ÇANAKKALE HABERLERİ

Bayramiçli lezzet ustası köyünün gururu oldu

DHA
27.03.2016 - 11:25Son Güncelleme :
DHA

Fatih DALDAL/BAYRAMİÇ(Çanakkale), (DHA)- ÇANAKKALE'nin Bayramiç İlçesi'nde oturan Sıtkı Koçman Üniversitesi Aşçılık Bölümü son sınıf öğrencisi, aşçı, 24 yaşındaki Melih Çelik, Ankara'da düzenlenen Altın Kepçe Uluslararası Yemek Yarışması'nda yaptığı 3 çeşit yemekle 'Yılın altın şefi klasman birincisi' oldu.
Bayramiç İlçesi'nin Güvemcik Köyü'nde doğan ve aşçılığa merakını hiçbir zaman kaybetmeyen Sıtkı Koçman Üniversitesi Aşçılık Bölümü son sınıf öğrencisi Melih Çelik, Ankara'daki Altın Kepçe Uluslararası Yemek Yarışması'nda yaptığı hibiskus soslu kabak sarma, beyaz soslu lağos buğulama ve biber tatlısı ile övgü topladı. Genç aşçı yılın altın şefi klasman birincisi ödülünü kazanarak yeteneğini ispatladı. Özellikle Ege ve Çanakkale yemeklerini çok sevdiğini söyleyen Çelik, şöyle dedi:
"Yöre yemeklerini farklı şekilde pişirerek uluslararası boyutta yöre tanıtımını arttırmak istiyorum. Bu mevsimde nisan ve mayıs aylarında Kazdağları'nda ve Ege Bölgesi'nde yetişen kuzu göbeği mantarını herkese öneriyorum. Bu aylarda dolması, kavurması ve risottosu yapılan kuzu göbeği yemeğinin bol tüketilmesi gerekir."

FOTOĞRAFLI 

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Çanakkale haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Çanakkale ilinden Bayramiçli lezzet ustası köyünün gururu oldu hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 27 Mart 2016 tarihinde saat 11 25’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Bayramiçli lezzet ustası köyünün gururu oldu haberi güncellenecektir.

Sayfa Başı