PEGİDA, Dresden'deki gösteriyi iptal etti

Linda SAY
18.01.2015 - 14:13 | Son Güncelleme:

PEGİDA, yarın için planlanan 13. buluşmasını 'somut ölüm tehdidi' gerekçesiyle iptal etti.

Dresden Polis Şefi Dieter Kroll, geçtiğimiz perşembe günü yaptığı açıklamada, PEGİDA gösterilerindeki güvenliğinin sağlanamayacağına yönelik bir uyarı yapmıştı. Şimdi ise PEGİDA, Dresden'deki gösterileri aldıkları ölüm tehdidi gerekçesiyle iptal ettiğini duyurdu.

İşte PEGİDA'nın açıklaması:

Sevgili arkadaşlar,
Malesef 13. buluşmamızı güvenlik nedeniyle iptal etmek zorunda kaldık. Polisin "soyut tehdit" olarak nitelendirdiği tehlike, bir organizatör arkadaşımız için artık "somut ölüm tehdidine" dönüştü. IŞİD teröristleri infazını emretti. Olası bir saldırının 'muazzam' hasarlarını önlemek için ve katılımcıların güvenliğini sağlamayı görevimiz saydığımızdan, devlet güvenliği ve emniyet müdürlüğü ile anlaşarak bu adımı atmaya mecbur kaldık. Terörist güçlerinin en temel hakkımız olan ifade özgürlüğüne engel olması, çok ciddi bir kısıtlamadır. Ancak sizin güveniğiniz her şeyden daha önemli. Daha kapsamlı bilgiler, yarınki basın toplantısında verilecektir. İmza: Organizatörler

Hareketin Facebook sayfasından ayrıca, “İfade özgürlüğünü savunan ve dinci fanatizme karşı olan her Avrupalı, gösterinin yapılacağı saat 18.30’da penceresinin önüne bir Alman bayrağı ve mum koysun” çağrısı yapıldı.

SAYISI YÜZ BİNE ULAŞTI
Yabancı düşmanı ve İslam karşıtı Pegida hareketi geçtiğimiz ekim ayında Dresden kentinde ortaya çıktı. İlk gösteriye 300 kişi katılırken, her pazartesi 'Biz Halkız' adı altında düzenlenen gösterilere ise zamanla katılım arttı ve 18 binlere kadar ulaştı. Almanya'nın diğer kentlerinde de Pegida uzantıları gösteri yapmaya başladı. Ancak uzantıları büyük ilgi görmedi. Almanya genelinde gösteri yapan Pegida karşıtlarının sayısı ise yüz bine ulaştı.

Etiketler:
Son Dakika Haberler


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı