Sınır Tanımayan Doktorlardan şok açıklama

Birce BORA/LONDRA
08.09.2015 - 12:35 | Son Güncelleme:

Sınır Tanımayan Doktorlar (MSF) Afrika kıtasında yaygın olarak karşılaşılan 10 yılanın zehrini etkisiz hale getirebilen popüler antidot Fav-Afrique’in stoklarının tükenmekte olduğu konusunda uyarıda bulundu.

MSF yetkilileri, şu anda piyasada olan ilaçların son kullanma tarihinin 2016 yılının Haziran ayında dolacağını ve bir an önce yeniden üretime geçilmezse bu ilacın yokluğunun on binlerce insanın hayatına mal olabileceğini söyledi.

Fav-Afrique’i üreten şirket Sanofi Pasteur, alternatif antidotlar üreten şirketler çok fazla fiyat kırdığı için geçen yıl piyasadan çıkmak zorunda kalmış ve bunun yerine kuduz hastalığına karşı kullanılan ilaç ve aşılar üretmeye başlamıştı.

MSF yetkililer piyasada bulunana hiç bir alternatif antidotun Fav-Afrique kadar etkili olmadığını söyledi. Sanofi Pasteur, ürettikleri antidotun formülünü başka firmalarla paylaşmaya hazır olduklarını hatta Fav-Afrique üretmesi için bir firma ile pazarlıkları başlattıklarını dile getirdi. Ancak MSF bu pazarlıkların 2016 yılının sonuna dek tamamlanmasının beklenmediğini ve bu nedenle yaklaşık 2 yıl piyasada Fav-Afrique bulunmayacağını düşündüklerini söyledi.

MSF sözcüsü Polly Markandya konuyla ilgili BBC’ye yaptığı açıklamada “Bir yılan tarafından ısırılan bir çok kişi kendilerini ısıranın ne cins bir yılan olduğunu söylemeyi başaramıyor. Bu nedenle bir çok yılan ısırığına karşı koruma sağlayan bir antidotun varlığı gerçekten önemli. Bu ilaç olmadan insanların gereksiz yere öleceğinden endişe duyuyoruz” dedi.

Son Dakika Haberler


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı