İZMİR HABERLERİ

Bergama’ya Gelecek Doğal Gaz’ın Güzergahı Belli Oldu

IHA
22.01.2016 - 13:01Son Güncelleme :

BERGAMA BELEDİYESİ, ÖNÜMÜZDEKİ DÖNEMDE BERGAMA İLÇESİNE GETİRİLMESİ PLANLANAN DOĞAL GAZ İLE İLGİLİ BİR BİLGİLENDİRME TOPLANTISI DÜZENLEDİ.

IHA

Bergama Belediyesi, önümüzdeki dönemde Bergama ilçesine getirilmesi planlanan doğal gaz ile ilgili bir bilgilendirme toplantısı düzenledi. Toplantıda konuşan, İzmir Gaz A.Ş.’nin Genel Müdür Yardımcısı Ercüment Duman, "Mümkün olduğunca işi hızlandırmak için en az kamulaştırma gerekecek güzergahları seçerek Bergama’ya gazı ulaştıracağız" dedi.
Bergama Belediyesi, kamuoyunda yanlış bilgilendirmelerin önüne geçmek amacıyla önümüzdeki dönemlerde kentin geneline dağıtılması planlanan doğal gaz ile ilgili bir bilgilendirme toplantısını gerçekleştirdi. İzmir Gaz A.Ş.’nin Genel Müdür Yardımcısı Ercüment Duman’ın yaptığı sunum katılımcılara bazı bilgiler aktarıldı. Ercüment Duman, Bergama, Kınık ve Ödemiş ilçelerine getirilmesi planlanan doğal gazın yapım aşaması hakkında alınan kararları aktararak, "Şu anda Akhisar içerisinden geçen ve İstanbul’dan İzmir’e kadar uzanan boru hattından bir branşman alıp Kınık’a kadar yüksek basınçta bir boru hattı çekeceğiz. Kınık’ta bir şehir giriş istasyonu kuracağız. Onun çıkışından da çelik hatlarla Bergama’ya geleceğiz. Mümkün olduğunca işi hızlandırmak için en az kamulaştırma gerekecek güzergahları seçerek Bergama’ya gazı ulaştıracağız. Bergama’nın lisans alanına dahil edilmesi ile ilgili geçtiğimiz Ağustos ayında kurul kararı alındı. Bu karar alınırken biz zaten ana tasarım projelerini hazırlamıştık. Sonrasında biz BOTAŞ ile bağlantı anlaşması yaptık bu yapacağımız hat ile ilgili. " dedi.
"BU HAT 34 BUÇUK KİLOMETRELİK BİR HAT"
Duman, şöyle devam etti:
"Hattın inşasını biz yapacağız; ama o hat ile ilgili BOTAŞ mülkiyetine gireceği için kamulaştırmayı yapacak. Kamulaştırma süreci genelde bir yıl sürer. Dolayısıyla bu süreç 2016 yılı ortalarını buluyor. Bu hat 34 buçuk kilometrelik bir hat. Bu yılın sonuna kadar biz bu hattı tamamlamaya çalışacağız. Biz Bu hat ile ilgili tüm maliyeti ve süreci EPDK’ya verdik. Muhtemelen bir ya da iki ay içerisinde EPDK burası ile ilgili kararını bildirecek. İzmir gaz olarak bizim programımız 2017 yılı içerisinde Bergama ile ilgili imalatlara başlamak ve aynı yıl içerisinde gaz vermeye başlamak" diye konuştu.
Toplantıda konuşan Bergama Belediye Başkanı Mehmet Gönenç de, toplantının yapılış amacı ile ilgili bazı açıklamalar yaptı. Gönenç, toplantıyla konunun istismar edilerek kamuoyuna siyasi veya başka çeşitli nedenlerle yanlış bilgilendirmeler yapılmasının önüne geçmek istediklerini söyledi. Gönenç, "Geçtiğimiz yıl içerisinde İzmir Gaz’ın lisans alanı içinde Kınık ve Bergama’da yer aldı. Bütünşehir Yasasından sonra önceki durumda İzmir Gaz’ın Aliağa’ya kadar dağıtım lisansı vardı. Dağıtım lisansı bölgesi dahilinde ve içinde bulunan her yere bu şirket bu hizmeti götürüyor. Dolayısıyla 2015 yılındaki bu yeni karardan sonra Kınık, Bergama ve Ödemiş İzmir Gaz’ın dağıtım alanının içine girdi ve bu üç ilçe ile ilgili projelendirme çalışmaları başlatıldı. Biz bugün burada yapılan çalışmalarda nasıl bir yol izlenecek, doğal gazın bağlantısı Bergama’ya nasıl ve hangi koşullarda gelecek, zaman açısından öngörü nedir, 2016 yılında, 2017 yılında bu işin ne kadarı yapılabilir gibi sorularımızın yanıtlarını ilk ağızdan öğreneceğiz" dedi.
"DOĞRU OLAN YENİLEBİLİR ENERJİ KAYNAKLARININ KULLANILMASI"
Belediye’nin jeotermal enerji ile ilgili olarak nasıl bir yol izleyeceği sorusunu da yanıtlayan Gönenç, "Doğal gaz’ın Bergama’ya gelmesi, bizim jeotermal ile ilgili yaptığımız ya da yapmayı planladığımız çalışmalarda herhangi bir karar değişikliği doğurmayacak. Aslında doğru olan yenilenebilir enerji ve yerli kaynakların kullanılması. Bu doğal gaza karşı olduğumuz anlamına gelmiyor. Ama bizim elimizde jeotermal gibi çevre dostu yenilebilir ve yerli bir kaynak varsa biz bununla ilgili maksimum ne yapmamız gerekiyorsa yapmalıyız. Keşke rezerv elverse bunu biz tamamen yaygınlaştırabilirsek. Örneğin Dikili’nin bize göre daha avantajlı bir jeotermal enerji kaynağı var. Hem rezerv, hem de sıcaklığı anlamında avantajlı. Bizim buradaki sularımızda maksimum 60-65 derece, son açtığımız kuyuda 55 derece; ama Dikili’de kaynarca bölgesinde 90-100 derece kaynaklar söz konusu. O nedenle doğal gaz lisans alanı genişletilmesinde Dikili ile ilgili bir talep olmadı. Bergama’da ki rezerv ve sıcaklık çok geniş bir alanı ısıtmaya yetecek bir miktarda değil. Ama Jeotermal ile ilgili uygulamalarımızda bir değişiklik yok. Yapmamız gereken işleri yapıyoruz. Bayatlı ve Yuvam Sitesine jeotermal verebiliyoruz. Isıtabildiğimiz 400 abonemiz var. Burada kalorimetre uygulamasına başladık. Kim ne kadar enerji kullandıysa o kadar ödeyecek. Bu da haksız kullanımı engelleyecek. Buradan da belki yüzde 20 yeni abone alabilme imkanımız olacak” şeklinde konuştu.
Toplantıya, Bergama Belediye Başkanı Mehmet Gönenç ve İzmir Gaz A.Ş.’nin Genel Müdür Yardımcısı Ercüment Duman’ın yanı sıra Bergama Kaymakamı Osman Nuri Canatan, sivil toplum kuruluşları da katılım sağladı.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

İzmir haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının İzmir ilinden Bergama’ya Gelecek Doğal Gaz’ın Güzergahı Belli Oldu hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 22 Ocak 2016 tarihinde saat 13 01’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Bergama’ya Gelecek Doğal Gaz’ın Güzergahı Belli Oldu haberi güncellenecektir.

İZMİR NAMAZ VAKİTLERİ

03 Temmuz 2019, Çarşamba
 • İmsak
  03:56
 • Güneş
  05:45
 • Öğle
  13:21
 • İkindi
  17:15
 • Akşam
  20:46
 • Yatsı
  22:27
Sayfa Başı