GeriAvrupa Fransız ordusu 'Sarı Yelekliler'e karşı: 70 yıl sonra bir ilk!
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  1
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Fransız ordusu 'Sarı Yelekliler'e karşı: 70 yıl sonra bir ilk!

Fransız ordusu 'Sarı Yelekliler'e karşı: 70 yıl sonra bir ilk!

Fransa’da Sarı Yelekliler 19’uncu hafta eylemleri için yeniden sokaklara inerken, ordu hassas noktaları korumak için harekete geçti. 1947 ve 1948’teki büyük grevlerden bu yana Fransız ordu, 70 yıl sonra ilk kez kendi halkıyla karşı karşıya.

FRANSA’da aylar önce petrol ürünleri fiyatlarına zam nedeniyle başlatılan ancak kısa sürede Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron karşıtı eylemlere dönüşen protestolar devam ediyor. Cumhurbaşkanı Macron, Sarı Yeleklilerin eylemlerini durdurmak için giderek sert ve otoriter bir eğilim sergiliyor. Ordunun hassas noktaları korumak adına harekete geçirilmesi, 1947 ve 1948’teki büyük grevlerden bu yana Fransa’da ilk kez yaşanıyor. Fransız ordusunun 70 yıl sonra ilk kez kendi halkıyla karşı karşıya geleceği belirtiliyor. Alınan tedbirlere tepkiler ise giderek artıyor.

Fransız ordusu Sarı Yeleklilere karşı: 70 yıl sonra bir ilk

OTORİTER SERSEMLİK
Fransız internet gazetesi Mediapart, Cumhurbaşkanı Macron’u ‘sınırsız ve hafızasız’ olarak nitelendirdiği haberinde ‘otoriter sersemlik’ olarak algıladığı bu duruma tepki gösterdi. Cumhurbaşkanı Macron, Sarı Yelekli eylemcilere karşı polisin yükünü hafifletmek ve hassas noktalara konuşlandırmak iddiasıyla 7 bin ila 10 bin askeri harekete geçirdiğini duyurmuştu. Haber sitesine konuşan bir general, ordu içindeki bazı albayların hükümetin eylemleri durdurmak amacıyla attığı bu adımı hukuk devleti açısından yaşanan tehlikeler konusunda endişeli bulduklarını ifade etti.

Fransız ordusu Sarı Yeleklilere karşı: 70 yıl sonra bir ilk

DEVLET ELİYLE KATLİAM OLUR
Eski bir albay olan Michel Goya ise, “Eğer eylemciler askerlerin koruduğu binalara yönelirse ne olacak? Ya ordu prestij kaybedecek ya da devlet eliyle gerçekleşen ve tüm sorumluluğun ordunun üzerine atılacağı bir katliam olacak” dedi.
Halk ile ordunun karşı karşıya getirilmesi girişimi medya ve insan hakları kurumları ile ülkenin aydınları tarafından da çok sert bir şekilde eleştirildi.
Hükümet, geçtiğimiz hafta meydana gelen yakma yıkma olaylarının yaşandığı Paris’teki Champs-Elysées Bulvarı’nı da Sarı Yeleklilerin eylemlerine kapattı.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle