ANKARA HABERLERİ

Başkent’te üretilen 27 ATAK havalandı

Göksel YILDIRIM/AA
30.12.2017 - 13:38Son Güncelleme :

Türk Silahlı Kuvvetleri’nin taarruz ve taktik keşif helikopteri ihtiyacının karşılanması amacıyla geliştirilen, Ankaralı TUSAŞ/TAI tarafından üretilen T129 ATAK Taarruz ve Taktik Keşif Helikopteri’nin bu yılki son teslimatı yapıldı.

Göksel YILDIRIM/AA

Sabit ve döner kanatlı hava platformları, insansız hava araçları ve uzay sistemlerinde Türkiye'nin teknoloji merkezi konumundaki Ankara merkezli Türk Havacılık ve Uzay Sanayii A.Ş. (TUSAŞ/TAI), havacılık ve savunma sanayisinin ihtiyaçlarını karşılamaya yönelik çalışmalarını bu yıl da sürdürdü. TAI'nin bu yılki çalışmalarında kendi sınıfındaki en etkin taarruz helikopteri olan ATAK önemli yer tuttu. Teslimatları 2014'te başlayan ve 2016 sonuna kadar sayısı 18'i bulan ATAK helikopterine bu yıl 9 helikopter daha eklendi. Alınan bilgiye göre, TAI tarafından bu yıl üretilen son ATAK helikopterinin teslimatı yapıldı. Böylece teslimatı gerçekleştirilen ATAK sayısı 27'ye çıktı. Çok amaçlı görevlere uygun olarak en modern elektronik harp gereçleri entegre edilen ATAK, aynı anda 8 adet güdümlü anti-tank füzesi UMTAS, 12 adet güdümlü CİRİT, 2 adet STINGER ve 500 adet top mermisi ile görev yapabiliyor.

MOTOR GELİŞTİRİLECEK

TAI, Kara Kuvvetleri Komutanlığı için toplam 59 ATAK helikopteri teslim edecek. Ayrıca jandarma ve emniyet envanterlerinin de ATAK ile güçlendirilmesi hedefleniyor. ATAK Projesi'nde 11 helikopterin daha teslim edilmesiyle gelecek yıl Faz 2 konfigürasyonuna geçilecek. ATAK Faz 1'de füze ikaz sistemi, karşı tedbir atıcı sistem, kızılötesi karşı tedbir sistemi ile MXF-484 ve 9651 el telsizleri bulunuyor. Faz 2'de ise laser ikaz alıcı sistemleri, RF karıştırıcı, radar ikaz alıcı, 9681 V/UHF telsiz gibi ek sistemler olacak. ATAK helikopterleri için ayrıca yerli motor geliştirilmesi ve 20 mm top sisteminin yerlileştirilmesi amaçlanıyor.

HEDEF YÜKSEK PERFORMANS

TAI, bu yıl T129 ATAK Helikopteri’nde kazanılan teknolojik bilgi birikimi ve operasyonel tecrübe neticesinde, tamamen milli ve yerli imkan ve kabiliyetlerle tasarlanacak ATAK 2 Taarruz Helikopteri Projesi'ne de başladı. Projede, T625 Genel Maksat Helikopteri Projesi kapsamında geliştirilen alt sistemlerin de kullanılacak olması beraberinde faydalı yük, modern aviyonik sistemler ve düşürülmüş lojistik maliyet konularında daha yüksek performansa ulaşılmasını sağlayacak.

İHRACAT İÇİN GERİ SAYIM

TAI, ATAK Helikopteri'nin ihracına yönelik olarak yıl boyunca çeşitli organizasyonlara katıldı, etkinlikler düzenledi. Pakistan Başbakanı, aynı zamanda pilot olan Şahid Hakan Abbasi, ATAK ile uçarken, Pakistan 30 helikopter satışına yönelik görüşmelerde sona gelindi. TAI Genel Müdürü Temel Kotil de konuya ilişkin olarak "imzaya yakın olduklarını" belirtmişti.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Ankara haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Ankara ilinden Başkent’te üretilen 27 ATAK havalandı hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 30 Aralık 2017 tarihinde saat 12 38’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Başkent’te üretilen 27 ATAK havalandı haberi güncellenecektir.ANKARA NAMAZ VAKİTLERİ

27 Ağustos 2018, Pazartesi
 • İmsak
  04:34
 • Guneş
  06:04
 • Öğle
  12:56
 • İkindi
  16:38
 • Akşam
  19:36
 • Yatsı
  21:00
Sayfa Başı