KIRŞEHİR HABERLERİMERKEZ HABERLERİ

Bağbaşı TOKİ 3. Etap konutları hızla devam ediyor

DHA
24.01.2018 - 09:56 |Son Güncelleme :
DHA

Salih GÜNER, KIRŞEHİR (DHA)-KIRŞEHİR Belediyesi ve Başbakanlık Toplu Konut İdaresi (TOKİ) işbirliği ile 2009 yılı içerisinde başlatılan Bağbaşı Kentsel Dönüşümü Projesinin Üçüncü ve son etabındaki çalışmaları hızla devam ediyor.

TOKİ ile ortaklaşa yürüttükleri projeyle Kırşehir’in üniversite ve şehir arasında kalan çarpık yapılaşmayı ortadan kaldırarak Bağbaşı mahallesinin daha modern ve bölge halkının daha rahat ortamda yaşamalarını sağlamaya çalıştıklarını belirten Kırşehir Belediye Başkanı Yaşar Bahçeci, “Bağbaşı Kentsel dönüşüm projesinde yapılan 3. ve son etabı yapıyoruz. Son etapta mimari değişikliklerde var özellikle dış cephede. TOKİ standartları gayet yükseldi. İnşaatlarımız kaliteli. Müteahhitimize işleri hızlı bir şekilde yapıyor. Bağbaşı kentsel dönüşümümüz bizim 2009’daki ilk projelerimizden bir tanesi idi. TOKİ ile ortaklaşa yürüttüğümüz ve Kırşehir’in Üniversite ve şehir arasında kalan çarpık yapılaşmanın olduğu bölgenin daha modern şekilde insanlarımızın, burada yaşayan insanlarımızın daha konforlu bir şekilde hayatlarını sürdürmesi açısından hayat geçirdiğimiz ve aynı zamanda bölgesel rantında önüne geçmek için Bağbaşı önceden kıymetli yerler değildi, ama şimdi TOKİ kentsel dönüşümü ile kıymetli hale geldi” dedi.

Halen 3. Etapta bin 126 konutun ve aynı zamanda yine Bağbaşılılara söz verdikleri Aile Yaşam Merkezi inşaatının hızla devam ettiğini belirten Başkan Bahçeci, “Bağbaşı Mahallesi’nde daha modern konutlar yaptırıyoruz. Aile Yaşam Merkezimizde 3. katlı bodrum olacak. Bodrumunda yüzme havuzu, sauna ve hamam olacak. Projeyi Belediye olarak biz hazırladık. TOKİ Başkanımızdan rica ettik. Sağ olsunlar onlar da bu ihalenin içine koydular ve inşallah bittiğinde TOKİ Belediyemize tekrar devredecek. Belediye olarak biz burayı işleteceğiz. İçerisinde kafesi  sınıfları olacak. Çok güzel bir mimari ile hazırlanmış Bağbaşımıza ve Kırşehir’imize yakışır Aile Yaşam Merkezi de bu projenin içerisinde olacak. TOKİ Başkanımızla da konuştuk. Mevcut eski camii yıkılıp yerine daha güzel bir camii yapılacak. Ayriyeten bir de ticaret alanları olacak onlarda bu projeye ilave edilecek” diye konuştu.

KIRŞEHİR’İN DOĞRU YERLEŞİM ALANLARINI PLANLIYORUZ

Üç etapta toplam 2 bin 712 konutun yapımının tamamlanacağını da ifade eden Başkan Bahçeci şöyle devam etti:

“TOKİ Kentsel dönüşüm çalışmamız 3. etapla birlikte tamamlanmış olacak. İnşaatlar kısa süre içerisinde tamamlanarak halkımızın hizmetine sunulacak. İnşallah Kırşehir o zaman daha güzel olacak. Hak sahiplerinin kuraları da çekildi, hangi daire kimin olacağı belirlendi. İnşallah buralar Kırşehir’in yeni yerleşim yerleri olacak. Doğru yerleşim alanları buralardır şehir merkezleri değil. Şehir merkezi ise 1. derece deprem bölgesi fay hattı içinde bulunuyor. Maalesef fay hattına yakın bölgeler 6-7-8 kat olarak planlanmış fay hattına uzak olan zeminlerin sağlam olduğu yerler düşük kat olarak planlanmış. Biz bunu artık tersine çeviriyoruz. Biz Kırşehirimizin planlı, programlı ve sağlıklı büyümesi için projeler hazırlıyor ve bunları da bir bir hayata geçiriyoruz.  Bağbaşı Mahallesi’ndeki  kentsel dönüşüm çalışmasının ardından Belediye, Aşıkpaşa Mahallesinde bulunan Banka Evleri olarak adlandırılan alanda da kentsel dönüşüm çalışmasını yapmak istiyoruz.”

Kırşehir'de 1970'li yıllarda yapılan Banka Evleri ve Eski Sanayi alanında yer alan metruk binaların olduğu alanlarda da kentsel dönüşümün başlayacağını ifade eden Belediye Başkanı Yaşar Bahçeci, hak sahipleri ile görüşerek düşüncelerini paylaştı. Hak sahipleriyle yapılan istişare toplantılarından sonra açıklama yapan Kırşehir Belediye Başkanı Yaşar Bahçeci, 2023 kentsel vizyonu hedefine ulaşacaklarını söyledi.

Belediye Başkanı Yaşar Bahçeci, "Kırşehir Belediyesi olarak üzerimize düşen görevi yapabilme adına Kentsel dönüşümlere devam ediyoruz. Bu kapsamda; Banka evleri ve Eski Sanayii kentsel dönüşümü gündemimizde. Banka evlerinde toplam 195 hak sahibi var. Eski Sanayi alanında toplamda 128 hak sahibi var. Biz yaklaşık 3 yıldır bu projeyi çalışıyoruz. Son iki yılımızda proje üstünde yoğunlaştık ama Banka evleri ve Eski Sanayi alanını kentsel dönüşümü birlikte koordine edelim istedik. Bloklarda yapılacak çevre düzenlemeleri çağdaş cephesi ile şehrimize yakışır deprem yönetmeliğine uygun binalar yapılacak. Banka Evlerinde blokların hemen bitişiğinde Aile Yaşam Merkezi yapılacak. Eski Sanayi de ise blokların yanında Gezegen Evi ve Bilim Merkezi yapılacak. Gezegen Evinin üst tarafı yeşil alan bodrum kat ise otopark olarak planlanmıştır. Kentsel dönüşüm konusunda tecrübeli bir belediyeyiz. Bağbaşı kentsel dönüşümde 450 dönüm civarında alanı kapsayan 2 bin 713 konut 3.etaptan oluşan bir dönüşüm sağladık. Bu dönüşümü de yüzde 100 vatandaş kabulü ile gerçekleştirdik. Bu iki alanda kentsel dönüşümdeki hedefimiz ise en az yüzde 75 vatandaş kabul ederse bu projeyi gerçekleştireceğiz. Kabul edilmezse gerçekleştiremeyeceğiz" dedi.

İnsanı ön planda tutarak yapılacak çalışmaların Kırşehir'e fayda sağlayacağını ifade eden Belediye Başkanı Yaşar Bahçeci, şöyle devam etti:

“Bağbaşı Mahallemizde 3 etap halinde kentsel dönüşüm başlatmıştık, şuan son etap hedeflenen tarihten önce bitirilme noktasına geldi. Aşıkpaşa Mahallemizin Banka Evleri diye tabir edilen bölgesinde ve yine, Yenice Mahallesinde Eski Sanayi olarak bilinen alanın yanında bulunan alanda vatandaşlarımızın mağdur olmayacağı, tüm beklentilere cevap verecek, insanı ön planda tutacak ve bu iki bölgenin çehresini değiştirecek bir dönüşüm hamlesi gerçekleştireceğiz. Bu dönüşüm sayesinde Banka Evleri diye tabir ettiğimiz bölgede 1970'li yıllarda inşa edilen konutlar ile yine Eski Sanayi alanı yanındaki alana 80'li yıllarda inşa edilmiş depreme ve afet risklerine karşı dayanıklı olmayan yapılar yerine planlı yapılara bırakacak. Bu bölgelerde fiziki dönüşümü sosyal donatı alanlarıyla bütünleştirerek vatandaşlarımızın yaşamaktan mutlu olacağı bir yaşam alanına dönüştüreceğiz. Banka Evlerinde 80 metrekare ile 150 metre kare, Eski Sanayi alanında ise 80 metrekare ile 230 metrekare arasında daireler olacak. Mahalle kültürünü canlı tutarak birlik, beraberlik ve dayanışma duygularını pekiştireceğiz. Burada yaşayan kardeşlerimiz proje sonrasında buralarda daha modern ve lüks konutlarda yaşamaya devam edecek. Bilindiği üzere Kırşehir 1. derece deprem bölgesi bir il. 1998 yılından itibaren planlı alanlarımızda yapılan binalarımız gerek zemin olsun gerekse imalatlarda olsun çok hassas davranılmıştır. Ancak ilimiz 1998 öncesi çok katlı yapılarımızda olması sebebi ile dönüşümler ilimiz ve insanımız için çok büyük önem taşımaktadır. Hak sahiplerinin görüş ve önerileri doğrultusunda projeye şekillendireceğiz Bunun için istişare toplantıları yaptık. Amacımız hak sahiplerine daha yaşanabilir modern konutlar sunmak. Buralarda yapacağımız Kentsel dönüşümü hak sahipleri vatandaşların rızasını ve desteğini alarak gerçekleştirmek istiyoruz. Hiç kimsenin mağdur olmasını istemiyoruz. Hak sahiplerini mağdur edecek adımı da atmayacağız. Bunun için yapacağımız her çalışmada olduğu gibi, kentsel dönüşümde de vatandaşlarımızın desteğini almak istiyoruz. Bizim hizmet perspektifimizi ‘ben’ değil ‘biz’ felsefesi oluşturmaktadır." 

 

 

 

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Hurriyet.com.tr’nin Merkez haberleri bölümünde, DHA’nın abonelerine gönderdiği Merkez haberleri otomatik olarak derlenmektedir. hurriyet.com.tr editörleri otomatik akış içinde Bağbaşı TOKİ 3. Etap konutları hızla devam ediyor haberine editoryal müdahalede bulunmamıştır. Haber içeriklerinden hukuken ilgili ajanslar sorumludur.

KIRŞEHİR İLÇELERİ

KIRŞEHİR NAMAZ VAKİTLERİ

15 Aralık 2019, Pazar
 • İmsak
  06:19
 • Güneş
  07:48
 • Öğle
  12:43
 • İkindi
  15:08
 • Akşam
  17:28
 • Yatsı
  18:52
Sayfa Başı