Gündem Haberleri

GÜNDEM

  BDP'nin adayları belli oldu

  10 Nisan 2011 - 11:48Son Güncelleme : 10 Nisan 2011 - 15:45

  BARIŞ ve Demokrasi Partisi (BDP), 12 Haziran seçiminde 39 ilde destekleyeceği 61 bağımsız adayların listesini açıkladı. Aday listesini ise BDP Eşbaşkanı Selahattin Demirtaş ve Gültan Kışanak kaleme aldı.

  Selahattin Demirtaş Hakkari’den, Emine Ayna Diyarbakır"dan bağımsız aday oldu. Leyla Zana ve Hatip Dicle’de Diyarbakır adayı olarak listede yer alırken, Hülya Avşar’ın amcasının kuzeni Yüksel Avşar Ardahan’dan aday gösterildi. KCK davası tutuklularından 6 kişi de adayg österildi.

  Diyarbakır merkez Kayapınar İlçesi’nde bulunan Cigerxun Gençlik Kültür ve Sanat Merkezi’nde BDP’nin düzenlendiği bir toplantı ile hangi adayın hangi şehirde bağımsız aday olacağını açıkladı.

  Toplantıda ilk olarak konuşan Gültan Kışanak, Emek Özgürlük ve Demokrasi Bloğu olarak seçime bağımsız adaylarla katılma kararı aldıklarını belirterek, 12 Haziran’da yapılacak seçimin önemine değindi. Kışanak, "12 Haziran seçimleri önemlidir. Ancak genel önemin yanısıra bu seçimler siyasi konjektör nedeniyle özel bir öneme sahiptir. 12 Haziran genel seçimleri Türkiye açısından bugüne kadar hiç bir dönemde ortaya çıkmamış değişim fırsatlarının arefesinde gerçekleşiyor. Ülkenin kuruluşunda ortak mücadele ettikleri halde, sonradan yok sayılan, horlanan, askeri darbelerle, katliamlarla ortadan kaldırılmak istenen, ülke yönetimine katılımı engellenen yurttaşların, ’Artık yeter’ dedikleri bir dönemde seçimlere gidiyoruz. Türkiye Cumhuriyeti’nin tarihi acılar, baskılar, katliamlar tarihidir. Ama aynı zamanda bu zülme karşı ortaya konulan direnişlerin de tarihidir. Bu klasik bir seçim ittifakı değildir. Emek, Özgürlük, Demokrasi ve Barış hattında oluşturulan ortak mücadele iradesidir. Bulunduğumuz bu noktada ya çatışmalı bir ortamın içerisine sürüklenerek hep birlikte kaybetmek, yada tüm sorunların çözümünü sağlayacak seçeneği geliştirerek, hep birlikte aydınlık bir gelecek inşaa etmek arasında bir tercih yapmak zorundayız" dedi.

  DEMİRTAŞ: 400 ADAY ADAYI ARASINDAN SEÇTİK

  Daha sonra konuşan Selahattin Demirtaş, adayların seçimi konusunda detaylı bilgiler vererek, "400 aday adayı vardı. Bunların arasında ciddi çalışma yürütüldü. Komisyon çok zorlandı. 11 ilde ön seçim yaptık. Diğer illerde ön eğilim yoklaması yapıldı. Liste Demokratik Türkiye’nin fotoğrafıdır. Eksikliklerimiz olsa da listemiz Demokratik Türkiye’nin bir portatifidir. Bütün adaylar halkın ortak adayıdır. Bütün adaylarımızı bugün Türkiye’ye emanet ediyoruz" diye konuştu.

  Selahattin Demirtaş’ın yaptığı kısa konuşmadan sonra açıklanan listeye göre KCK davasından tutuklu Hatip Dicle Diyarbakır’dan, Faysal Sarıyıldız Şırnak’tan, İbrahim Ayhan Şanlıurfa’dan, Kemal Aktaş Van’dan, Selma Irmak Şırnak’tan ve Gülseren Yıldırım Mardin’den aday göstericek. Hülya Avşar’ın amcasının kızı Yüksel Avşar da Ardahan’dan aday gösterildi.

  39 ilde bağımsız olarak gösterine 61 adayın. 13’ü kadın olduğu belirtilirken, adayların yaş ortalamasının ise 48 olduğu ifade edildi. 36 adayın üniversite mezunu olduğu bağımsız adaylar arasında, 20 lise mezunu ve 5 ilköğretim okulu mezunu bulunuyor. Mesleklerine göre adaylardan 6’sı eğitimci, 13’ü avukat, 6’sı mühendis, 2’si işçi, 2’si doktor, 1 eczacı, 3 sanatçı ve 1 ekonomist, geri kalan serbest meslek sahibi olduğu bilgisi verildi.

  BDP’NİN 39 İLDE DESTEKLEĞİ 61 ADAY

  BDP bu seçimde bağımsız adayları desteklerken ’Demokratik Cumhuriyet’, ’Demokratik Özerklik için Özgürlük ve Demokrasi’ sloğanlarını kullanacak. BDP’nin 39 ilde estekleyeceği 61 bağımsız aday şunlar:

  DİYARBAKIR: Leyla Zana, Mehmet Hatip Dicle, Emine Ayna, Nursel Aydoğan, Altan Tan ve Şerafettin Elçi.

  HAKKARİ: Selahattin Demirtaş, Adil Kurt, Esat Canan.

  SİİRT: Gültan Kışanak.

  ADIYAMAN: Veli Büyükşahin.

  AĞRI: Murat Öztürk, Halil Aksoy.

  BİNGÖL: İdris Bağluken.

  BİTLİS: Hüsamettin Zenderlioğlu.

  ELAZIĞ: İsa Gürbüz.

  ERZURUM: Sabahattin Yılmaz.

  İSTANBUL: Levent Tüzel, Sırrı Süreya Önder, Sabahat Tuncel, Mustafa Avcı.

  KONYA: Hacı Mehmet Bozdağ.

  MARDİN: Ahmet Türk, Gülser Yıldırım, Erol Dora.

  MUŞ: Sırrı Sakık, Demir Çelik.

  TUNCELİ: Ferhat Tunç.

  ŞANLIURFA: İbrahim Binici, İbrahim Ayhan.

  VAN: Kemal Aktaş, Özdal Üçer, Nazmi Gür, Aysel Tuğluk.

  BATMAN: Benge Yıldız, Ayla Akata Ata.

  ŞIRNAK: Hasip Kaplan, Selma Irmak, Faysal Sarıyıldız.

  ARDAHAN: Yüksel Avşar.

  IĞDIR: Pervin Buldan.

  BALIKKESİR: Turan Cengiz.

  BURSA: Mehmet Deniz.

  DENİZLİ: Kemal Beler.

  KOCAELİ: Emrullah Bingöl.

  MALATYA: Gani Rüzgar Şavata.

  KAHRAMANMARAŞ: Mustafa Mamaklı.

  MUĞLA: Şebal Şenyurt.

  OSMANİYE: Kamuran Bablak.

  ANKARA: Sadrettin Güvener, Gerciş Utaş.

  İZMİR: Erdal Avcı, Mehmet Tanhan.

  MERSİN: Ertuğrul Kürkçü.

  KIRŞEHİR: Faik Karadaş.

  ANTALYA: İhsan Nergiz.

  ADANA: Murat Bozlak.

  KARS: Mülkiye Birtane.

  MANİSA: Ayşegül Öztürk.

  AYDIN: Mehmet Bayraktar.

  GAZİANTEP: Akın Birdal

  Etiketler:
  Okuyucu Yorumları { Toplam 39 Yorum }
  • kezban ünlü 10.4.2011 21:54:53
   Adanadan da aday göstermişler ..Gelecekeri var ama alacakları oy var mı ? Tabiki de yok
  • CUMHURİYET POLİSİ 10.4.2011 21:41:57
   ARTİSTLERİMİZ DE VAR...TAMAM.<br>HÜLYA AVŞAR IN AMCASININ,KUZENİNİN,KIZININ YEĞENİYMİŞ...VAY ANASINI SAYIN VATANDAŞLAR.NE ÖNEMLİ ŞAHSİYET DEĞİL Mİ...<br>HÜLYA AVŞAR'IN....NEYMİŞ...
  • ahmet cetin 10.4.2011 20:07:06
   Yucel Saglam'a cevaptir;<br>Siz kendinize cok guveniyorsaniz baraji %5 e dusurursunuz,o zaman bakariz BDP parti olarak meclise giriyor mu giremiyor mu?<br>Yorum yazan diger arkadaslarinda dedigi gibi Halkin Iradesi ile secilecek bu adaylari hazmedeceksiniz!!! Iste o kadar!!!!
  • Erkan Hoca 10.4.2011 20:04:36
   Vatandaşar! <br>Bu listedeki bütün isimler Kürt sorunundan rant yapıp meclise girerek milletvekili maaşı almaktan başka bir amacı olmayan kişilerdir. Oylarınızı Kürdü Türkü birbirine düşüren, her fırsatta yapılan herşeyi eleştiren ve herzaman bölücülere çalışan oy avcılarına vermeyin.
  • yucel saglam 10.4.2011 18:50:18
   Kendinie okadar güveniyorsaniz BDP olrak secime girin.Biliyorsunuzki belirli yerlerde insanlari canlarindan biktirmissiniz.
  • selçuk tetik 10.4.2011 18:36:57
   öncelikle baraj olmamali ama ayni zamanda bagimsiz katilip veya bir parti catisinda secime katilip daha sonra saf degistirmekde kaldirilmali cunki hangi zihniyet e sahip oldugunu bilerek katilacaksin ve dusuncenin ardindan sonuna kadar gideceksin 4 - 5 sene fikir degisikligi icin cok kısa zaman...
   
  Haberlerserbest kaldıaydınkuşadasıkazaBakanlar KuruluCumhurbaşkanlığı Sarayıtoplantı