GeriAvrupa Ülke yasta ama onlar, Trump’ın sloganıyla meydanlara çıktı
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Ülke yasta ama onlar, Trump’ın sloganıyla meydanlara çıktı

Ülke yasta ama onlar, Trump’ın sloganıyla meydanlara çıktı

İtalya sağı, ABD Başkanı Donald Trump’ın ‘Önce Amerika’ sloganını ‘İlk önce İtalyanlar’a uyarlayarak meydanlara indi. Gösterilerde göçmen, İslam ve Avrupa karşıtı sloganlar atıldı. Ülke bir diskoda yaşanan izdihamda 6 kişinin ölmesi ve 100’den fazla kişinin yaralanması nedeniyle yastayken gösteri İtalyanlar tarafından da tepki çekti.

İTALYAN aşırı sağcı Lig Partisi’nin lideri Başbakan Yardımcısı ve İçişleri Bakanı Matteo Salvini öncülüğünde başkent Roma’da “İlk önce İtalyanlar, İtalya yeniden başını kaldır” sloganıyla gösteri düzenlendi.
İtalya’da sistem karşıtı 5 Yıldız Hareketi ile koalisyon hükümetinde yer alan Lig Partisi, sık sık gündeme getirdiği göçmen, İslam ve Avrupa karşıtı görüşlerini Roma Halk Meydanı’ndaki gösteride de tekrarladı.
Lig Partisi lideri Salvini, burada yaptığı konuşmada, “Batışa geçen bir Avrupa var. Oysa birilerinin kaybettiği kimlik ve ruhu yeniden ortaya çıkaracak bir Avrupa’ya ihtiyacımız var” dedi.

Ülke yasta ama onlar, Trump’ın sloganıyla meydanlara çıktı

YENİ BİR AVRUPA İSTİYORUZ
Salvini, istihdam, saygı ve ilericiliğe dayalı yeni bir Avrupa istediklerini vurgulayarak, “Avrupa’da olanları gördükten sonra anlaşmalarda yazılan istihdam ve ekonomik büyüme nasıl garanti edilebilir? Sarı yelekliler eylemlerini düşünün. Şiddet asla doğru değil ama fakirlik ve sahtekarlığın tohumlarını atanlar şimdi protestoların meyvelerini topluyor” diye konuştu.

GERÇEK IRKÇILAR AFRİKA’YI BOŞALTANLAR
AB Komisyonu ile İtalya arasında tartışmalara neden olan 2019 yılı devlet bütçesinde İtalyanlar için yeni vergiler olmayacağını da söyleyen Salvini “Gerçek ırkçılar Afrika kıtasını boşaltmayı düşünenlerdir” ifadesini kullanan Salvini, “Afrika bizden sadaka beklemiyor. Kültürlerin ve halkların kökünü kurutmadan, kendi topraklarında çalışmak, büyümek, okumak, hastalarını iyileştirmek için yardım bekliyor. Herkes kendi toprağında okuyup, çalışıp, gelişmeli.” değerlendirmesinde bulundu.

Ülke yasta ama onlar, Trump’ın sloganıyla meydanlara çıktı

SINIFLARDA HAÇ SEMBOLÜ OLMALI
Gösteride Aile Bakanı Lorenzo Fontana’nın, İtalyan Hıristiyan ailelerin küreselleşme karşısında geleneklerini unuttuklarını savunması, Eğitim, Üniversite ve Araştırma Bakanı Marco Bussetti’nin “Toleranslı olmak adına Hıristiyan değerlerden vazgeçmeyin” çağrısı ve İtalya’da sınıflarda haç sembolünün olması gerektiğini vurgulaması, eylemde öne çıkan değerlendirmeler oldu.
İtalya’daki sol partiler ise Ancona kenti yakınlarında bir diskoda yaşanan izdihamda 6 kişinin ölmesi ve 100’den fazla kişinin de yaralanması nedeniyle ülkenin yasta olmasına rağmen Lig Partisinin Roma’daki gösterisini ertelememesini eleştirdi.

False
Haber Yorumlarını Göster
Haber Yorumlarını Gizle