KIRIKKALE HABERLERİ

Bağcılıkta marka yolunda Delice'de uygulamalı budama eğitimi

DHA
31.03.2017 - 10:24Son Güncelleme :
DHA

Erhan GÖĞEM/KIRIKKALE, (DHA)- KIRIKKALE Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü ve Delice Üzüm Yetiştiricileri Birliği işbirliğinde alçak sistem ve yüksek sistem bağlarda budama konulu uygulamalı eğitim verildi. Delice'de kadın çiftçilerin de katıldığı eğitimde, teknik personeller Ali Rıza Kalkan, Hasan Üstün ve Enver Pekince tarafından üreticilere uygulamalı eğitim verildi.

Delice'nin Arbişli Köyünde bir üreticinin bağında yapılan eğitime İl Müdürü Sırrı Yılmaz, Bitkisel Üretim ve Bitki Sağlığı Şube Müdürü Jale Ödemiş, İl Müdürlüğü teknik Personelleri ve çok sayıda üretici katıldı. Eğitim öncesinde bir konuşma yapan İl Müdürü Sırrı Yılmaz "Delice'nin bir değeri olan Delice Beyazı üzüm çeşidinin yaygınlaşması yönünde adımlar atıldığı, bu yıldan itibaren bu çeşidin yaygınlığını arttırmaya destek olacağız. Bakanlığımız kırsal kalkınma destekleriyle Delice'nin kendine has üzümünü hem yetiştiren, hem de yetiştirdiği üzümü işleyen bir ilçe olması için desteklemelerden yararlanması gerekir. Bu kapsamda Delice Beyazı üzüm çeşidinin fidan yetiştiriciliğinin de ilçemizde yapılması konusunda adımlar attık. Sadece üzüm yetiştirip satan değil, aynı zamanda yetiştirdiği üzümü işleyen, bu alanda sanayileşmeyi başaran bir Delice oluşturmak için çalışmalıyız. Bu konuda sanayileşmeyi başarmamız halinde rekabet gücü olan katma değer üreten ve üreticisinin yüzünü güldüren bir ürün elde etmiş olacağız" dedi.

FOTOĞRAFLI

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Kırıkkale haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Kırıkkale ilinden Bağcılıkta marka yolunda Delice'de uygulamalı budama eğitimi hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 31 Mart 2017 tarihinde saat 10 24’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Bağcılıkta marka yolunda Delice'de uygulamalı budama eğitimi haberi güncellenecektir.

Sayfa Başı