Manisa Haberleri

MANİSA HABERLERİ

  Baro Başkanı Arslan: "FETÖ darbe girişiminden sonra hileli iflaslar arttı"

  DHA
  17 Mart 2017 - 19:38Son Güncelleme : 17 Mart 2017 - 19:39

  Baro Başkanı Arslan: "FETÖ darbe girişiminden sonra hileli iflaslar arttı"

  MANİSA Baro Başkanı avukat Ali Arslan, 15 Temmuz darbe girişiminin ardından hileli iflasların arttığını söyledi. Arslan, "FETÖ kapsamında değerlendirilen birçok şirketin kendi üzerindeki mal varlığını devretme anlamında ya da şirket ortaklarını değiştirme anlamında birçok faaliyetleri söz konusu" dedi.
  Manisa Barosu tarafından 'İcra İflas Uygulamaları' konulu seminer düzenlendi. Manisa Adliye Sarayı Konferans Salonu'nda düzenlenen seminere; Türkiye Barolar Birliği Eğitim Merkezi Danışma Kurulu avukatı Fadıl Ünal ve İzmir Barosu avukatlarından avukat Talih Uyar konuşmacı olarak katıldı.
  Seminerin açılış konuşmasını yapan Manisa Barosu Başkanı avukat Ali Arslan, OHAL kapsamında kanun hükmünde kararnamelerle (KHK) çıkarılan bazı düzenlemelerin olduğunu belirterek, "Buralarda iflas ertelemelerinin yeniden düzenlendiğini görüyoruz. Burada hileli iflasların önüne geçilmesi anlamında KHK'larla düzenlemeler yapıldı. Tabii ki OHAL sona ermesiyle bu düzenlemelerde sona erecek. Bunların tekrar yasayla düzenlenmesi gerekiyor. FETÖ kapsamında değerlendirilen, terör örgütlerine destek verdiği düşünülen birçok şirket kendi üzerindeki mal varlığını devretme anlamında ya da şirket ortaklarını değiştirme anlamında birçok faaliyetleri söz konusu" diye konuştu.
  İCRA TAKİPLERİ ARTIYOR
  İcra takiplerinin sürekli arttığını dile getiren Arslan, "Vatandaşın ekonomik koşullarının günümüzde sürekli kötüye gitmesi, gelir durumunun düşmesi, kapanan fabrikaların çoğalması, üretimin düşmesi. Bu anlamda icra dairelerine de borçların ödenmemesi nedeniyle icra takibi olarak yansıyor. İş davaları yoğun bir şekilde artıyor. Manisa Organize Sanayi Bölgesinde kapasitenin düşmesiyle, üretimin düşmesiyle birlikte birçok işçi işinden çıkarılıyor. Burada tabi bütün işverenleri suçlamak mümkün değil ama birçok işveren işçilerin haklarını ödemeden işçiyi çıkarma yollarını arıyor. Değişik yöntemlere başvuruyor. Kıdem tazminatını ödemeden, fazla mesai haklarını ödemeden onları çıkarma yolunu seçiyor. Burada ekonomik sıkıntılarında rol oynadığını düşünüyoruz. Belki işverenin ekonomik durumu iyi olsa bu yollara başvurmayacak. Sonuçta işçi kendi hakkını arama anlamında iş mahkemelerinde dava olarak icra dairelerinde de icra takibi olarak yansıması oluyor. Buradaki dava sayılarını da sürekli artırıyor" dedi.
  Baro Başkanı Arslan'ın konuşmasının ardından TBB Eğitim Merkezi Danışma Kurulu avukat Fadıl Ünal ve Talih Uyar, icra iflas uygulamaları konusunda bilgi verdi.

  Nermin UÇTU / MANİSA, (DHA)
  FOTOĞRAF

  Etiketler:
  YASAL BİLGİLENDİRMEHurriyet.com.tr’nin Yerel Haberler bölümünde, DHA ve İHA’nın abonelerine gönderdiği haberler otomatik olarak derlenmektedir. hurriyet.com.tr editörleri otomatik akış içinde bu bölüme editoryal müdahalede bulunmamaktadır. Haber içeriklerinden hukuken ilgili ajanslar sorumludur.
  ManisaBugün23 ºCAçık
  • Cuma24 ºC
  • Cmts23 ºC
  • Pazr19 ºC
  • Pzts18 ºC
  • Salı22 ºC
  • Çarş21 ºC

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı