ORDU HABERLERİ

Başkan Enver Yılmaz: “Ordu’yu hep birlikte geleceğe taşıyoruz”

DHA
29.03.2016 - 15:50Son Güncelleme :

Başkan Enver Yılmaz: “Ordu’yu hep birlikte geleceğe taşıyoruz”

DHA

Nedim KOVAN/ORDU, (DHA) – ORDU Büyükşehir Belediye Başkanı Enver Yılmaz, son dönemde Ordu’nun turizm alanında önemli yol kat ettiğini belirterek, “Son iki ay içerisinde Ordu’da bütün oteller doldu. Biz bu kenti hep birlikte geleceğe taşıyoruz. Kurumsal yapımız işliyor” dedi.

Ordu Büyükşehir Belediye Başkanı Enver Yılmaz, kentte uydudan yayın yapan bir televizyon kanalında Ordu’nun büyükşehir oluşunun ardından geçen iki yıllık süreci anlattı. Vatandaşların TEDES sürecinde kendilerine eleştirel baktıklarını ifade eden Başkan Enver Yılmaz, “TEDES konuşulacak bir şey olmadığı zamanda ortaya çıkmış bir üründü. Konuşulacak konu yok ama konuşmak isteyen bir grup vardı. Onların konuşması lazımdı, TEDES’e daldılar. Bu sistemi Emniyet uyguluyor, biz sadece yardımcı bir partneriz. Herkes gelir gider dengesi üzerinden baktı meseleye. Büyükşehir’in cebine giren para şeklinde bir algı oluştu. Uygulamanın hayata geçirilmesinden bu yana 3 ya da 4 ayda hiç ölüm yok. Bu bile sistemin ne kadar başarılı olduğunun göstergesi. TEDES kırmızı ışık ve hız limitleri konusunda ceza yazıyor. TEDES’te bizi eleştiren iller şu anda bizi model almaya başladı. Oturmuş olan bu sistem tam anlamıyla bir ay sonra devreye girecek. Akıllı kavşaklar online sistem ve araç havuzunun sisteme girmesiyle tam anlamıyla hazır olacak. 52 plakaların ceza yeme oranı azaldı. Bu da Orduluların sürece sahip çıktığının göstergesidir” dedi.

“GİZLİ KAÇAK İŞ YAPMADIK”

Kent merkezinde parklardan kaldırılan kadın ve hayvan figürlü 5 heykelin başka yere taşındığını da hatırlatan Başkan Yılmaz, “Herkesin gördüğü heykellerin yanından anamız, bacımız, çocuğumuz geçiyor. Toplumun değer yargısına uymayan heykelleri müze bahçesine kaldırdık. Heykellerin hiçbiri, bu toplum yapısının hiçbir mekanında tutmaz, hiçbir değer yargımızla örtüşmez. Avrupa’da var ama müzede sergileniyor. Yıkmadık kırmadık. Anketlerin yüzde 92’si bu konuda memnuniyeti gösteriyor. Gizli kaçak iş yapmadık. Yüze yakın heykelin 5 tanesini kaldırdık” şeklinde konuştu.

“AĞAÇLARI İHALEYLE ALAN KİŞİ KESTİ”

İhaleyle satılan bir arsa üzerinde kesilen ağaçlara da değinen Başkan Enver Yılmaz şunları söyledi:

“Ağaçları ihaleyle burayı alan kişi kesti. Büyükşehir Belediyesi ağaç kesmedi. Yelken Kulüp’ün ve nikah salonunun olduğu alanı sattık. Daha öncesinde Yelken Kulüp adıyla meyhane olarak kullanılan bir alan vardı. Biz bu alanı yalnızca ticari alan yaptık. 5 ağacın sadece 2 tanesi kesildi. Kesilen iki ağaç için de Orman Bölge Müdürlüğünün dava dosyasında ‘kesilebilir’ ibaresi var. Bu alanı önceki Belediye Başkanı CHP’li Seyit Torun Bey’in öngördüğü mimari imar durumuna göre sattık. Yan taraftakileri yedi kat, burayı da aynen imarda olduğu gibi 5 kat üzerinden sattık. Burası yeşil alan değil Belediye alanı. Yeşil alanı CHP’li arkadaşlarımız çıkarmışlar. 684 bin fidan diken bir Büyükşehir’i ağaç kesmekle suçlayamazsın. Orman Bölge Müdürlüğü Ordu’ya 13 milyon ağaç dikmiş. Yan taraftaki bina sakinlerinin manzarası kapanacağı için tepki veriliyor. Bu davayı sahiplenenler burayı yeşil alandan Belediye hizmet alanına çevirenlerdir.”

“ALTINORDU’DA SAHİL VE STAD PROJESİ VAR”

Ordu’nun Altınordu İlçesi’nde sahil ve stad projelerine de değinen Başkan Enver Yılmaz, “Kent merkezinde denizi yaklaşık 9 metre rıhtımdan Ay Işığı’na kadar dolduruyoruz. Yürüyüş yolları, piknik ve yürüyüş alanları, ferah gidişli gelişli bisiklet alanları oluşturuyoruz. Burada herhangi bir ticari işletme olmayacak ve ihalesini tamam 60 güne bitiriyoruz. Teleferiğin tam karşısına yürüyen merdivenli üst geçit yapıyoruz. İhalesi yapıldı kısa sürede montajı yapılacak. Bitmek üzere olan stad projelendirmesinin ölçümleri ve zemin etütlerinden dolayı süresi uzadı. Gençlik Spor Bakanlığından aldığımız bilgilere göre haziran ayına proje bitecek. Bu projeyi 22 bin kişilik planladık ve süreci takip ediyoruz” diye konuştu.

“2 YIL İÇİNDE HİÇ İÇKİ RUHSATI VERMEDİK”

Ordu Büyükşehir Belediyesi olarak 2 yıl içinde hiç içki ruhsatı vermediklerini de anlatan Enver Yılmaz, “Mıdı Restoran yıkılmayacak ve işletmesini biz yapacağız. Mıdı, inşallah Büyükşehir’in yöresel ve balık üzerine kurulu bir restoranı olacak ve kiraya verilmeyecek. 2 yıl içinde bir tane bile içkili alan ruhsatı vermedik. Maalesef binaların altına içki ruhsatı verenler var, onları kınıyorum. Binaların altında içkili alan işletiliyor. Ceza yazıyoruz, yine yazıyoruz ödenmiyor, sorun çıkartılıyor. Bizim bunlara yer gösterme mecburiyetimiz de yok ama bir alan düzenlemesi yapmıştık. Milli Emlak’la bir düzenleme halindeyiz, inşallah bu alanları şehir içinden çıkaracağız” dedi.

Enver Yılmaz 50 bin metrekarelik bir kamu alanına 2018 yılında bitirmek üzere standartları yüksek olan bir AVM yapılacağını, bunun ihalesinin ise Haziran ayı içerisinde gerçekleştirileceğini de sözlerine ekledi. 

FOTOĞRAFLI

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Ordu haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Ordu ilinden Başkan Enver Yılmaz: “Ordu’yu hep birlikte geleceğe taşıyoruz” hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 29 Mart 2016 tarihinde saat 15 50’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Başkan Enver Yılmaz: “Ordu’yu hep birlikte geleceğe taşıyoruz” haberi güncellenecektir.

Sayfa Başı