BURSA HABERLERİ

MERKEZ HABERLERİ

Bakan Çelik: Başı derde girenin sığınacağı tek yer Türkiye

DHA
10 Haziran 2017 - 23:32Son Güncelleme : 10 Haziran 2017 - 23:32

Bakan Çelik: Başı derde girenin sığınacağı tek yer Türkiye

DHA

Halil ÖZÇOBAN/BURSA, (DHA) - GIDA, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Faruk Çelik, bölgedeki gelişmelerin her gün farklı bir boyut kazandığını belirterek, "Bakınız bugün etrafımızda başı derde giren kim varsa, sığınacağı tek yer var, Türkiye” dedi.
Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Faruk Çelik, Bursa’da, Batum ve Havalisi Kültür Yardımlaşma Derneği’nin düzenlediği iftar programına katıldı. Bakan Çelik iftarın ardından yaptığı konuşmasında gündeme ilişkin değerlendirmede bulundu. Bölgedeki gelişmelerin her gün farklı bir boyut kazandığını belirten Bakan Çelik, "Irak'la uğraşıldı, Irak sorunu biter diye beklerken, Suriye gibi daha sıcak bir sorunla karşı karşıya kaldık. Şimdi de bütün Ortadoğu'yu İslam alemini ilgilendiren çok daha büyük boyutlu bir problemle İslam alemi karşı karşıya. İslam dini barış, kardeşlik dinidir ama ne yazık ki savaşların, çatışmaların, sorunların da en bolca yaşandığı bir coğrafyadır. Büyük bir çelişki var, bu çelişkinin nerelerden kaynaklandığını hepimizin düşünmesi gerekiyor” dedi.
'HERKES, ŞEHİT KANLARIYLA SULANMIŞ BU COĞRAFYAYA SIĞINIYOR'
Bölgede sorun yaşayan herkesin sığınacağı tek yerin Türkiye olduğunu belirten Bakan Çelik, konuşmasını şöyle sürdürdü
“Gidecek bir yeri yok, kimsenin gidecek bir yeri yok. Arabın başı derde düşüyor, sığındığı yer Türkiye. Kürdün başı derde giriyor, sığındığı yer Türkiye. Diğer komşularımızla sorun yaşayanlar kim sorun yaşıyorsa, hangi ırkı ele alırsanız alın, herkes koşa koşa bu güzel coğrafyaya şehit kanlarıyla sulanmış olan bu coğrafyaya sığınıyor. Çok şükür bu cömert millet yalnız 80 milyonu değil, 3 milyon sığınmacıları barındırıyor, besliyor, iaşesini temin ediyor. Dünya'nın dört bir tarafında afetler ve felaketler yaşanıyor. Bugün 39 ülkede açlık var, ekmeğe ulaşamamak var. 8 yüz milyon insan şu anda aç, şu anda yediğimiz yemeğe erişemiyor. Bir milyar insan yoksul. Dünya nüfusunun 3 te 1'i aç ve yoksul vaziyette. Bu güzel coğrafyada yaşayan bizler yalnız 80 milyonun derdiyle dertlenmek değil, o açlıkla pençeleşen insanlara da el uzatan bir milletiz. Bu durum birliktelikle, dayanışmayla, değer yargılarımıza sahip çıkmakla oluyor. Allah istikametimizi bozmasın."
'İSLAM ALEMİNDE OKULLAŞMA ORANI DÜŞÜK'
Müslüman ülkerlerde okullaşma oranının düşük olduğunu belirten Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Faruk Çelik, “Ben şöyle bir genelde baktığımda liselerde okullaşma oranları İslam aleminde yüzde 18. Gelişmiş ülkelerde bunlar yüzde 80 lerde. Yani işin altında eğitim, son derece önemlidir” şeklinde konuştu.
'TÜRKİYE'DE GÜÇLÜ VE İSTİKRARLI BİR YÖNETİM ANLAYIŞI VAR'
Türkiye'de güçlü ve istikrarlı bir yönetim anlayışı olduğunu belirten Bakan Çelik, "Zorluklar çok, bu zorlukları sizlere hissettirmemeye çalışıyoruz. Aslında güçlü ve istikrarlı bir yönetim anlayışı olmamış olsaydı, Türkiye'nin yaşamış olduğu sorunlar vatandaşları çok daha büyük ümitsizliklere sevk etmiş olurdu. Çok şükür güçlü ve istikrarlı bir yönetim anlayışıyla vatandaşa çok fazla bir şey hissettirmeden, sorunları çözüme kavuşturma anlayışını sürdürmeye devam ediyoruz. Tüm zorluklara rağmen hepiniz şundan emin olunuz, Allah'ın izniyle geleceğimiz bundan çok daha iyi olacak. Biz eğer hakkın, hakikatin, mazlumun, mağdurun durmaya devam edersek bölgelerin sahibiyim diyenler, ülkelerin sahibiyim diyenler servet sahibi olduğunu zannedenler, unutmasınlar ki bunların üstünde ilahi bir irade var, Allah var” diye konuştu.
Konuşmasının ardından Bursa Batum ve Havalisi Kültür Yardımlaşma Dernek Başkanı Eşref Şentürk, Bakan Faruk Çelik’e, plaket verdi.

FOTOĞRAFLI

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Hurriyet.com.tr’nin Merkez haberleri bölümünde, DHA ve İHA’nın abonelerine gönderdiği Merkez haberleri otomatik olarak derlenmektedir. hurriyet.com.tr editörleri otomatik akış içinde Bakan Çelik: Başı derde girenin sığınacağı tek yer Türkiye haberine editoryal müdahalede bulunmamıştır. Haber içeriklerinden hukuken ilgili ajanslar sorumludur.

  BURSA NAMAZ VAKİTLERİ
  21 Ağustos 2017, Pazartesi
  • İmsak
   04:23
  • Guneş
   06:13
  • Öğle
   13:18
  • İkindi
   17:04
  • Akşam
   20:01
  • Yatsı
   21:37
  Diğer iller için Namaz Vakitleri »
  Sayfa Başı