GeriAvrupa Korkulan oldu... Aşırı sıcak bir can daha aldı
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  3
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Korkulan oldu... Aşırı sıcak bir can daha aldı

Korkulan oldu... Aşırı sıcak bir can daha aldı

Avrupa’yı etkisi altına alan aşırı sıcak hava, İspanya’da iki can aldı. İspanya’nın komşusu Portekiz’de termometrelerin cumartesi günü 47 dereceyi göreceği bildirildi.

AFRİKA üzerinden gelen aşırı sıcak hava, İspanya’nın tamamında etkisini gösterdi. Sıcaklık batıdaki Extremadura bölgesinde 44, Galicia bölgesinin bir bölümü ile Endülüs bölgesinin büyük bölümünde 42 derece olarak hissedildi. Türk turistlerin de sıkça ziyaret ettiği Granada, Cordoba ve Sevilla’nın da olduğu Endülüs bölgesinde yoğun şekilde kendini gösteren sıcaklıklar, cumartesi günü daha da yükselecek. Başkent Madrid’de cumartesi günü sıcaklık 40 dereceyi bulacak.
Sık sık halka uyarıların yapıldığı Avrupa’da yüksek sıcaklık, İspanya’da iki can aldı. Ülkenin güneydoğusundaki Murcia’da bir inşaat işçisinin ardından yine aynı bölgede kendi çiftliğinde tarımla uğraşan 78 yaşındaki kişi hayatını kaybetti.
İspanya basını, bu yaz sıcak havanın etkisiyle 107 kişinin hastanelere başvurduğunu yazdı.

Korkulan oldu... Aşırı sıcak bir can daha aldı

KOMŞUDA HAVA DAHA DA ISINACAK
İspanya’nın komşusu Portekiz’de ise rekor sıcaklık bekleniyor. Ülkede en yüksek sıcaklık bu sene 45.2 derece ile perşembe günü başkent Lizbon’un 150 kilometre kuzeydoğusundaki Abrantes kasabasında kaydedilirken, cumartesi günü termometrelerin bazı bölgelerde 47 dereceyi göstermesi bekleniyor.
Yetkililer, bölge halkına günün en güneşli saatlerinde dışarıya çıkılmaması, açık havada spor yapılmaması, yeterince su içilmesi, ev ve araçların olabildiğince soğuk tutulması uyarısında bulundu.
Uzmanlar da güneşe maruz kalan araçlarda bebek, çocuk, engelli ya da hayvanların bırakılmaması, özellikle yaşlıların susamasalar bile günde 2 litre suç içmeleri ve yüksek oranda su içeren meyve tüketmeleri tavsiyesinde bulunuyor.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle