Dünya Haberleri, Son Dakika, Haberler

DÜNYA

  Bakanla cevapciçi*

  18 Ekim 2009 - 00:00Son Güncelleme : 18 Ekim 2009 - 10:17

  Dışişleri Bakanı Davutoğlu, “acilen” gerçekleştirdiği Bosna Hersek ziyaretini dün tamamladı. Hürriyet, “resmen” değil ama “Tanrı misafiri” statüsünde, Saraybosna camilerinde, restoranlarında ve sokaklarında adım adım Davutoğlu’nu izledi.

  * Boşnak köftesi

  SARAYBOSNA’nın tarihi kalbi olan Başçarşı’da önceki gün sanki bu şehre daha önce hiç gelmemiş bir turist edasıyla yürüyorum. Hem Bosnalı muhabir bir arkadaşımın düğününde bulunmak, hem de Balkanlı meslektaşlarımın buluşacağı uluslararası bir toplantıya katılmak üzere buradayım.

  478 yıllık Osmanlı yapımı Gazi Hüsrev Bey Camii’nin cuma namazı için tıka basa dolu olduğunu gördüğümde, önce Bosnalılar da “iyice dine yöneldiğini” düşünüyorum. Zira manzara kısa bir süre öncesinden çok farklı. Saniyeler içinde aklıma geliyor: Saraybosna’da görev yapan üst düzey bir Türk yetkili, Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu’nun apar topar Saraybosna’ya geleceği tüyosunu ziyaretten sadece bir gün önce vermişti. Camiye girip bakanı görünce sürpriz geziyle ilgili bu istihbaratın doğru çıktığını anlıyorum.

  Davutoğlu, imamın hemen arkasında. Güvenlik güçlerinin Türklere yönelik olağanüstü müsamahasından yararlanarak, son anda bakanın biraz çaprazında saf tutmayı başarıyorum.

  Hürriyet mi, eyvah’

  Namazın ardından Davutoğlu’na yaklaşmak önce zor. Bunun tek sebebi bakana gösterilen muazzam halk ilgisi. Protokol ise yok gibi. Bosnalı güvenlik güçleri Türkiye’den gelenlere karşı son derece nazik. Hele gazeteciler için rüya gibi bir ortam...

  Müslümanların soykırıma uğratıldığı 1992-1995 savaşını bitiren Dayton Anlaşması, yeni devlet için sadece geçici bir çerçeve ortaya koymuştu. Üç etnik grup arasında kalıcı anayasa konusunda anlaşma yıllardır sağlanamıyor. “Anayasayı değiştirirseniz ülkeyi parçalarız” diyen Sırplar, federal düzen içinde “Sırp Cumhuriyeti” adıyla kendi egemenliklerine sahipler.  Davutoğlu ve beraberindekiler önce otele gidiyor, ardından öğle yemeği için bir yer aranmaya başlanıyor. Beraber yürüyoruz. Caminin karşısındaki geleneksel bir restoran seçiliyor. Bosnalı bir polis kimliğimi soruyor. “Türkiye” der demez, “Ah, Tanrı misafir” deyip bakanın masasına komşu olmama izin veriyor.

  Cevapciçi ve börekleri beklerken, birkaç dakika için de olsa bakanla konuşma fırsatı buluyorum. Programı yoğun ve ben resmi basın toplantısından önce Türkiye’ye döneceğim. Hürriyet’te çalıştığımı öğrenince Davutoğlu muzipçe “Eyvah” diyor. Ziyaretinden bahsederken samimi ve güleç. Fotoğraf çektirilirken herkes gülümsüyor. Bosna bize çok yakın, ama yine de havası başka bir ülke...

  İmamla konuştu Sırplar gelmedi

  BAKAN Davutoğlu, Gazi Hüsrev Bey Camii imamıyla sohbet ederken, Bosna Hersek Cumhurbaşkanlığı Konseyi’nde Müslümanları temsil eden Haris Slajdziç de yanındaydı. Bakanın temasları arasında, Bosna Hersek Cumhurbaşkanlığı Konseyi Üyesi Haris Slajdziç, Yüksek Temsilci Valentin Inzko, ülkedeki Müslümanların iktidar kanadını temsil eden Demokrat Hareket Partisi (SDA) Genel Başkanı Süleyman Tihiç ve muhalefetten Sosyal Demokrat Parti (SDP) Genel Başkanı Zlatko Lagumzdija da vardı. Hırvatların temsilcileriyle görüşüldüğü, ancak Bosnalı Sırpların daveti “şimdilik” geri çevirdiği öğrenildi. Zira onlar, “anavatan” Sırbistan’dan başkasını tanımıyor.

  Davutoğlu: Amacımız destek, adımlar somut

  BAKAN Davutoğlu, “âni ve acil” ziyaret konusunda, “Amaç Bosna’ya destek vermek. Bu yüzden buraya geldik” dedi. Hürriyet’in, “Bu ziyaret sembolik mi” sorusuna ise, “Hayır, hayır. Sembolikten çok öte çalışmalarımız var” yanıtını verdi.

  Saraybosna Büyükelçisi Vefahan Ocak, bakanın bu ifadesini şöyle açıkladı: “Türkiye bu dönemde Bosna’ya destek vermek için bir inisiyatif aldı. Ciddi bir çaba ve somut adımlar söz konusu. Burada sadece Bosnalı Müslümanlarla değil, tüm taraflarla temas halindeyiz. Herkesin çaba sarfetmesi gerek.”

  Etiketler:
  Okuyucu Yorumları { Toplam 4 Yorum }
  • SELÇUK ZETEN 18.10.2009 09:45:30
   Sayın Dışişleri Bakanımız, alelacele aldığınız kararlar ve hamleler dış politikamızı felç etti.Her anlamda dışarıda prestijimizi dibe indirdi.Azarbeycan, İsrail,ABD,Fransa gibi çok önemlli stratejik ortaklarımızı bedevilere yaranmak uğruna kaybettik. Ermenistan,Suriye,Libyaylamı prestij artacak?
  • kürşat devecioğlu 18.10.2009 09:09:39
   Iste sana bir ornek daha,bakin devlet icinde ayricalik verilince nerelere kadar ayriliklar gidiyor,Sirplarin davranislari,hirvatlarin davranislari.yani simdi kurtlere ayricalik verilirse,onlar turkiyeyimi yoksa barzaniyemi donerler,kendi ellerimizle bir kurt devleti kurdurduk,yillarca uyutulduk,
  • Neriman Uzun 18.10.2009 04:01:19
   KENDİ HALKININ DERDINE CARE BULUN GEZIN BAKALIM GEZIN BIR DAHA BU IMKANI BULAMIYCAKSINIZ BANA HIZMET VERMEYENLERE ASLA HAKKIMI HELAL ETMIYORUM !
  • Safi Saf 18.10.2009 03:06:22
   Oy almak icin seyehatlerde bile camide ,cami cikisinda hocalarla beraber resim cektirmek gerekiyormu? Ibadet ve kabahat gizli olduguna gore Islamda boyle gozune gozune vurur gibi resim cektirmenin ne manasi var?
  Sayfa Başı
  Haberlerkara sevdakara sevda yeni bölümkara sevda 47. bölümO Hayat BenimO Hayat Benim 112. bölüm fragmanıO Hayat Benim son bölümÖSYM