İSTANBUL HABERLERİ

Bakan Özlü'den üretim reform paketi açıklaması

DHA
04 Mayıs 2017 - 17:45Son Güncelleme : 04 Mayıs 2017 - 17:46

Bakan Özlü'den üretim reform paketi açıklaması

DHA

 

 

 

 Gülseli KENARLI -  Güven USTA / İSTANBUL, (DHA) BİLİM Sanayi ve Teknoloji Bakanı Faruk Özlü “Üretim Reform Paketi aslında belki küçük maddelerden oluşuyor ama etkisi çok büyük olan bir tasarı. Sanayicimizin daha uygun şartlarla, sanayi parseli bulmasından, ödediği vergilerde indirimler yapılmasına, sıfırlanmasında kadar giden hususları içeriyor" dedi.

Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanı Faruk Özlü, “Forum İstanbul 2017" programının öğleden sonra oturumuna katıldı. 
Bakan Faruk Özlü burada yaptığı konuşmasında üretim reform paketi hazırladıklarına dikkat çekerek, “Epey tartışıldı, konuşuldu, üzerinde bir yıla yakın bir süredir çalıştık. Sanayi odalarımızla ve ilgili sivil toplum kuruluşlarımızla istişare ettik, onların görüşlerini aldık. İlk taslağı yaklaşık 726 STK, oda ve kuruma gönderdik. Bu taslak üzerine gelen görüşleri konsolide ettik. En son Ekonomik Koordinasyon Kurulu'nda yani referandumun akabinde ki üçüncü günde bunu Ekonomik Koordinasyon Kurulu'na, ilgili bakanlarımıza arz ettik. İki defa toplantı yaptık. Bu iki toplantı sonucunda pakete aşağı yukarı son şeklini verdik. Bu hafta başı, pazartesi günü Bakanlar Kurulu'na arz ettik. Bakanlar Kurulu onayından geçti. Bunu inşallah önümüzdeki hafta TBMM'ye sevk edeceğiz. Üretim Reform Paketi aslında belki küçük maddelerden oluşuyor ama etkisi çok büyük olan bir tasarı. Sanayicimizin daha uygun şartlarla, sanayi parseli bulmasından, ödediği vergilerde indirimler yapılmasına, sıfırlanmasında kadar giden hususları içeriyor. Toplam 72 madde. Bunu da inşallah önümüzdeki günlerde TBMM'de ilgili komisyonda önce görüşeceğiz, daha sonra genel kurulda yasalaştıracağız. Bunu çok önemsiyoruz. Bu sanayimizin geliştirilmesi, üreticinin desteklenmesi noktasında önemli bir reform, önemli bir düzenleme. Bunu inşallah Mayıs ayında kanunlaştıracağız" dedi. 


 

“VERİMLİLİĞİ SAĞLAYAMAZSAK KÜRESEL ÖLÇEKTE ELİMİZ BÜYÜK ORANDA ZAYIFLAYACAK"

Bakan Özlü, “Eğer sanayi 4.0'ın getireceği dönüşümle, üretimde verimliliği sağlayamazsak küresel ölçekte elimiz büyük oranda zayıflayacak. Küresel Pazar payının düşmesi, beraberinde işsizlik ve azalan iş gücü kalitesini getirecektir. Ancak doğru adımlar atılması durumunda küresel değer zincirinden daha fazla pay alarak kaliteli iş gücü istihdamında artış sağlayabileceğiz" diye konuştu.


 

SANAYİ YOL HARİTASI HAZIRLANIYOR

Faruk Özlü, “Biz bakanlığımızda bir çalışma grubu oluşturduk. Bu çalışma grubu kamu ve özel sektörün katılımıyla teşekkül eden bir platformdur. Bu platformda TOBB, MÜSİAD, TÜSİAD, Yabancı Sermaye Derneği, TİM ve TTGV bulunuyor. Her bir alt grup kendi toplantıları ve çalışmalarını yaparak bir yol haritası çıkarıyor. Önümüzdeki aylarda birkaç toplantı daha yaparak yol haritasını resmi olarak kamuoyuyla paylaşmayı düşünüyoruz. Esasen Türkiye'de sanayi 4.0 ya da endüstri 4.0 dediğimiz konu detaylı bir şekilde analiz edilmiş, incelenmiş ve bir takım sonuçlar çıkarılmış bir çalışması henüz yok. Yani ilk defa belki kısmi bir takım çalışmalar var. Bunlardan biz de faydalandık. Fakat topluca fotoğrafını tamamını gören, resmin tamamını gören, detaylı dünyaya bakan, Türkiye'yi inceleyen bir çalışma henüz yapılmış değil. Bizim bu oluşturduğumuz platform inşallah bu çalışmayı gerçekleştirecek. Bütün detaylarıyla, eğitimden, standartlara kadar altı alt çalışma grubu var. Bunlarla Türkiye'nin kendi sanayi devriminin analizini yapacağız, dünyayı, Türkiye'yi değerlendireceğiz. Ve sizlerle, kamuoyuyla paylaşacağımız bir yol haritası hazırlıyoruz" şeklinde konuştu. 

(FOTOĞRAF)

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

İstanbul haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının İstanbul ilinden Bakan Özlü'den üretim reform paketi açıklaması hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 04 Mayıs 2017 tarihinde saat 17 45’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Bakan Özlü'den üretim reform paketi açıklaması haberi güncellenecektir.

  İSTANBUL YOL DURUMU
  İstanbul3 DERECE
  Yol durumu »
  İSTANBUL NAMAZ VAKİTLERİ
  22 Ağustos 2017, Salı
  • İmsak
   04:22
  • Guneş
   06:13
  • Öğle
   13:18
  • İkindi
   17:04
  • Akşam
   20:01
  • Yatsı
   21:38
  Diğer iller için Namaz Vakitleri »
  Sayfa Başı