Mültecilere‘yaka kartı’ tartışması

Güven ÖZALP/BRÜKSEL
29.10.2015 - 11:12 | Son Güncelleme:

Belçika Başbakan Yardımcısı ve İçişleri Bakanı Jan Jambon, polis kontrollerini kolaylaştırmak amacıyla sığınma başvurusu yapanların özel bir yaka kartı taşımasını önerdi.

Jambon, önerisinin bu kişilerin kimliklerinin belirlenmesini sağlama amaçlı olduğunu söylese de büyük tepkiye neden oldu.

Mültecilerin genellikle Belçika’ya üzerlerinde herhangi bir belge olmaksızın geldiğini belirten Jambon, önerisinin bu insanları damgalayıcı nitelikte olduğuna yönelik eleştirileri reddederek, “Kesinlikle böyle bir durum söz konusu değil. Bir şirketi ziyarete gittiğimde bana da bir yaka kartı veriliyor” diye konuştu.

Yaka kartı uygulamasının zorunlu olmayacağını ama mültecilerin “hayatını kolaylaştırma” amacıyla bunu tavsiye ettiklerini söyleyen Jambon özellikle sosyal medyada eleştiri bombardımanına tutuldu.

Önerinin İkinci Dünya Savaşı sırasında Yahudilere Davud yıldızı taşıma zorunluluğu getirilmesini hatırlattığı belirtildi.Jan Jambon’un önerisi muhalefet partilerinin yanı sıra aralarında Uluslararası Af Örgütü’nün de bulunduğu örgütler tarafından da tepkiyle karşılandı. 

Etiketler:
Son Dakika Haberler


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı