AYDIN HABERLERİ

Bazı Tedbirlerle Hastalıklarından Korunabilirsiniz

IHA
10.02.2016 - 09:15 |Son Güncelleme :

DAHİLİYE UZMANI ABDULLAH AÇIKGÖZ

IHA

Aydın Liva Hastanesi hekimlerinden dahiliye Uzmanı Abdullah Açıkgöz, Türk toplumunda halen ‘Bana bir şey olmaz’ anlayışının yaygın olduğunu erken teşhis edilemeyen bazı hastalık ve rahatsızlıkların ilerleyen evrelerde ciddi sıkıntılara neden olduğunu söyledi. Uzman Dr. Açıkgöz, “Bir araba veya asansör bile ayda, 3 ayda bir rutin kontrolden geçirilirken, insanımız maalesef kendisine kullandığı alet kadar bile özen göstermiyor. İlerleyen yaşlarda sıkıntı yaşamak istemeyenler sahığına ve rutin kontrolüne önem versin” dedi.
“EN ÖNEMLİ TEDBİR BAĞIŞIKLIK SİSTEMİNİ GÜÇLÜ TUTUMAK”
Aydın’ın ve çevresinde gerek sık değişen havası gerekse düzensiz beslenmeden kaynaklı nedenlerle kış aylarında hastalıkların daha çok arttığını buna karşı alınacak en önemli tedbirin bağışıklık sisteminin güçlü tutulması olduğunu ifade eden Liva Hastanesi Dahiliye Uzmanı Abdullah Açıkgöz, “Vücudumuz tüm bulaşıcı hastalıklardan kendi savunma sistemi olan ‘bağışıklık sistemi’ sayesinde korunur. Bu sistem çökerse normalde hastalığa neden olmayacak en basit bir zararlı organizma bile ölümcül sonuca yol açabilir. Bağışıklık sistemi de bizim kendimizi korumamızı sağlayan savunma sistemimizdir. Bu hastalık mevsiminde ise hastalıkla savaş halindedir. Bağışıklık sistemimizi güçlü tutarak hastalıklarla olan savaşta galip gelebiliriz. Bağışıklık sistemi ile alerjik hastalıklar arasında da güçlü bir bağ vardır. Bağışıklık sisteminin zayıflamasıyla alerjik hastalıklara da bir kapı açılır” dedi.
HASTALIKTAN NASIL KORUNABİLİRİZ?
İnsanoğlunun hastalıklardan korunmak için öncelikle sağlıklı beslenmesi ve doğal gıdalar tüketmeye özen göstermesi gerektiğini kaydeden Açıkgöz, “Kişi mutlaka meyve sebze tüketilmeli, uykuya dikkat edilmelidir. İlimiz Aydın aslında sağlıklı beslenmek için her tülü olanağa sahip. Kuru incir, zeytin zeytinyağı, narenciye, pırasa, kereviz Aydın’da yetişen her türlü sebze ve meyve aslında sağlık dostu gıdalar. Mevsiminde yetişen ve doğal gıdalarla dengeli beslenen kişilerin bağışıklık sistemi daha güçlü olur” dedi.
“RUTİN KONTROLÜ İHMAL ETMEYİN”
Sağlıklı beslenmen yanında kişilerin düzenli olarak sağlık kontrolünden geçmesini yani chek-up yaptırmalarını öneren Dahiliye Uzmanı Abdullah Açıkgöz, “Maalesef sağlık konusunda kendimize karşı çok ihmalkar davranıyoruz. Arabamızın ya da kullandığımız bir aletin basit bir arızasında tamirciye gidiyoruz. Alet edavatların rutin kontrolünü yaptırıyoruz. Ama dayanılmayacak boyuta gelene kadar kendi sıkıntılarımızı dikkate almıyoruz. Daha sağlıklı ve uzun bir yaşam için herkesin rutin aralıklarla sağlık kontrolü yaptırsınlar” dedi.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Aydın haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Aydın ilinden Bazı Tedbirlerle Hastalıklarından Korunabilirsiniz hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 10 Şubat 2016 tarihinde saat 09 15’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Bazı Tedbirlerle Hastalıklarından Korunabilirsiniz haberi güncellenecektir.

AYDIN NAMAZ VAKİTLERİ

20 Ekim 2019, Pazar
 • İmsak
  05:54
 • Güneş
  07:14
 • Öğle
  12:59
 • İkindi
  16:03
 • Akşam
  18:33
 • Yatsı
  19:48
Sayfa Başı