Tayland'da uçaklarda şarj aleti yasağı

Kenan KARADENİZ/BANGKOK, (DHA)
14.09.2014 - 15:08 | Son Güncelleme:

ULUSLARARASI Thai Havayolları (THAI) mobil cihazlar için kullanılan ‘power bank’ olarak da adlandırılan harici şarj cihazlarının kabin içi bagajlara alınmasını sınırlandırdı.

Yeni uygulamaya göre kabin bagajında en fazla 2 şarj aleti alınabiliyor. Bunlar da kapasitelerine göre değişiyor. Bir yolcu artık beraberinde uçak içine kapasitesi 100 wvatt’dan daha az olan harici şarj aletlerinden götürebilecek. Ancak bu şarj aletinin kapasitesi 100-160 Watt aralığında ise sadece 2 adet taşıyabilecek. 160 watt ve üzeri şarj aletlerinin uçak içine alınması ise kesinlikle yasak. Şarj aletiin zorunlu bir sebepten dolayı taşınması gerekmesi halinde mutlaka THAI çalışanlarına bunun sebebinin açıklanması ve gözetim altında bulunması gerekiyor.

THAI acil durum ve kriz yönetimi müdürü Smud Poom-on yaptığı açıklamada bu kararın uçaklarda harici şarj cihazları kaynaklı çıkan yangınlardan dolayı alındığını belirtti ve "Bataryalar ve şarj cihazları tehlikeli nesnelerdir. Bir lityum batarya sıcaklık bir dereceyi geçtikten sonra alev alabilir" dedi.

Etiketler:
Son Dakika Haberler


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı