SAMSUN HABERLERİ

Başkan Yılmaz : Şehir olarak küçük bir dokunuşa ihtiyacımız var

DHA
06.04.2018 - 12:13Son Güncelleme :
DHA

SAMSUN,(DHA) - SAMSUN Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, Borsan Grup ev sahipliğinde düzenlenen kahvaltı ve toplantıda Samsunlu sanayici ve iş adamları ile bir araya geldi.

Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, dünyanın 4 kıtasında 64 ayrı ülkeye ihracat yapan ve toplantının da ev sahipliğini üslenen Borsan Gurubu tebrik ederek başladığı konuşmasında; “Bu öyle kolay bir iş değil. Kurtlar sofrasında mücadele etmek, bu sertifikaları almak, bu sertifikalarla birlikte bu rekabet ortamı içerisinde dünya pazarlarında at koşturmak kolay değil. Ben Adnan Ölmez Bey ve onun ailesini onun ortaklarını tebrik ediyorum. Onlar kazandıkça ülke kazanacak şehrimiz kazanacak. Burada öyle bir heyet var ki buradaki insanların hepsinin kazanması ile şehir kazanacak, şehir kazandıkça da ülke kazanacak. Sanayicinin kazanması, sanayicinin giderek işini büyütmesi ülkenin kazanması hatta insanlığın kazanmasıdır diye düşünüyorum. Refahın artması demek insanlığın kazanması demektir. Refah artarsa kim zarar görür ki. İnsanlar hayatta mutlu olursa, günlük ihtiyaçlarını daha kolay elde eder ve daha rahat kazanırlarsa herhalde orada yapılması gereken en insani iş bu yapılmış olur diye düşünüyorum ve bütün çabanın da bu olduğunu düşünüyorum” diye konuştu.

Başkan Yılmaz, geçtiğimiz gün Bölge Kalkınma Toplantısı için Samsun’da bulunan Kalkınma Bakanı Lütfi Elvan’ın programını akşama kadar takip ettiğini hatırlatarak sözlerini şu şekilde sürdürdü;
“Orada dikkat ettim de bütün iller kalkınmak istiyor. Kalkınma başlığı altında bütün iller rol almak istiyor. Herkes şehrinin iktisadi yatırımlarının olmasını istiyor. Bunların bazıları isteseler de kalkınma trendinin daha çok başında olan şehirler var, çok zamana ihtiyacı olanlar var, bazıları sarkacın çok kritik aşamasına gelmişler var, o sarkacın kritik noktasına gelmiş olanlar var, hemen hemen o noktaya hiç gelme şansı olmayan şehirler var, kritik noktaya gelip geri dönenler var, o kritik noktaya gelip de küçük bir dokunuşa ihtiyacı olanlar var. Şehirleri bu şekilde kategorize edebiliriz diye düşünüyorum. Türkiye’nin 81 ili var. Biz o gün 16 tanesi ile bir aradaydık. Samsun da o kritik eşikte olan, küçük bir dokunuşa ihtiyacı olan iller kategorisinde. Ama burada Samsun’un bir avantajı var. O küçük dokunuşa ihtiyacı olan illeri dolaşıyorum TKB Başkanı olarak görevlerim var. Oralara gittiğim zaman bizim gibi o kritik eşikte olanlara bakıyorum. Biz çok mesafe kat ettik. Biz kentsel altyapıyı bitirdik. Sizlerle birlikte bu son 10-15 senede şehri aldık inşa ettik, ihya ettik. Bir baştan bir başa ulaşım, çevreye sağlıktan eğitime kadar nerede ne iş varsa ne ihtiyaç varsa büyük oranda sorunları çözdük. Yerel yönetim olarak bize bir süre bu yeter. Var olan paramızı biz şimdi ne yapalım da sanayimizin gelişmesine üretimin artmasına ve ihracatımızın artmasına harcamalıyız deme noktasına bütün samimiyetimle söylüyorum geldik. Ben artık o konularla ilgili projeleri oturalım, konuşalım istiyorum. Kolay değil tabii işin bu boyutu. İhracatı artırmak öyle hamasi nutuklarla olsaydı her ülkenin bu konuda yetişmiş uzmanı var, onlar da her ülkeyi pazar olarak görüyor ve bu pazardan pay almak için mücadele ediyor. Ama zoru başarmak zorundayız.”

Toplantıya Başkan Yılmaz’ın yanı sıra Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Coşkun Öncel, AK Parti Meclis Gurup Başkan Vekili Nihat Soğuk, OKA Genel Sekreteri Mevlüt Özen, ev sahibi Borsan Gurup Yönetim Kurulu Başkanı Adnan Ölmez ile sanayici ve iş adamları katıldı.
FOTOĞRAFLI

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Hurriyet.com.tr’nin Samsun haberleri bölümünde, DHA’nın abonelerine gönderdiği Samsun haberleri otomatik olarak derlenmektedir. hurriyet.com.tr editörleri otomatik akış içinde Başkan Yılmaz : Şehir olarak küçük bir dokunuşa ihtiyacımız var haberine editoryal müdahalede bulunmamıştır. Haber içeriklerinden hukuken ilgili ajanslar sorumludur.

SAMSUN NAMAZ VAKİTLERİ

13 Mayıs 2018, Pazar
 • İmsak
  03:26
 • Guneş
  05:12
 • Öğle
  12:37
 • İkindi
  16:31
 • Akşam
  19:51
 • Yatsı
  21:29
Sayfa Başı