ANTALYA HABERLERİ

Batı Akdeniz'den en fazla ihracat AB ülkelerine

DHA
22.08.2017 - 14:42Son Güncelleme :
Yerel Haberler
DHA

 

ANTALYA, (DHA) - BATI Akdeniz'den en fazla ihracat Avrupa Birliği (AB) ülkelerine gerçekleşirken, en fazla ihracat artışı Amerika kıtasında yaşandı. Asya ülkeleri mermer, AB ülkeleri ise yaş meyve sebze ürünlerinin en büyük alıcısı konumunda.

Batı Akdeniz, ağustos ayının başlarında ihracatta 1 milyar dolar rakamını geride bırakırken, yılsonunda bu rakamın 1.6 milyar doları aşması bekleniyor. Batı Akdenizli ihracatçılar dünyanın 150 ülkesinde, 'Mevcut pazarlarda yerlerini sağlamlaştırma, alternatif pazarlarda ise etkinliklerini artırma' parolasıyla çalışmalarını sürdürüyor.

Antalya, Burdur ve Isparta illerinden gerçekleşen ihracata bölgesel bazda bakıldığında en fazla ihracatın AB ülkelerine yapıldığı, en fazla ihracat artışının ise Amerika kıtasındaki ülkelere gerçekleştiği görülüyor. Batı Akdeniz'den AB ülkelerine 15 Ağustos tarih, itibariyle 322,3 milyon dolar ihracat gerçekleşti. Aynı dönemde Amerika kıtasına yönelik 63.7 milyon dolarlık ihracatta geçen yılın aynı dönemine kıyasla yüzde 62 oranında artış yaşandı. Asya ülkelerine gerçekleşen ihracat da ciddi oranda arttı. Yılın 8.5 aylık döneminde 203,4 milyon dolar ihracat gerçekleşen Asya ülkelerinde yüzde 45.9 ihracat artışı sağlandı. Bu dönemde Ortadoğu ülkelerine 146,9 milyon dolarlık ihracat gerçekleşirken, sağlanan ihracat artışı ise yüzde 18,3 oldu. Bu rakamlar bölge ihracatının geleceği adına umut verdi.

Batı Akdeniz ihracatının bu kıta ve bölgelere ihracatına ürünsel bazda bakıldığında, Asya'nın madencilik ürünlerinin 190 milyon dolar ile en büyük alıcısı olduğu görülüyor. Burada öne çıkan ürün mermer, ülke de Çin. Çin bu dönemde bölgeden yüzde 40 artış ile 4,9 milyon dolarlık kimya ürünleri ithalatı da gerçekleştirdi. İhracatın lokomotif sektörlerinden olan yaş meyve sebzede AB ülkeleri öne çıkıyor. AB ülkelerine gerçekleşen yaş meyve sebze ihracatı 169.9 milyon dolar. İhracat artışı ise yüzde 13,28. AB ülkeleri bölgeden 41 milyon dolarlık maden ürünleri, 27 milyon dolarlık da kimya ürünleri ithal etmiş durumda.

Batı Akdeniz'den en fazla ihracat artışının yaşandığı Amerika kıtası ülkelerine bakıldığında ilk sırada 22.7 milyon dolar ile madencilik ürünleri yer alıyor. İkinci sırada 8,6 milyon dolar ile kimya ürünleri gelirken, 7.5 milyon dolarlık tekstil ürünleri ihracatı üçüncü sırada yer almakla birlikte ihracatta da yüzde 83 oranında artış sağlanmış durumda. Amerika kıtası ülkeleri bölgenin savunma ve havacılık ürünleri ihracatında en büyük pazar olarak da öne çıkıyor. İnce işçiliği ve özel tasarımları ile öne çıkan av tüfeklerinin bölgeye ihracatında yüzde 38,8 artış sağlanırken, ihracat ise 7,4 milyon dolara ulaştı.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Hurriyet.com.tr’nin Antalya haberleri bölümünde, DHA’nın abonelerine gönderdiği Antalya haberleri otomatik olarak derlenmektedir. hurriyet.com.tr editörleri otomatik akış içinde Batı Akdeniz'den en fazla ihracat AB ülkelerine haberine editoryal müdahalede bulunmamıştır. Haber içeriklerinden hukuken ilgili ajanslar sorumludur.

ANTALYA NAMAZ VAKİTLERİ

22 Nisan 2018, Pazar
 • İmsak
  04:41
 • Guneş
  06:08
 • Öğle
  13:02
 • İkindi
  16:43
 • Akşam
  19:44
 • Yatsı
  21:05
Sayfa Başı