ANKARA HABERLERİ

Baran: Güçlü Türkiye için yerli ve milli projelere hepimiz el birliği ile destek vermeliyiz

DHA
31.01.2018 - 15:49Son Güncelleme :
DHA

ANKARA, (DHA)- ANKARA Ticaret Odası (ATO) Yönetim Kurulu Başkanı Gürsel Baran, Türkiye’nin ilk yerli metro aracının üretimine başlayan ATO üyesi Bozankaya’nın Sincan’daki tesislerini ziyaret ederek incelemelerde bulundu. Metro araçları hakkında bilgi alan Baran, “Türkiye’nin ilk yerli metro aracının Ankara’da üretilmesi ve bunu yapan firmanın ATO üyesi olması bize gurur veriyor” dedi.
Ziyareti sırasında Baran’a, ATO Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Mustafa Deryal, Yönetim Kurulu Üyesi Selahattin Karaoğlan, Kamu Alımlarında Yerli Katkı ve Ticari İşbirliği Özel İhtisas Komisyonu Başkanı Musa Pireci, Başkan Yardımcısı Mehmet Kına ve Meclis Üyesi Nuh Acar eşlik etti.
ATO Başkanı Gürsel Baran ve beraberindeki heyete üretim tesislerini gezdiren Bozankaya Yönetim Kurulu Başkanı Aytunç Günay, Tayland’ın başkenti Bangkok’a ihracatı yapılacak olan metro araçları hakkında bilgi vererek, “Bir metro aracı ilk defa Türkiye’de yapılıp yurt dışına ihraç edilmiş olacak. Araç üretimini Bozankaya üstlendi. Tayland’daki metro aracı ihalesini Siemens ile kurduğumuz konsorsiyum kazandı. Bu metro çalışması bizim için çok büyük bir know-how transferi oldu. Siemens bize ciddi anlamda teknoloji transferi sağladı. Kendi aracımızı 3 yıllık bir süreçte bitirmeyi düşünüyorduk, kazanmış olduğumuz tecrübe ile bunu çok öne almış olduk. 1-1,5 sene içerisinde kendi metro aracımızı da çıkartacağız. Yüzde 65 yerlilik oranı ile üretim yaptıklarını, devletin alım garantisi vermesi halinde yerlilik oranının artacağını vurgulayan Günay, “Ülke olarak her sektörde bir marka değeri yaratmamız ve ihracatla dünyaya açılmamız gerekiyor” diye konuştu.
‘GURUR DUYUYORUZ’ 
ATO üyesi olan Bozankaya firmasının yüksek teknoloji üretimiyle ülke ekonomisine büyük bir katkıda bulunduğunu vurgulayan ATO Yönetim Kurulu Başkanı Gürsel Baran, şunları söyledi:
“Ankara’da böyle bir firmanın varlığı bize gurur veriyor. Bu kadar istihdam sağlamanız, gelişmiş ülkelere ihracat yapmanız, bizim ürünlerimizi satmanız, bunu yüzde 60-70 oranında milli yapmanız, bu ülkenin en önemli sıkıntısı olan cari açığın kapatılmasına destek vermeniz bizim için çok önemli. Daha müreffeh bir Türkiye için katma değeri yüksek üretime ağırlık verilmesi gerekiyor. Yerli ve milli üretim, istihdam ve ihracat demek. Dışarıya bağımlı olmayan güçlü bir ekonomi için yerli ve milli üretim diyoruz. Türkiye’nin büyümesini sürdürmesi ve işgücüne istihdam imkanı sağlayabilmesi için katma değeri yüksek alanlarda üretim ekonomisine geçmesi gerekiyor. İçinden geçmekte olduğumuz bu zor süreçte, güçlü Türkiye için yerli ve milli projelere hepimiz el birliği ile destek vermeliyiz.”
FOTOĞRAFLI

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Hurriyet.com.tr’nin Ankara haberleri bölümünde, DHA’nın abonelerine gönderdiği Ankara haberleri otomatik olarak derlenmektedir. hurriyet.com.tr editörleri otomatik akış içinde Baran: Güçlü Türkiye için yerli ve milli projelere hepimiz el birliği ile destek vermeliyiz haberine editoryal müdahalede bulunmamıştır. Haber içeriklerinden hukuken ilgili ajanslar sorumludur.

Sayfa Başı