GeriAvrupa Uzaktan kontrol edilebilir sera
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  2
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Uzaktan kontrol edilebilir sera

Uzaktan kontrol edilebilir sera
refid:27944536 ilişkili resim dosyası

GAZİANTEP Üniversitesi Makine Mühendisliği Bölümü öğrencileri Gökhan Velet, Ali Taşkın ve Yakup Yener, hava koşullarına göre otomatik ve uzaktan kontrol edilebilir sera projesi hazırladı.

Gaziantep Üniversitesi tarafından düzenlenen ve Türkiye'nin çeşitli üniversitelerinden de projelerin katıldığı 'Araştır, Geliştir, Ticarileştir' (ARGETİ) Proje Pazarı'nda sergilenen Gaziantep Üniversitesi Makine Mühendisliği Bölümü son sınıf öğrencilerinin tasarladığı sera projesi ilgi gördü.

Uzaktan kontrol edilebilir sera


Seraların hava koşullarına göre otomatik yönlendirilmesini ve uzaktan kontrolünün amaçlandığı projeyi hazırlayan öğrenciler Gökhan Velet, Ali Taşkın ve Yakup Yener, sel ve aşırı soğuk nedeniyle seraların zarar görmesinden yola çıktıklarını söyledi.

Seracılara faydalı olmak için projeyi yaptıklarını anlatan öğrenciler, "Haberlerde sık sık seraların hava koşullarından dolayı etkilendiğini ve zarar gördüğünü izleyince bu çalışma içerisine girdik. Bu proje ile uzaktan kontrol mekanizmasıyla seraya gitmeden ısıtabiliyoruz. Sıcaklık çok yükseldiğinde havalandırma sistemi devreye giriyor. Günün belli zamanlarında seranın çatısını açıp kapatabiliyoruz. Yine yağmur yağdığı zaman çatı açıksa eğer kendiliğinden kapanıyor. Güvenlik için hareket sensoru var. Toprağın nemini ölçebiliyoruz, suya ihtiyacı olup olmadığını kontrol edebiliyoruz" diye konuştu.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle