BAYBURT HABERLERİ

Bayburt Üniversitesinde Tezhip Ve Minyatür Sergisi

IHA
26.02.2015 - 15:39Son Güncelleme :

BAYBURT ÜNİVERSİTESİNDE TEZHİP VE MİNYATÜR SERGİSİ

IHA

Bayburt Üniversitesinde Uluslararası Bayburt Sanatçılar Derneği’nin Bayburt’un il oluşunun 25. Yılı etkinlikleri kapsamında 25 eserden oluşan tezhip ve minyatür sergisi açıldı.
Mühendislik Fakültesi fuayesinde açılan sergiye İl Emniyet Müdürü İsa Bülent Kaya, Bayburt Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof.Dr.Sezgin Akbulut, Mühendislik Fakültesi Dekanı Prof.Dr.Mehmet Gavgalı, sanatseverler ve öğrenciler katıldı.
Erzurum Atatürk Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi öğretim görevlisi Sadrettin Er’in eserlerinden oluşan tezhip ve minyatür sergisi hakkında bilgi veren Uluslararası Bayburt Sanatçılar Derneği Başkanı Ülkü Koçan, dernek olarak kültüre ve sanata her zaman önem verdiklerini kaydetti. Koçan, Sadrettin Er’in kendine özgü bir tarzı olduğunu belirterek serginin Bayburt kültürüne ve sanatına bir katkı sunacağını ifade etti.
Minyatür ve tezhip sanatçısı Sadrettin Er ise geçmişten günümüze kadar devam eden geleneksel Türk sanatlarının bugün hala kitap sanatlarında, hat sanatında, tezhip sanatında ve belgesel olarak da minyatür sanatında sanatçıların üstün çalışma ve gayretleriyle akademik anlamda da devam ettiğini bu durumun ise Türk sanat adına kıvanç verici olduğunu vurguladı.
Kendi sanatı ile ilgili de bilgi veren Sadrettin Er, " Yıllardan beri tezhip sanatı ile uğraşmaktayım. Tezhip sanatının yanı sıra Türk sanatında görülen restorasyon, iç mimari kalem işi müzeyyen (iç pencere) ile de uğraşıyorum. Bu sanat dalları içerisinde klasik tezhip geleneğini özünü bozmadan dünün anlayışını da bugünle kaynaştırarak güncel konuları ve yaşananları geleceğe aktararak belgesel bir yol olarak yorumladım ve kendi tarzımı oluşturdum "dedi.
Çalışmaları hakkında da bilgiler aktaran Er, " Geleneksel Türk sanatları içerisinde bulunan tezhip ve minyatür sanatının bir birleşimi olarak ele aldığım çalışmalarımda günümüz hayatında yaşanan çeşitli konuları kendi yorumumla belgesel nitelikte ortaya koymaya çalıştım. Bu üslup ‘Sadrettin ER Tarzı’ adıyla başladı ve öylece devam ediyor. Dünü bugüne, bugünü geleceğe taşımak amacıyla yaptığımız çalışmalarımda güncel ve çağdaş bir sanat anlayışı ortaya koymakla birlikte geleneksel sanatlarımızın özünü ve geleceğini bozmadan genç kuşaklara aktarmak asıl amacım olmuştur "şeklinde konuştu.
Sergideki eserlerle ilgi de açıklamalar yapan Er, " Sergide ortaya koyduğum her eserim geçmişte yaşanmış ve günümüzde yaşanmakta olan çeşitli olay, durum ve değerleri anlatan kesitler ortaya koymaktadır. İzlediğim, gördüğüm, yaşadığım olayları önce yazarak daha sonra da her bir kareyi ayrı ayrı olay bütünlüğü içerisinde birbiriyle uyumlu bir biçimde tasarlayıp kompozisyonlarıma aktardım. Devletimize ve milletimize belgesel nitelikli geleneksel Türk sanatları örnekleri sunmayı amaçladığım yapıtlarımdaki bu ekole Sadrettin Er Tarız denmektedir" ifadelerini kullandı.
Erzurum Atatürk Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi öğretim görevlisi Sadrettin Er’in 9. kişisel sergisi 28 Şubat’a kadar sanatseverlerin beğenisine açık olacak.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Bayburt haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Bayburt ilinden Bayburt Üniversitesinde Tezhip Ve Minyatür Sergisi hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 26 Şubat 2015 tarihinde saat 15 39’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Bayburt Üniversitesinde Tezhip Ve Minyatür Sergisi haberi güncellenecektir.

BAYBURT İLÇELERİ

BAYBURT NAMAZ VAKİTLERİ

22 Mart 2018, Perşembe
 • İmsak
  04:49
 • Guneş
  06:13
 • Öğle
  12:32
 • İkindi
  15:57
 • Akşam
  18:39
 • Yatsı
  19:58
Sayfa Başı