GeriAvrupa “Plakasında Duisburg yazan herkes mitinge gelmeli”
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  1
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

“Plakasında Duisburg yazan herkes mitinge gelmeli”

“Plakasında Duisburg yazan herkes mitinge gelmeli”
refid:27994074 ilişkili resim dosyası

Almanya Sosyal Demokrat Parti SPD Federal Milletvekili Mahmut Özdemir, Pazartesi günü Duisburg'da miting yapacak olan Pegida grubu için, Duisburglu vatandaşları karşı mitinge katılmaya davet etti.

Duisburg'tan Sosyal Demokrat Parti SPD Federal Milletvekili seçilen Mahmut Özdemir, Almanya'dan yayın yapan Kanal Avrupa Televizyonu'n Sivil İnisiyatif programın canlı yayınına konuk oldu. Moderatörlüğünü Tevfik Kara'nın yaptığı programa Mahmut Özdemir'in yanı sıra Duisburg Belediye Başkanı Erkan Kocalar ve gazeteci İbrahim Ergül'de katıldı.

Almanya ve Avrupa'da baş gösteren olaylarla ilgili soruları yanıtlayan Mahmut Özdemir, İslam karşıtı eylemleriyle gündeme oturan ve pazartesi günü Duisburg şehrinde, yeni bir gösteri yapmayı planlayan Pegida grubu hakkında önemli açıklamalarda bulundu.

“PLAKASINDA DUİSBURG YAZAN HERKES MİTİNGE GELMELİ”
Programın adı olan sivil inisiyatifi hatırlatan Sosyal Demokrat Parti SPD Federal Milletvekili Mahmut Özdemir, “Sivil inisiyatif, Alman, Türk ve İtalyan'a bakmaz. Irkçılık gibi birçok çıkışı içinde barındıran ve ne oldukları tam anlaşılmayan PEGİDA grubuna fırsat verilmemeli” dedi.

"NE OLDUKLARI BELLİ DEĞİL"
Özdemir, Duisburg mitingi için sözlerine şöyle devam etti:
“Pazartesi günü Duisburg'a gelecek olan bu istenmeyen misafirlerin, ne oldukları belli değil, asıl önemli olan bunların iç yüzü. Duisburglu olan bizler gereken tepkiyi göstermeliyiz. Duisburg'da yaşayan herkesin bu karşı mitinge katılması gerekiyor. Siyasetçi, cami derneği nereden olduğu fark etmez, kullandığı arabanın plakasında Duisburg (DU) ve kimliğinin ikametinde Duisburg yazan herkesin, Pegida'ya karşı yapılacak mitinge katılması gerekiyor.”

"TEPKİ ÇOK KUVVETLİ OLMALI"
“Demokratik haklar kullanılarak ırkçı akımlara tepki gösterilmeli” diyen Mahmut Özdemir şunları ifade etti:
“Aşırı sağcı olan başka bir grup Pro NRW Duisburg merkez cami karşısında gösteri yapıyor ve buna karşılık sadece beş yüz insan toplanabiliyor, neden beş bin kişi toplanamıyoruz, neden “sizi istemiyoruz?” “sizler istenmeyen insanlarsınız” şeklinde tepki gösteremiyoruz. Bunun için Pegida'yi istemeyen herkesi Pazartesi günü saat 18.30'de başlayacak mitinge gelmesi gerekiyor. Burdan Duisburg'da yaşayan Müslüman, Hristiyan Yahudi ayırmadan herkese çağrı yapıyorum. Çok kuvvetli bir tepki göstermeliyiz“ dedi.

"UYUM MECLİSİ GEREKSİZ"
Duisburg şehrinin sorunlarının da konuşulduğu programda bir soru üzerine milletvekili Mahmut Özdemir şöyle yanıt verdi: “Duisburg Belediyesi bünyesinde faaliyet gösteren Uyum Meclisi'nin çok gerekli olmadığını düşünüyorum. Bu konuda yapılacak eleştirileri göze alarak bunu söylüyorum. Türkçe ve Almanca iyi konuşabilen arkadaşlarımız var bu mecliste, o arkadaşlarımız göçmenleri temsil etmek istiyorlarsa, partilere girsinler ve belediye encümeni olarak hizmet etsinler. Bize böyle temsilciler lazım. Uyum meclisin de çok iyi çalışan arkadaşlarımız bulunuyor, onları küçük düşürmek için bunu söylemiyorum. İlerisi için bu çalışmaların belediye encümen üyeliği ile yapılmalı, daha faydalı olacaklarına inanıyorum”.

"KESİNLİKLE ŞANS VERMİYORUZ"
Programda konuk olan diğer bir siyasetçi Duisburg Belediye Başkanı Erkan Kocalar ise Duisburg'da sembolik olarak ışıkları kapatarak demokratik tepkilerini göstereceklerini ifade etti. Kocalar, “Pazartesi günü için kesinlikle Pegida'ya şans vermiyoruz. Şehrimizde bulunan çok sayıda sivil toplum örgütlerinin katılımı yönünde olumlu işaretler var, çok kültürlü ve 145 ayrı ulustan insanın yaşadığı bu şehirde, çizmeyi aşmış bir gruba PEGİDA'ya gereken cevap verilecektir” dedi.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle