GeriAvrupa Münih'te modern cami projesi
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  34
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Münih'te modern cami projesi

Münih'te modern cami projesi
refid:28040715 ilişkili resim dosyası

Almanya'nın Münih kentinde yaşayan yaklaşık 110 bin Müslüman için yeni modern bir cami yapılması bekleniyor. Münih İslam Forum (MFİ) dev külliye projesinin tanıtımını yaptı.

MFİ Başkan Yardımcısı Gönül Yerli'nin açılış konuşmasını yaptığı tanıtım toplantısına, Münih Başkonsolosu Mesut Koç, Din Hizmetleri Ataşesi Kuddusi Uysal, ABD, Afganistan ve Bosna başkonsolosları, eski Federal Adalet Bakanı Sabine Leutheusser-Schnarrenberger (FDP), Eyalet Milletvekili İsabell Zacharias (SPD) olmak üzere değişik partilerden çok sayıda belediye meclisi üyesi politikacı ile projeye destek veren değişik dinlerin temsilcileri katıldı.

"110 BİN MÜSLÜMAN'A YARAŞIR KÜLLİYE"

MFİ Başkanı Benjamin İdriz amaçlarının Münih'te yaşayan 110 bin Müslümana yakışır bir külliye yapmak olduğunu söyledi. Benjamin, "Bu yıl sonuna kadar belediyenin bize tahsis ettiği arsanın ücretini ödeyip, önümüzdeki yıldan itibaren inşaata başlamak istiyoruz. Bu projemizi bir an önce tamamlayabilmek için sadece Müslümanların değil, hangi ırktan olursa olsun tüm Münihliler'in destek vermesini diliyoruz" dedi.

“DEV KÜLLİYE"

Projenin tanıtımını yapan mimar Alen Jasorevic ise "Bin 300 metrekarelik arsaya toplam 6 bin metre kare kullanım alanı olan beş katlı ve üç binadan oluşan bir külliye yapmayı planlıyoruz" diye konuştu.

80 araçlık yer altı garajına da sahip olacak külliye, cami, akademi ve müze bölümlerinin yanı sıra, cafe, toplantı salonları, kütüphaneler ve mağazalar bulunan sosyal tesislerden oluşacak.

Yaklaşık 30 Milyon Euro'ya mal olması hesaplanan caminin minaresinin yüksekliği 30 metre olacak.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle