Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Başbakan Erdoğan Zonguldak'ta

  19 Mayıs 2010 - 15:18Son Güncelleme : 19 Mayıs 2010 - 18:40

  Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, OBA helikopteriyle saat 15.05'te Zonguldak'a gitti. Erdoğan, kurtarma çalışmalarının yürütüldüğü TTK Karadon Müessesesi'ne bağlı Gelik İşletme Müdürlüğü'ne gelerek yetkililerden bilgi aldı. Başbakan Erdoğan, madenci yakınlarının bulunduğu çadıra gittiği sırada bir kişi tarafından protesto edildi. Çıkan arbedede protestocu gözaltına alındı .

  Olayların sona ermesinin ardından Başbakan Erdoğan, madencilerinin yakınlarının bulunduğu Kızılay çadırına girdi. Ancak bu sırada yine olaylar çıktı. Bazı madenci yakınları gazetecilere saldırdı. Polis olayları yatıştırmak için havaya ateş açmak zorunda kaldı. Çıkan olaylar nedeniyle bir kişi yaralandı.

  BAŞBAKAN ERDOĞAN'A PROTESTO / FOTO GALERİ

  BAŞBAKAN ERDOĞAN'A TEK KİŞİLİK PROTESTO / WEB TV

  Öte yandan TTK Karadon Müessesesi'ne bağlı Gelik İşletme Müdürlüğü'ne girişinde yaklışık 45 kişilik öğrenci grubu oturma eylemlerini sürdürüyor. Polis öğrenci grubunun etrafında barikat kurdu.                

  Başbakan Erdoğan'ı, Kilimli beldesindeki Ahmet Şerifoğlu Stadı'nda Eski TBMM Başkanı ve AK Parti Zonguldak Milletvekili Köksal Toptan, Vali Erdal Ata, AK Parti Zonguldak Milletvekilleri Polat Türkmen ve Fazlı Erdoğan, Zonguldak Belediye Başkanı İsmail Eşref ile diğer protokol üyeleri karşıladı.

  Erdoğan, Türkiye Taşkömürü Kurumu Karadon Müessese Müdürlüğü maden ocağındaki grizu patlaması ile ilgili Gelik beldesindeki 75. Yıl Cumhuriyet Kuyusu alanında incelemelerde bulundu ve yetkililerden bilgi aldı.

  Erdoğan, buradan göçük altındaki madencilerin yakınlarının bulunduğu çadıra ilerlediği sırada bir vatandaş tarafından protesto edildi. "Buraya şimdi mi geldiniz" şeklinde bağırarak Erdoğan'ı protesto eden kişiyi korumalar ve polis engelleyerek gözaltına aldı.

  BAŞBAKAN ERDOĞAN'DAN AÇIKLAMA

  Başbakan Erdoğan maden bölgesinde yaptığı açıklamada şöyle konuştu:

  Az önce aldığım bilgilere göre şu anda 400 kişilik bir ekiple 2 saate değişen 25 kişilik gruplar halinde çalışmalar devam ediyor.

  Bu tür olaylarda dedikodu çok olur. Burada gerek bakan arkadaşlarımın gerek genel müdürümün yani bu işi yönetenlerin bilgileri geçerli bilgi olmalıdır.

   

  YÖRE İNSANI BUNLARA ALIŞIK


  Bilgi kirliliği ile olayları değerlendirmeye kalkarsak yanlış yönlendirme olur bu da üzüntümüzü arttırır. Üzüntümüz milletçe büyük. Ama bu yörenin insanları aslında bu tür olaylara alışık.


  BU MESLEĞİN KADERİNDE VAR

  Zonguldak bölgesinde bu tür olayları yılardır yaşadık. Ben de daha önce bu ocaklara indim. 2000 metrede çalışan kardeşlerimin nasıl çalıştığını gördüm.

   

  Bu mesleğin kaderinde maalesef bu var. Bu mesleğe giren kardeşlerim bunu bilerek giriyorlar. Kemalpaşa’da Dursunbeyli’de bu tür olayları yakın zamanda gördük.


  KİM DERSE İNANMAYIN

  Devlet olarak tüm gayretle çalışmamızı yürütüyoruz. Kim derse bu iş 1 günde bitecek buna inanmayın. İlk hedefimiz içerideki 30 kardeşimize ulaşabilmek. Ondan sonraki hedefimiz de bu kanın nedenin araştırıp onu bulmaktır.

  KÜFÜR EDEN BURANIN İNSANI DEĞİL

   

  Lütfen tahriklere gelmeyin. Bakın az önce biri kalktı hakaretler yaptı. Edepsizce küfürler etti. araştırdık ki buranın insanı  değil bir başka yerden, Ankara'dan gelen birisi ve Emniyet Teşkilatı bütün  tespiti yaptı, çıkardı ve işi gücü bu tür provokatörlük yapmak. Bu tür oyunlara  da halkımızın hiç bir yerde gelmeyeceğine inanıyorum.

   

  Hüznünüz büyük bunu kabulleniyorum. Ama buraya gelen bakanına milletvekiline de “Buraya acıları paylaşmaya geldiler” demek de bu asil milletin şanındadır diyorum.

   

  Bakan arkadaşlarım bu iş bitene kadar buradan ayrılmayacak.

   

  4 GÜN DAHA ULAŞILAMAYACAK     

  Zonguldak'ta’ta Türkiye Taşkömürü Kurumu (TTK) Karadon Müessese Müdürlüğü’ne ait kömür ocağında dün meydana gelen grizu patlamasında, yerin 540 metre altında mahsur kalan 30 madenciye ulaşılmaya çalışılıyor. Maden işçilerinin yakınları ise ocak ağzında gözyaşları içerisinde gelecek haberi bekliyor. TTK'dan yapılan açıklamaya göre, göçüğe ulaşmak 4 gün sürebilir.   

  Etiketler:
  Okuyucu Yorumları { Toplam 567 Yorum }
  • ufuk ustuner 20.5.2010 13:01:24
   iyide siz yillarca maden calisanlarinin yaninda gozukun sosyal haklarinda hic bir iylestirme yapmayin, gocuk oldukca gidin yaninizdayim measji verin, sonrada hakli bir protesto karsisinda emniyeti kullanarak protestoculari provokator ilan edin. siz empati yeteneginizi kullanamadiniz.
  • Allah Rahmet Eylesin 20.5.2010 12:27:38
   Ya konusacak o kadar cok sey varki yazmaya tiksindim. Olenlere allahtan rahmet kalanlara sabir diliyorum.
  • gül .. 20.5.2010 11:22:21
   sanki sorumlu başbakanmış gibi. insanın eceli gelmeden o insan ebedi hayata göçmez.<br>ama şunu bilin sayın gereksiz partilerin insanları, o beğenmediğiniz partinin başkanı, yani<br>başbakan, yakında maden kömür ocaklarını kapanmasını sağlarsa bakalım o zaman nerede çalışacak bu millet ozaman anlarsınız
  • Aral Demirhan 20.5.2010 10:52:25
   En küçük bir eleştiriye veya insanların fikirlerini söylemelerine tahammülleri yok. Hangi devirdeyiz, hepmi bizim kaderimiz bu vurdumduymazlık. Hep reklam hep reklam nereye kadar kandırılacak bu ülke bu millet. Ne tedbir aldınız veya aldırdınız, hangi yasal yaptırımlar getirdiniz, hiç hiç hiç...
  • Şeker Kız Candy 20.5.2010 10:19:48
   Sana oy verenlere lanet olsunnnnnnnnnnnnnnnnn! Ne demek ''Bu yörenin insanı bu olaylara alışık''!!! Ne demek ''Bu mesleğin kaderi bu''!!! Yazıklar olsun ya...
  • ceyhan caynaklı 20.5.2010 09:54:15
   BAŞBAKAN NEREYE GİTSE SİYASİ KONUŞUYOR ACILI İNSANLARA TESELLİ ETMEYEMİ YOKSA SİYASET YAPMAYA MI GİDİYOR ANLAŞILIR GİBİ DEYİL NEREYE GİTSE KORUMA ORDUSU ZATEN O KORUMA ORDUSU ORTALIGI KARIŞTIRMAYA YETİYOR BAŞBAKANDA ORADA TAZİYE GİBİ DEYİLDE SİYASİ KONUŞTUKÇA İNSANLARI ÇIGRINDAN ÇIKARIYOR
   
  HaberlerHakan Şükürsevkbüyük şokÇağatay KılıçYunanistandarbeciASKER