GeriAvrupa YSK, yurt dışındaki seçmenlerin yaşadıkları aksaklıkları ortadan kaldırılıyor.
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  4
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

YSK, yurt dışındaki seçmenlerin yaşadıkları aksaklıkları ortadan kaldırılıyor.

YSK, yurt dışındaki seçmenlerin yaşadıkları aksaklıkları ortadan kaldırılıyor.
refid:27730767 ilişkili resim dosyası

Yurtdışı seçmenlerin oy kullanmasında geçen seçimde yaşanan aksaklıkları gidermeye çalışan YSK, yurtdışında randevuyla oy kullanma sistemini kaldırdı. Ülkelerdeki seçmen sayılarına göre, konsolosluklardaki oy verme süreleri 1 ila 24 gün arasında değişen sürelerde belirlenecek

Alınan bilgiye göre, YSK, Cumhurbaşkanlığı seçiminde yurtdışında randevu sistemiyle ilgili yaşanan aksaklıkları gidermek için sistemde bazı değişiklikler yaptı.

Son seçimde en çok oyu alan siyasi partilere konuyla ilgili görüşlerini soran YSK, alınan görüşler doğrultusunda ilk olarak randevu sisteminin kaldırılmasına karar verdi.

Yurtdışı temsilciliklerindeki oy verme günlerinini de uzatılmasına karar veren YSK, oy verme süresinin, 1 ila 24 gün arasında belirlenmesini kararlaştırdı. Seçmen sayısına göre, hangi ülkede 1, hangi ülkede 4 veya hangi ülkede 24 gün boyunca oy kullanacağına daha sonra karar verilecek.

Alınan karara göre, yurtdışı ülkelerindeki oy kullanma saatleri 08.00-17.00 arasında olacak. Ancak, özellikle Kuzey ülkeleri olmak üzere bazı ülkelerde talep üzerine saatlerde değişiklik yapılabilecek.

Oy verme işlemleri temsilcilik binalarında

Oy kullanma işlemlerinin, temsilcilik binalarında yapılması esas olacak. Ancak temsilcilik, konsolosluk binalarının yetersiz olduğunun belirtilmesi halinde kiralama yöntemiyle oy kullanma yerleri belirlenebilecek.

Yurtdışı oy kullanmada, temsilcilik bazında belirlenecek seçmen listeleri esas alınacak. Seçmenler, yurtdışı temsilcilikleri veya gümrüklerde oy verebilecek.

Son yapılan Cumhurbaşkanı seçiminde, yurtdışında oy kullanıldığı sırada internet yoksa seçmen oyunu kullanıyor, internet geldikten sonra seçmenin oyu bilgisayar ortamında sisteme daha sonra yansıtılıyordu. Bunun mükerrer oy kullanımına yol açabileceği endişeleri üzerine YSK, bilgisayar sistemi çalışmayan yerlerde oy kullanılamayacağına karar verdi.

Yurtdışı seçiminde, seçmen oyunu kullandıktan sonra görevliler anında bilgisayardan sisteme, bu seçmenin oy kullandığına dair giriş yapacak ve böylelikle mükerrer oy kullanımının önüne geçilecek.

YSK kararı, yazımı tamamlandıktan sonra Dışişleri Bakanılığına gönderilecek. Dışişleri Bakanlığı ile yapılacak çalışmaların ardından yurtdışında oy kullanmaya ilişkin ayrıntılar belirlenecek.

Bu arada, YSK Başkanı Sadi Güven, 3 YSK üyesi ile Kurul'un siyasi parti temsilcileri AK Partili Şeref Malkoç ve CHP'li Mehmet Hadimi Yakupoğlu'ndan oluşan 6 kişilik heyet, Almanya'ya gidecek. Alman makamlarıyla seçime ilişkin görüşmelerde bulunacak heyet, Berlin'de yapılacak Avrupa Başkonsoloslar Toplantısı'na da katılacak.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle