kolaylaştıracak bir ortam oluşturacak" dedi.

22 PATENT ALINDI

Toplam 2 bin 900 metrekareye kurulacak merkezde, laboratuvar ve manyetik rezonans görüntüleme cihazlarının olduğu görüntüleme altyapısının da bulunacağını kaydeden Işık, kurulduğundan bu yana 22 ABD patenti alan Bilkent Üniversitesi Ulusal Manyetik Rezonans Araştırma Merkezi'nin (UMRAM) bu merkeze taşınıp, araştırma imkanlarını büyük ölçüde artıracağına işaret etti. UMRAM'ın artırılmış imkanlarıyla beyin hastalıklarının tanı ve tedavi yöntemlerinin geliştirilmesi alanında çok daha başarılı çalışmalar yürüteceğini vurgulayan Işık, bunun yanı sıra merkezin Bilkent Üniversitesi Sinirbilim yüksek lisans ve doktora programının daha nitelikli çalışmalar yapmasına da imkan sağlayacağını ifade etti.

SABUNCU’YA TEŞEKKÜR

Bilkent Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Abdullah Atalar da merkezin binasının yapımına mali katkı sağlayan Aysel Sabuncu'ya teşekkür etti. Merkezin özellikleri hakkında bilgi veren Prof. Dr. Atalar, beynin içinin moleküler anlamda resmini çeken manyetik rezonans görüntüleme sistemlerinin kullanılacağını ve beynin sırlarının bulunması için gayret edileceğini kaydetti.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Hurriyet.com.tr’nin Ankara haberleri bölümünde, DHA’nın abonelerine gönderdiği Ankara haberleri otomatik olarak derlenmektedir. hurriyet.com.tr editörleri otomatik akış içinde Beynin sırrını bu merkez çözecek haberine editoryal müdahalede bulunmamıştır. Haber içeriklerinden hukuken ilgili ajanslar sorumludur.

ANKARA NAMAZ VAKİTLERİ

16 Ekim 2019, Çarşamba
 • İmsak
  05:29
 • Güneş
  06:52
 • Öğle
  12:39
 • İkindi
  15:45
 • Akşam
  18:16
 • Yatsı
  19:34
Sayfa Başı