İSTANBUL HABERLERİ

Bakırköy Belediyesi’nden Cumhuriyet Bayramı’nda İki Müze, Bir Kitap

IHA
28.10.2015 - 10:39Son Güncelleme :
IHA

Bakırköy Belediyesi, Cumhuriyet’in 92’nci yıl dönümü dolayısıyla Bakırköy Belediyesi Atatürk Müzesi ve A. İlhan Gülek Etnografya Müzesi’ni açıyor. Belediye ayrıca, Atatürk Müzesi’nin açılışında hazırladığı “Atatürk Bakırköy’de" kitabını vatandaşlara hediye edecek.
Bakırköy Belediyesi, Yeşilköy Sahil’de, Balıkçılar Barınağı karşısında bulunan Bakırköy Belediyesi Sanat Evi ve Kent Müzesi’nde kurduğu Atatürk Müzesi ve A. İlhan Gülek Etnografya Müzesi’ni Cumhuriyet Bayramı’nda törenle açıyor. Tarihçi, yazar ve halkbilimci A. İlhan Gülek’in koleksiyonlarının sergileneceği müzelere; başta Atatürkçü Düşünce Derneği Beşiktaş Şubesi, Troya Folklor Araştırmaları Derneği, Bakırköylü Sanatçılar Derneği (BASAD) olmak üzere pek çok kurum destek oldu. Destekçiler arasında Sabiha Tansuğ, Hıfzı Topuz, Üstün Asutay, Gülsen Tuncer, Engin Ayça, Perihan Ergun, İzzettin Baki, Remzi İren, Mamati Koleksiyon, Cengiz Şahin, Mustafa Göğebakan gibi ünlü sanatçılar ve koleksiyoncular da var.
A. İlhan Gülek’in, Atatürk Müzesi’nin açılışında hediye etmek için hazırladığı “Atatürk Bakırköy’de” kitabı da aynı gün okuyucularla buluşacak.
Bakırköy Belediye Başkanı Dr. Bülent Kerimoğlu, Önderimiz ve cumhuriyetimizin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk, yaşamının son yıllarının en güzel günlerini Bakırköy’de, Florya’da geçirdi. Atatürk bir anlamda Bakırköylüdür, yani hemşehrimizdir. Açtığımız Atatürk Müzesi ve yayınladığımız “Atatürk Bakırköy’de” kitabı ile Atatürk’ün Florya ve Yeşilköy’deki anılarını, fotoğraflarını, yani O’nun yaşamının bir parçasını sizlere anlatmak, göstermek istedik. Atatürk’ün Bakırköy’ü sevdiği kadar, bizler de Atatürk’ü seviyoruz. Bunu yaptığımız işler ve Atatürk’ün yolundan ayrılmayarak göstereceğiz. Etnografya Müzesi’yle de köklü Anadolu kültürünü ve zenginliğini özellikle çocuklarımıza, gençlerimize aktarmayı hedefledik. Bu değerli ve özgün müzeleri açmamızı sağlayan destekçilerimize sonsuz teşekkürlerimi sunuyorum” dedi.
Bakırköy Belediyesi Atatürk Müzesi ve A.İlhan Gülek Etnografya Müzesi 29 Ekim 2015 Perşembe günü açılacak. 17.00’daki açılış öncesinde BASAD Türk Sanat Müziği ve Türk Halk Müziği koroları bir konser verecek. Konser, saat 16.00’da başlayacak.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

İstanbul haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının İstanbul ilinden Bakırköy Belediyesi’nden Cumhuriyet Bayramı’nda İki Müze, Bir Kitap hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 28 Ekim 2015 tarihinde saat 10 39’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Bakırköy Belediyesi’nden Cumhuriyet Bayramı’nda İki Müze, Bir Kitap haberi güncellenecektir.

Sayfa Başı