AYDIN HABERLERİ

Aydın Büyükşehir'den fide dağıtımı

DHA
25.04.2017 - 15:33Son Güncelleme :
DHA

AYDIN Büyükşehir Belediyesi tarafından yerel tohumlardan elde edilen domates, patlıcan, biber ve salatalık fidelerini vatandaşlara ücretsiz dağıtımına başlandı.

Aydın Belediye Başkanı CHP'li Özlem Çerçioğlu'nun geçen yıl başlattığı proje kapsamında, yerel tohumlardan çimlendirilen fideler vatandaşlara ücretsiz olarak dağıtılıyor. Kent Meydanı'nda Büyükşehir Belediye tarafından kurulan çadırda, il genelinde dağıtılacak 2 milyon fidenin ilk etabı olan 70 bin adedi dağıtıldı. Domates, biber, patlıcan ve salatalık fidesini alabilmek için vatandaşlar yoğun ilgi gösterdi. Başkan Çerçioğlu da dağıtıma katıldı. 70 bin fide yaklaşık yarım saat içinde tükendi. Vatandaşlar, Çerçioğlu'nun elinden fide alabilmek için adeta yarışa girdi.

"FİDE SAYISI HER YIL ARATACAK"

Fide sayısının her geçen yıl artarak süreceğini belirten Başkan Çerçioğlu, "Bu projeye iki yıl önce başladık. Aydın'daki tüm köyleri dolaşarak sandıklarda yerli tohumlarımızı bulduk. Daha sonra ise Bozdoğan'da seralarımızı oluşturduk. Bu tohumları fide haline getirdik. Deneme ürünlerimizden sonra büyük bir başarıya ulaştık ve bunları bu hale getirdik. Bu yıl 2 milyon adet fideyi Aydın'da yaşayan yurttaşlarımıza dağıtımına başladık. Bunun özelliği Türkiye'de ilk defa uygulanıyor olmasıdır. Tohum, tohumdan fide haline getirdik, fideleri de Çakırbeyli Mahalle pazarında üreticilere dağıttık. Üreticilerde bu fideleri alarak evlerinin bahçesine dikti. Yetiştirdikten sonrada bu ürünleri direk tüketiciye sunuyorlar. O çocukluğumuzda sabah kahvaltılarında domatesler mis gibi kokardı. Ama artık bu tür domates bulmak mümkün değil. İşte bu nedenle o domates, biber, salatalık ve patlıcanların 2 milyon adeti tüm il genelinde ve ilçelerde dağıtılmaya başlandı. Her geçen yılda fide sayısını artırarak vatandaşlara ulaştırıyoruz. Bahçeniz olmayabilir ama mutlaka bir saksı edinilebilir ve ekilebilir. Sabah kaktığınızda da mis gibi hormonsuz biber ve domatesinizi kahvaltıda bile yeme imkanınız olacaktır" dedi.

AYDIN, (DHA)

FOTOĞRAF

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Aydın haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Aydın ilinden Aydın Büyükşehir'den fide dağıtımı hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 25 Nisan 2017 tarihinde saat 15 33’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Aydın Büyükşehir'den fide dağıtımı haberi güncellenecektir.

Sayfa Başı