KAYSERİ HABERLERİ

Başkan Velibaşoğlu “Mimar Sinan Usta ve Deha’dır”

DHA
10.04.2016 - 14:49 |Son Güncelleme :
DHA

KAYSERİ,(DHA) - KAYSERİ Mimarlar Odası, Mimar Sinan’ın ölümünün 428. yılında Sinan’ın doğduğu Kayseri’nin Ağırnas Mahallesindeki doğduğu evi ziyaret etti.

Mimarlar Odası Şube Başkanı Eda Velibaşoğlu yaptığı açıklama da “ Yüzyıla yaklaşan yaşamı boyunca tasarlayıp gerçekleştirdiği, her biri dünya mimarlığına esin kaynağı olan eşsiz yapıtlarıyla ülkemizin ve toplumumuzun kültür elçisi olan büyük usta Mimar Sinan’ı ölümünün 428. yılında saygıyla anıyoruz” dedi.

Velibaşoğlu sözlerini şöyle sürdürdü;

“ Mimar Sinan, Anadolu’nun yanı sıra, Balkanlar’dan Yakın Doğu’ya çok geniş bir coğrafyanın yapı sanatını ve mimarlık kültürünü harmanlayarak eriştiği sentezle çağının özgün ve görkemli mimarlığını yaratmıştır. O’nun bir kentte seçtiği yer ve tasarımıyla, ‘yer’le bütünleşen mimarlık yapıtının oluşturduğu “kültürel peyzaj değeri”, günümüzde insanın çevreyle iletişiminin göstergesi olan değerli bir yaklaşımdır. Yapılarında ölçülendirme, oran ve orantı kurma, strüktürel olgunluk ve yalınlık, mekânsal bütünlük ve kütle plastiği ile elde edilmiş estetik düzey, günümüz mimarlarına yüzyıllar öncesinden mesajlar iletmektedir. Bugün Mimar Sinan’ın iki yapıtı, Süleymaniye ve Selimiye Külliyeleri UNESCO’nun Dünya Mirası Listesi’nde yer almaktadır. Sinan’ın yapıtları, “insanın yaratıcı dehasının başyapıtları” ve “insanlık tarihinde dikkat çekici bir aşamanın seçkin örnekleri” olarak bu listeye girmişlerdir. Dolayısıyla, Sinan’ın mimarlığının çağdaş dünya tarafından da “üstün evrensel değer” olarak tanındığını, Osmanlı dünyası sınırları içinde yerel bir hayranlığın ve saygının ötesinde evrensel bir USTA, bir DEHA olarak kabul edildiğini söyleyebiliriz. Sinan’ın bıraktığı bu miras, bizler için bir yandan kent bütünlüğü içinde korunması gereken görkemli anıt yapılar, diğer bir yandan da her baktığımızda mimar olarak kente ve topluma karşı sorumluluklarımızı hatırlatan tarihsel belgelerdir. Usta Sinan’ı, kültürümüze ve uygarlık tarihine yapmış olduğu katkıları nedeniyle saygıyla anarken, başta karar vericiler olmak üzere herkesi mimarlığa, kültür mirasına, insan yaşamına ve çevreye saygıya davet ediyoruz. Yönetimlerin yüzyıllar içinden yoğrularak, harmanlanarak gelişmiş olan kent kültürünün ve değerlerinin farkında olmasını diliyoruz. Bu bilinçle yöneticileri toplumun yaşam kalitesini yükseltmede başat güç olan nitelikli mimarlık için politikalar geliştirmeye ve bunları desteklemeye davet ediyoruz”

FOTOLU

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Kayseri haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Kayseri ilinden Başkan Velibaşoğlu “Mimar Sinan Usta ve Deha’dır” hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 10 Nisan 2016 tarihinde saat 14 49’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Başkan Velibaşoğlu “Mimar Sinan Usta ve Deha’dır” haberi güncellenecektir.

KAYSERİ NAMAZ VAKİTLERİ

09 Aralık 2019, Pazartesi
 • İmsak
  06:09
 • Güneş
  07:37
 • Öğle
  12:35
 • İkindi
  15:02
 • Akşam
  17:23
 • Yatsı
  18:46
Sayfa Başı