Gündem Haberleri, Son Dakika, Haberler

GÜNDEM

  Begüm’ü zehrin ‘H’si mi öldürdü

  14 Mart 2010 - 00:00 Son Güncelleme : 14 Mart 2010 - 11:49

  İstanbul Kadıköy’de, bir arkadaşının evinde aldığı aşırı doz uyuşturucudan hayatını kaybeden üniversiteli Begüm Veral’ın günlükleri mahkemede delil oldu.

  Uyuşturucu bağımlılığından kurtulabilmek için tedavi gören genç kızın günlüğüne yazdığı ‘H’ harfinin uyuşturucu aldığı günleri mi gösterdiği araştırılıyor.

  KADIKÖY 2. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen duruşmaya, Kocaeli Üniversitesi Turizm İşletümeciliği bölümü 4. sınıf öğrencisiyken 23 yaşında aşırı dozda uyuşturucudan can veren Begüm Veral’e ‘zehiri’ satmakla suçlanan Aylin Bahadır, Mert Hotamış, Atasev Cin ve Erkan Sizer ile avukatları katıldı. Genç kızın balet babası Natık Veral ile balerin annesi Yeşim Argun de, zanlılarla ilgili iddiaları doğrulamak için, Eylül ayında aşırı dozdan can veren kızlarının günlüğünü, uyuşturucu alışverişi ve kullanımlarını göstermek için delil olarak mahkemeye sundu.

  Zanlılar iddiayı reddetti

  2 Eylül 2009’da can veren Begüm’ün arkadaşlarıyla buluşmalarını anlattığı notlarındaki ‘H’ harfinin, zanlılardan uyuşturucu aldığı günleri simgelediği iddialarını, hakim de son duruşmada zanlılara sordu. Ancak zanlılar iddiaları kabul etmedi. Zanlılar  Cin ve Bahadır, günlükte yer alan simgelerin anlamamını bilmediklerini ve Begüm’e uyuşturucu madde vermediklerini de iddia ettiler.

  ‘H, harikulade’ mi

  Begüm Veral’ın değişik tarihlerde günlüğüne düştüğü “İş çıkışı Aylin’le görüştüm. H.”, “İş çıkışı Aylinlerin oraya gittim, Atasev’de gelmişti H.”, ”Akşamüstü 4 buçuğa kadar evdeydim. 5’te Aylin’le buluştuk burgerde H.” şeklindeki kısa notlarındaki H harfinin, uyuşturucu alıp kullandığı günleri göstermek için “harika, harikulade” anlamında kullandığı öne sürüldü.

  Mahkeme heyeti, başka bir suçtan tutuklu olan Aylin Bahadır’ın Begüm Veral’e uyuşturucu satmaktan tutuklanmasına karar vererek duruşmayı erteledi. Begüm Veral’e uyuşturucu sattıkları gerekçesiyle Aylin Bahadır, Atasev Cin ve Erkan Sizer’in 15 yıla kadar, Mert Hotamış’ın ise 5 yıla kadar hapsi isteniyor.

  Artı ve eksiler ne anlama geliyor

  MAHKEME, Begüm Veral’ın günlüğüne yazdığı ve ‘artı ve eksi’ işaretleriyle uyuşturucu temini ile ilgili para trafiğini anlattığı sanılan notları da araştırıyor. Bu notlardan bazıları da şöyle:
  “Engin gelip aldı beni, çok güzeldi ama Annem + 30”
  “Ata oradaydı + 50”
  Akşam eve erken döndüm annem + 50”
  “Maaşımı aldım + 635”
  “Aylin’le buluştuk – 30”
  “İzmit’te Akın’da kaldım annem + 20, gece babamda kaldım + 20”
  “4 buçuğa kadar evdeydim 5 ‘te Aylin’le buluştuk burgerde + 30”
  “Anneannem odada + 50”

  ‘Aylin eski eroinman ama iyi bir insan’/images/100/0x0/55eaf5daf018fbb8f8a1d75e

  BEGÜM Veral, günlüğünde tedavi için bulunduğu klinikte tanıştığı, Kocaeli Üniversitesi’nden uyuşturucu bağımlılığı nedeniyle ayrılan Aylin Bahadır’ı da anlatıyor. 11 Şubat 2009 tarihli notlarda, bu tanışma şöyle anlatıyor: “Diğer oda arkadaşım Aylin abla. Ben geldiğimde zaten 14 gündür buradaydı. Adli olduğundan istediği zaman dışarı çıkamayacak durumdaydı.
  ‘Kolları morluk dolu’
  Kollarındaki morluklar artık yara olmuş şişlikler içindeydi. 42 yaşında ve Erenköy’de oturuyordu. Konuştukça ortak tanıdıklarımız olduğunu görüyorduk. 20 senelik eroinmandı ama çok iyi bir insandı. En azından bana ilk gün çok yardımcı oldu. Nihan, Aylin Abla ve ben saat 23.00’te odalarımıza geçtikten sonra muhabbet hızla yol aldı.”

  Etiketler:
  Okuyucu Yorumları { Toplam 10 Yorum }
  • akadir isik 14.3.2010 12:05:35
   Ergenekon gibi üzerine gidebilseler,(yani bu soruna karsi da yasayi falan bir kenara birakip sonuca odaklansalar) cocuklarimizi koruyabiliriz.Gecek anlamda üzerine gidilmiyor,neden???
  • Özgür Cihan BERK 14.3.2010 11:02:43
   Mert Ulusoy; kesinlikle haklısın."H" okunusu "eyç"; argoda eroini tanımlamaktadır. Bunu her eroinman bilir.Ben de daha onceden okullarda uyuşturucuya karşı verilen eğitimlerden biliyorum.Uyuşturucu gelecegimizi karartacak; insanı insanlıktan çıkaracak tedavisi olmayan tek illet.uzak durmak gerekir.
  • HATİCE ODABAŞ 14.3.2010 10:17:21
   Ben burada ailelerin yetersiz olduklarını düşünüyorum.Çünkü çocuklarla yeterli duygusal bağ kurulamıyor. Ve bu çocuklarımız mutsuzluktan bu tür arkadaş seçimleri içinde kendilerini emanet ediyorlar. Yatersiz ilgi, yetersiz sevgi çocukların ruh dünyasına inememek malesef bu kayıpları meydana getiriyo
  • Burcu Güven 14.3.2010 10:04:03
   Bu illeti satarak para kazananlarin yatacak yerleri yok. Ailesine tekrar sabir diliyorum.
  • Onur Aydın 14.3.2010 09:25:57
   Eroin'in ingilizcesi Heroin'dir. "H" harfi Heroin'inin ilk harfi olabilir.
  • ozazara kandilli 14.3.2010 08:42:21
   Uyusturucu saticilarinin en buyuk savunmasi "bir kere kullanmakla aliskanlik yapmaz"dir. Kesinlikle kanmayin, arkadan mutlaka 2,3,4 gelecektir. Sonrasi malum..<br>Almanya'da tren istasyonlarinin arka taraflarinda acikca uyusturucu satildigini ve kullananlarin kollarini gorunce anladim ne oldugunu.
  Sayfa Başı
  HaberlerAdanayurt yangınıPYDEl BabTrumpABDABD seçimleri